Wakacje

Madera to niezwykle malownicze miejsce wchodzące w skład archipelagu należącego do terytorium Portugalii. Ze względu na bujną roślinność często nazywana jest wiecznie zieloną wyspą. Poza wspaniała naturą do jej głównych atrakcji zalicza się przepyszną kuchnię oraz ciekawe zabytki.

 

Archipelag Madera (oficjalna nazwa: Region Autonomiczny Madery) położony jest na Oceanie Atlantyckim, 500 km od północnych wybrzeży Afryki i około 1000 km od Europy. Składa się z czterech wysp, z których jedynie dwie są zamieszkane. Najbardziej znana jest Madera – wycieczki do tego miejsca są popularnym celem turystów z całego świata.
Lotnisko na Maderze nosi imię słynnego piłkarza Cristiano Ronaldo i uważane jest za jedno z najbardziej ekstremalnych miejsc tego typu na świecie. Pas startowy umieszczony jest tuż nad oceanem, dlatego zarówno start, jak i lądowanie dostarczają wielu emocji. Lotnisko zlokalizowane jest około 16 kilometrów od stolicy wyspy, czyli miasta Funchal, skąd turyści spędzający wakacje na Maderze mogą dotrzeć do jednego z popularnych kurortów turystycznych. Oprócz wyboru słonecznych plaż warto jednak poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. W Funchal na Maderze poleca się m.in. przejście ulicą Rua da Carreira, na której znajdują się tradycyjne portugalskie budynki z zamykanymi okiennicami. Wśród miejsc wartych odwiedzenia można też wymienić Zona Velha (Stare Miasto)Fortaleza de São Tiaro (Fortecę Św. Jana Chrzciciela) czy The Monte Palace Tropical Garden (orientalny ogród).

 

Wyspa Madera najbardziej znana jest jednak ze wspaniałej przyrody, w tym klifów i bujnej roślinności, dzięki której zyskała miano „zielonej wyspy” lub „wyspy wiecznej wiosny”. Jej niebywałą atrakcję stanowi oryginalny las wawrzynowy, który w 1999 roku został wpisany na światową listę UNESCO. Warto wiedzieć, że w tym regionie znajdują się żyzne, wulkaniczne gleby, dzięki którym rośliny i kwiaty (również te endemiczne) kwitną przez cały rok i sprawiają, że Madera wygląda jak wielki ogród botaniczny. Co istotne, aż 2/3 terenów wyspy objęte jest rezerwatem.
Poza podziwianiem uroków natury podczas wycieczki na Maderę wyspa zachęca do typowego wakacyjnego wypoczynku. Plaże Madery są niezwykle piękne i sprzyjają zażywaniu relaksu. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. Ponta do Sol, Prainha czy Praia Formosa.

Kultura i obyczaje

Zwiedzanie Madery pozwala na poznanie wielu tajemnic wyspy, a ma ona niezwykle ciekawą historię i kulturę. Przebywając na wakacjach na Maderze, warto odwiedzić nie tylko stolicę regionu, ale również takie miasteczka jak: Monte, Canico czy niezwykle urokliwe Santana, znane z tradycyjnych, trójkątnych domów.
Dobrą okazją do poznawania lokalnych tradycji i zwyczajów jest udział w jednym z festiwali organizowanych na wyspie. Na szczególną uwagę zasługują imprezy karnawałowe (w lutym), Festiwal Kwiatów (w kwietniu) oraz dni patronów miast (w czerwcu).

Kuchnia

Niebywałą atrakcję Madery stanowi tamtejsza kuchnia. Na uwagę zasługują dania charakterystyczne tylko dla tej wyspy ‒ wczasy na Maderze to dobra okazja do skosztowania potraw przygotowanych na bazie ryby espada (pałasz atlantycki) łowionej jedynie w okolicach właśnie Madery oraz Japonii, wołowych szaszłyków espetada, dania o nazwie picado (mięso smażone z przyprawami) oraz soczystych owoców (filodendrona, marakui, bananów, jabłek budyniowych czy tzw. tomate ingles, czyli cyfomandry grubolistnej). Na przystawkę często możemy dostać Bolo de Caco czyli prosty chlebek przypominający pitę. Świetny jako dodatek do mięc lub lub z samym masłem czosnkowym. Niezwykłym owocem i typowym dla Madery jest Monstera Deliciosa. Ma charakterystyczny dla tych roślin kwiat w kształcie kolby, ten kolbiasty kwiat dojrzewa i zamienia się w smaczny owoc. Trzeba natomiast pamiętać, że owoc ten by był zdatny do spożycia musi dojrzewać około 18 miesięcy. W smaku to mieszanka banana, ananasa i owoców egzotycznych. Jeśli chodzi o napoje to typowym maderskim specjałem będzie poncha czyli napój z cytryny, pomarańczy, rumu oraz miodu. 

