1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Różnorodność w turystyce

Różnorodność w turystyce: odkrywaj świat przez pryzmat wartości z EXIM tours!

Wtorek, 4.6.2024

Różnorodność w turystyce: odkrywaj świat przez pryzmat wartości z EXIM tours!

Turystyka to nie tylko podróżowanie po świecie, cieszenie się jego pięknem i radość związana z odkrywaniem nowych miejsc. Każda podróż to cenna lekcja przyrody, historii i kultury, a także doświadczenie, które może w istotny sposób wpłynąć na nasz system wartości. Turystyka to nie tylko odkrywanie – to również otwieranie się na innych i ich potrzeby. Nasza planeta zaskakuje różnorodnością, a podróżowanie jest najlepszym sposobem na jej poznanie. W EXIM tours wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość doświadczenia cudów świata, niezależnie od wieku, pochodzenia, orientacji seksualnej czy innych aspektów tożsamości. Co możemy zaproponować turystom pragnącym odkrywać świat przez pryzmat naszych wartości? 

O tym przeczytasz w naszym artykule

1. Różnorodność kulturowa

Każda podróż jest szansą na poznanie nowych kultur, tradycji kulinarnych i lokalnych zwyczajów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich z EXIM tours możesz wziąć udział w orientalnej kolacji barbecue pod gwiazdami, uczestniczyć w pokazach ognia oraz przekonać się, jak w praktyce wygląda słynny taniec brzucha

W Polinezji Francuskiej masz okazję podziwiać piękne tatuaże i odkrywać ich bogatą symbolikę, a w Indonezjiprocesje, którym towarzyszą rytualne pieśni i tańce. Doceniamy też bogactwo arabskich targów i tradycję negocjowania cen, dlatego w programach wycieczek fakultatywnych po takich krajach, jak Tunezja czy Bahrajn, wizyta na sukach zagościła już na stałe.

Różnorodności kulturowej nie trzeba szukać poza kontynentem europejskim. Kto chce poznać Albanię, ten może wybrać się na wycieczkę do Kruji, której ważną częścią jest tradycyjna biesiada połączona z występami lokalnych zespołów folklorystycznych. Zabawa podczas wieczoru bułgarskiego, podczas którego można posłuchać bułgarskiej muzyki i nacieszyć się smakiem sałatki szopskiej i rakii, udział w austriackiej biesiadzie piwnej – to kolejne propozycje, które można znaleźć w naszych ofertach. 

Sprawdź nasze różnorodne kulturowo oferty wakacji!

Ładowanie...

2. Różnorodność etniczna

Podróżowanie uświadamia nam, jak wiele grup etnicznych zamieszkuje naszą planetę. Każda z tych grup posługuje się własnym językiem, dba o lokalne tradycje i pielęgnuje pamięć o przodkach. Gdzie można doświadczyć takiej różnorodności? Możliwości jest sporo.

W EXIM tours postawiliśmy m.in. na te kierunki, które pozwalają ci lepiej poznać mieszkańców odległych krain i poznawać ich tradycje. W Indonezji mamy okazję poznać kulturę mieszkańców Bali, czyli Balijczyków. Wyprawa na Mauritius oznacza spotkanie z Kreolami i ich tradycją, z kolei wizytę w Meksyku wzbogacają kontakty z Metysami – potomkami Europejczyków i rdzennej ludności.

W poszukiwaniu różnorodności etnicznej możesz też wybrać się Kenii, znanej przede wszystkim z masajskich wiosek, oraz do Egiptu, w którym wyprawy na pustynię często łączone są z wizytami w beduińskich wioskach. Wakacje w Maroku możesz z kolei połączyć z odkrywaniem kultury Berberów – „ludzi wolnych”, „władców gór i pustyni”, nie bez powodu uznawanych za najciekawszy lud Afryki Północnej. 

Poznawaj z EXIM tours mieszkańców odległych krain i ich tradycje!

Ładowanie...

3. Różnorodność wiekowa

Czy podróżowanie to przyjemność zarezerwowana dla osób młodych? Oczywiście, że nie! Tzw. silversi są coraz liczniejszą grupą turystów. Chęć robienia tego, na co wcześniej nie mieli czasu (odkrywania ciekawych miejsc czy spełniania marzeń o podróżach pełnych przygód) przekłada się na aktywne uczestnictwo osób dojrzałych w wielu wyprawach – również tych egzotycznych. 

W EXIM tours cenimy silversów i dostrzegamy ich potrzeby. Wakacje dla dojrzałych to wyjazdy, podczas których odpoczynek, bezpieczeństwo i dostęp do opieki medycznej są równie ważne, jak zwiedzanie poznawanie nowych miejsc. Zapewniamy także polskojęzyczną obsługę na każdym etapie pobytu – zarówno w hotelu, jak i w trakcie wycieczek fakultatywnych. Dzięki temu dojrzali miłośnicy podróży poczują się komfortowo zarówno na wczasach w Bułgarii, jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Tunezji

A co z młodszym pokoleniem turystów? Dla nich ciekawą propozycją mogą być te wyjazdy, podczas których najważniejsza jest przygoda. Przejażdżka jeepami po wydmach, szaleństwa na snowboardzie w pustynnej scenerii oraz atrakcje typu Zipline (np. zjazd najdłuższą tyrolką na świecie) to przykładowa wycieczka dla żądnych wrażeń turystów wypoczywających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wyprawa do kanionu Holta i trekking na Tervolit w Albanii, Jeep Safari w Parku Narodowym Minneriya na Sri Lance – oto kolejne propozycje dla młodszego pokolenia miłośników podróży i dobrej zabawy. 

