Zgubiony paszport – co robić? Zachowaj spokój i sprawdź nasze porady

Wtorek, 23.4.2024

Zgubiony paszport – co robić? Zachowaj spokój i sprawdź nasze porady

Zgubiony paszport za granicą? Spokojnie, to może zdarzyć się każdemu. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji, gdzie zgłosić zagubiony dokument oraz jak wrócić do Polski i wyrobić nowy paszport.

O tym przeczytasz w naszym artykule

Zgubiony paszport – co robić? 

Jeśli Twój paszport został zgubiony, skradziony lub uszkodzony, należy jak najszybciej to zgłosić. Dlaczego to takie ważne? Dotyczy to bezpośrednio Twojego bezpieczeństwa. Złodziej lub osoba, która znalazła czyjś paszport mogłaby przykładowo wziąć kredyt na podstawie zawartych w dokumencie informacji. Z tego powodu zgłoszony, zgubiony paszport zostaje od razu unieważniony.

Zagubiony dokument tożsamości może zgłosić w odpowiednim punkcie każda osoba, która utraciła lub znalazła paszport. W przypadku osób poniżej 18. roku życia lub ubezwłasnowolnionych może zająć się tym też rodzic bądź opiekun prawny.

Urzędnik jest zobowiązany do przyjęcia takiego zgłoszenia od razu. Należy w jego obecności spisać oświadczenie o utracie lub zgubieniu dokumentu. Następnie paszport zostaje anulowany – pamiętaj, że nie można tego cofnąć. W tym momencie możesz od razu złożyć wniosek o nowy paszport (zwyczajny lub tymczasowy).

Gdzie zgłosić zgubiony paszport?

W przypadku zgubienia paszportu na terenie Polski, w pierwszej kolejności udaj się do punktu paszportowego, czyli urzędu wojewódzkiego. Jeżeli podejrzewasz, że dokument został skradziony, koniecznie poinformuj o tym policję. 

Aktualnie przebywasz na wakacjach za granicami kraju? W takiej sytuacji udaj się do polskiego konsulatu – ich adresy sprawdzisz tutaj

Być może sytuacja jest odwrotna i właśnie trzymasz w ręce czyjś zagubiony paszport? Radzimy zanieść go do jednego z wymienionych wyżej punktów i opisać sytuację znalezienia cudzego paszportu. Osoba poszkodowana prawdopodobnie właśnie go szuka w sporym stresie lub nawet nie jest świadoma utraty ważnego dokumentu.

Co zabrać ze sobą do urzędu?

Jeżeli Twój paszport jest uszkodzony, nie zgubiony – weź go ze sobą do urzędu. Przyda Ci się też dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość, np. prawo jazdy lub legitymacja. Ważne, żeby zawierał Twoje zdjęcie.

W przypadku znalezienia cudzego paszportu nic więcej nie jest Ci potrzebne.

Zgubiony paszport za granicą lub przed wyjazdem – co teraz?

Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest złożenie wniosku o paszport tymczasowy (oczywiście po zgłoszeniu utraty dokumentu). Wyrobisz go w tych samych placówkach, które wymieniliśmy wyżej. Takie rozwiązanie pozwala Ci podróżować dokładnie w taki sam sposób jak zwykły paszport. Kosztuje 30 zł, a na jego wydanie musisz poczekać do dwóch dni roboczych.

Będą Ci do tego potrzebne:

 • wydrukowane, kolorowe zdjęcie w formacie 35 x 45 mm, spełniające aktualne wymogi takich fotografii (możesz sprawdzić je tutaj i samodzielnie wykonać takie zdjęcie lub udać się w tym celu do profesjonalnego fotografa),

 • ważny dowód osobisty.

Czy grozi Ci kara za zgubiony paszport?

Obawiasz się, że grozi Ci opłata za zgubiony paszport? Zgłoszenie utraconego dokumentu jest bezpłatne – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Musisz jednak zapłacić za wyrobienie nowego paszportu. Jeśli nie przysługują Ci żadne zniżki (dostępne ulgi sprawdzić pod tym linkiem), poniesiesz pełną cenę, czyli 140 zł. Grozi Ci też dopłata do nowego dokumentu, jeśli poprzedni straciłeś z własnej winy.

Jak uniknąć kary za zgubiony paszport?