Obowiązkowym punktem wakacji na Maderze powinno być wypicie lampki lokalnego wina. Na deser polecamy ciasto kasztanowe, najlepszych możemy spróbować w Dolinie Zakonnic- region ten specjalizuje się w wyrobach z kasztanów. Co roku odbywa się tutaj także festiwal kasztanów z dużą ilością wyrobów kasztanowych.

Wakacje dla aktywnych

Na wczasach na wyspie Madera atrakcje znajdą również miłośnicy aktywności fizycznej. Region ten oferuje wiele szlaków pieszych o różnym stopniu zaawansowania, umożliwiających przechadzki wśród pięknej przyrody. Jako że Madera ma górzysty krajobraz, dostępne są tam też szlaki górskie. Miejsce to stanowi więc świetną wakacyjną propozycję dla fanów długich wędrówek i podziwiania widoków, które zapierają dech w piersiach.
Wakacje na Maderze to również doskonała okazja do uprawiania sportów wodnych, wśród których prym wiodą: nurkowanie, żeglowanie oraz wycieczki kajakowe.

Co warto kupić na wycieczce na Maderę?

Z wakacji na Maderze warto przywieźć kilka pamiątek. Szczególnie popularne są miejscowe wyroby hafciarskie oraz produkty z wikliny. Warto też zakupić artykuły spożywcze, zwłaszcza wino Madera. Turyści mogą też zdecydować się na zabranie ze sobą miejscowych kwiatów lub ich nasion. Inną możliwością jest zakup popularnych na całym świecie pamiątek z wyjazdu na Maderę, takich jak magnesy na lodówkę czy breloczki z symbolami wyspy.

Pogoda

W tym regionie Portugalii panuje klimat podzwrotnikowy. Oznacza to, że na wyspie Madera temperatura jest korzystna przez cały rok. Latem słupki rtęci pokazują średnio 24℃, natomiast zimą około 19℃. Warto jednak pamiętać, że pogoda jest dość wietrzna, dlatego na wakacje na Maderę należy zabrać odpowiednie ubrania. Jako że klimat Madery określa się jako łagodny, wyspę można odwiedzać o każdej porze roku.

 

Przydatne zwroty

  • tak – sim (wymowa „si”);

  • nie – não (wymowa „nau”);

  • dzień dobry – rano: bom dia (wymowa „bom dija”), po południu: boa tarde (wymowa „bo tard” lub „boa tardźi”);

  • do widzenia – adeus (wymowa „adeos”);

  • przepraszam – gdy przeprasza się za coś: desculpe (wymowa „deszkulpy”), gdy zaczepia się kogoś: com licença (wymowa „ko lisjensa”);

  • dziękuję – gdy mówi mężczyzna: obrigado (wymowa „obrigadu”), gdy mówi kobieta: obrigada (wymowa „obrigada”).

 

Wczasy na Maderze. Warto?

Wakacje na Maderze zainteresują przede wszystkim osoby, którym zależy na bliskim kontakcie z naturą. Bujna roślinność, wspaniałe kwiaty, widowiskowe klify czy wulkaniczne skały wzbudzą zachwyt każdego miłośnika przyrody. Pobyt na Maderze pozwala przenieść się na chwilę do innego świata, który w wielu miejscach pozostaje nieskażony ręką człowieka. 
Wycieczka na Maderę to także dobra propozycja dla fanów błogiego odpoczynku. Zwolennicy wylegiwania się na plaży mogą spokojnie relaksować się w blasku słońca i przy akompaniamencie fal oceanu. Z drugiej strony, na Maderze nie brakuje rozrywek dla osób aktywnych. To nie tylko możliwość uprawiania sportów, ale również zwiedzania.
Zaletą wczasów na Maderze jest również dobra baza turystyczna. Tamtejsze hotele prezentują wysoki standard i oferują wiele dodatkowych atrakcji podczas wyjazdów na Maderę z biurem podróży

Mapa - Madera

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Madera