Sprawdź oferty wakacji dla osób w każdym wieku!

Ładowanie...

4. Różnorodność LGBTQA+

Bezpieczeństwo turystów i ich komfort są kolejną wartością, którą kierujemy się podczas planowania wyjazdów. Martwisz się, że twoja orientacja seksualna może okazać się przeszkodą w poznawaniu świata? Niepotrzebne! Na świecie jest wiele krajów otwartych na społeczności LGBTQA+. 

Prym wiedzie tu Malta, od lat przodująca w rankingach europejskich kierunków LGBT friendly. W tym kraju od 2004 roku obowiązują przepisy chroniące przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, a od kwietnia 2014 roku możliwe jest zawieranie związków partnerskich przez pary jednopłciowe. Osoby LGBTQA+ poczują się też dobrze w takich krajach, jak Szwajcaria, Austria i Portugalia. Coraz ważniejsze miejsce na tęczowej mapie Europy zajmuje też Hiszpania, doceniona m.in. za kompleksowe i przyjazne prawo dotyczące tożsamości płciowej. 

Bez względu na docelowy kierunek podróży staramy się dbać o komfort wszystkich naszych turystów. Z myślą o nich nawiązaliśmy współpracę z licznymi hotelami szczycącymi się opinią „LGBT friendly”. Można je znaleźć w wielu zakątkach świata, m.in. na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich oraz w środkowej części chorwackiej Dalmacji. 

Sprawdź oferty wakacji w krajach przyjaznych LGBTQA+!

Ładowanie...

5. Różnorodność religijna i duchowa

Dla tych, którzy w czasie podróży chcą odkrywać religijną i duchową różnorodność świata, w EXIM tours przygotowaliśmy szereg wycieczek fakultatywnych do ważnych, choć często dość słabo znanych i nieoczywistych, miejsc kultu.

Na Mauritiusie miejscem takim jest Ganga Talao – święte miejsce Hindusów, z kolei na Sri Lance wyróżnia się buddyjski zespół pałacowo-świątynny Sri Dalada Maligawa, znany jako Świątynia Zęba. Przez Cypr możemy wędrować śladem mitów i legend, a w Maroku poznawać zasady islamu (m.in. podczas zwiedzania meczetu Mohammeda V Talborjt’a w Agadirze). 

Wnętrze świątyni Sri Dadala Maligawa, Sri Lanka

6. Różnorodność przyrodnicza

Podróże są okazją do nacieszenia się różnorodnością krajobrazów i przyrody. Bez względu na to, czy odwiedzasz z nami Maderę (nie bez powodu nazywaną krainą wiecznej wiosny), czy wędrujesz po austriackich lodowcach, możesz poznawać potęgę natury. 

Nasze wyprawy pozwolą ci odkryć przyrodnicze bogactwo świata śródziemnomorskiego, wziąć udział w safari w Afryce i poznać jej najsłynniejsze parki narodowe, docenić potęgę górskich rzek lub zanurzyć się w gęstych lasach Wietnamu. Przełamujemy też stereotypy o pustyniach. Kto wybierze się z nami w podróż przez Zjednoczone Emiraty Arabskie lub Tunezję, ten szybko zmieni zdanie na temat tych piaszczystych terenów i doceni ich naturalne piękno. 

Poznawaj różnorodność przyrodniczą z EXIM tours!

Ładowanie...

Podróże łączą i pomagają w walce z uprzedzeniami. Dla nas różnorodność w turystyce to nie tylko hasło – to rzeczywistość, którą codziennie tworzymy w EXIM tours. Wierzymy, że każdy zasługuje na niezapomniane wakacje, które będą odzwierciedlać jego potrzeby i wartości. W naszej ofercie znajdziesz oferty wyjazdów, które pozwolą ci odkrywać świat, a jednocześnie pozwolą ci w czasie podróży być sobą – bez względu na to, w co wierzysz, kogo kochasz i ile masz lat. 

Kolejne artykuły

Dowiedz się, gdzie pojechać na wakacje samochodem. Nasze propozycje to także coś dla osób, które po prostu lubią spakować się do auta i wyruszyć w nieznane na road trip.
Planujesz wakacje marzeń? Teraz możesz nie tylko odpocząć, ale także zaoszczędzić na kolejną podróż! Zarezerwuj do 30 czerwca 2024 wyjazd na jeden z naszych popularnych kierunków czarterowych i zdobądź voucher na kolejne wakacje!
Uwielbiacie rodzinne wypady za miasto? A może dopiero planujecie swój pierwszy wyjazdowy weekend z maluchem? Podpowiadamy, gdzie jechać z dzieckiem na weekend.
Miejsce na urlop już wybrane, bilety kupione i przygoda w egzotycznym miejscu zaplanowana? Nasza lista ułatwi Ci decyzję, co zabrać na wakacje. Koniecznie zapisz ten poradnik na później – przyda Ci się przed kolejną podróżą!
Wciąż nie masz zaplanowanego urlopu i gorączkowo głowisz się, dokąd wyjechać na wakacje w sierpniu? Przygotowaliśmy kilka propozycji na udany sierpniowy urlop na każdą kieszeń.
Zapraszamy do podróży w głąb Kenii z ciekawostkami, które przybliżą Ci ten fascynujący kierunek.