Jak wspomnieliśmy – jeżeli paszport został zgubiony w bezmyślny sposób z Twojej winy, musisz zapłacić wyższą kwotę za nowy dokument. Obecne taka opłata wynosi trzykrotność standardowej, czyli 420 zł. Sytuację ocenia urzędnik podczas przyjmowania Twojego zgłoszenia.

Oczywiście nie zachęcamy do kłamania na własną korzyść, jednak warto dokładnie przemyśleć swoje zeznanie i zawrzeć w nim wszystkie czynniki, które mogły wpłynąć na uszkodzenie lub zgubienie paszportu, a były poza Twoją kontrolą.

Pamiętaj, że wcale nie musisz wyrabiać nowego paszportu, jeśli nie planujesz podróży za granicę do krajów nienależących do Unii Europejskiej i strefy Schengen (możesz je odwiedzić z samym dowodem osobistym). W takiej sytuacji nie ponosisz żadnej opłaty za zgubiony paszport. Przeczytaj, gdzie możesz wybrać się na wakacje bez paszportu.

Kobieta szukająca dokumentów w plecaku

Jak wyrobić nowy paszport?

Nawet jeśli masz już paszport tymczasowy w miejsce swojego zgubionego dokumentu, prędzej czy później będzie Ci potrzebny zwykły paszport (o ile planujesz podróżować). Wersja tymczasowa jest ważna tylko przez 12 miesięcy od daty wydania.

Wyrobienie paszportu po jego utracie przebiega w identyczny sposób, jak w przypadku zwykłego składania wniosku o paszport. Dokładną procedurę przeczytasz w naszym osobnym artykule – Jak wyrobić paszport? Praktyczny poradnik podróżnika.

Zgubiony paszport – dodatkowe rady

Radzimy zadbać o bezpieczeństwo w podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych przeżyć związanych ze zgubionym paszportem. Oto podstawowe zasady, których warto się trzymać podczas wakacji za granicą:

 • Gdy nie używasz paszportu, trzymaj go w sejfie w pokoju lub recepcji hotelowej.

 • Alternatywnym rozwiązaniem jest trzymanie najważniejszych dokumentów zawsze przy sobie, lecz nie w kieszeniach czy plecaku, które łatwo okraść. Doskonale sprawdzą się wewnętrzne, zapinane kieszenie kurtek, nerki noszone przy ciele (najlepiej pod ubraniem wierzchnim) lub specjalne, ukryte kieszenie.

 • Nigdy nie zostawiaj ważnych dokumentów bez opieki (np. podczas kąpieli w morzu).

 • Przechowuj różne dokumenty (a także telefon, karty płatnicze i oddzielone od siebie pule pieniędzy) osobno. Przykładowo – część w hotelu, część w nerce, część w ukrytej kieszeni. W ten sposób jeżeli jedna rzecz zostanie skradziona, nigdy nie zostaniesz całkowicie bez niczego.

 • Wykonaj kserokopię paszportu, dowodu osobistego, wizy – wszystkiego, czego potrzebujesz do podróży. W myśl poprzedniej zasady – trzymaj je osobno od oryginałów.

 • Załóż konto w programie rządowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz, aby zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w podróży.

Warto wiedzieć, że paszport zostaje unieważniony także w innych sytuacjach niż jego utrata lub kradzież. Należą do nich:

 • zmiana nazwiska, imienia lub imion, daty urodzenia, płci lub numeru PESEL,

 • upływ daty ważności paszportu,

 • odbiór nowego dokumentu paszportowego,

 • złożenie wniosku o unieważnienie paszportu,

 • utrata polskiego obywatelstwa,

 • stwierdzenie wady technicznej dokumentu,

 • anulowanie paszportu przez sąd lub prokuraturę,

 • zgon osoby, do której należał paszport.

Źródła

 • https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/zglos-utrate-lub-zniszczenie-paszportu
 • https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=paszport_tymczasowy#:~:text=Termin%20oczekiwania%20na%20wydanie%20paszportu,tymczasowego%20wynosi%20do%201%20miesi%C4%85ca
 • https://odyseusz.msz.gov.pl/ 
 • https://powroty.gov.pl/utrata-waznosci-uniewaznienie-i-wymiana-paszportu-9506#:~:text=Osoba%2C%20kt%C3%B3rej%20dokument%20paszportowy%20zagin%C4%85%C5%82,zg%C5%82oszeniu%20urz%C4%99dnik%20anuluje%20taki%20dokument 

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?