1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg - gdzie jechać?

Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg – gdzie lepiej pojechać i jaka odległość dzieli te miejsca w Bułgarii?

Wtorek, 21.2.2023

Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg – gdzie lepiej pojechać i jaka odległość dzieli te miejsca w Bułgarii?

Bułgaria to kraj ze sprzyjającą relaksowi linią brzegową. Piękne i szerokie plaże Morza Czarnego, których łączna długość sięga ponad 100 km, jak magnes przyciągają turystów z całego świata. Wśród najchętniej wybieranych kierunków dominują dwa popularne kurorty. Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg – który z nich wybrać?

Zobacz najciekawsze oferty wyjazdów do Bułgarii

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Bułgaria - nowoczesne kurorty i ciekawe atrakcje

Jeszcze całkiem niedawno Bułgaria uznawana była za synonim wakacji czasów PRL. Wielu Polaków pakowało wtedy walizki i wyruszało w długą podróż, by pod słońcem Bałkanów rozkoszować się przerwą od pracy. Kraj ten nie miał wtedy do zaoferowania więcej niż piękne plaże, dostęp do morza i nie pierwszej klasy pensjonaty i hotele. Jeśli i Ty masz przed oczyma właśnie taki obraz Bułgarii, teraz możesz mocno się zdziwić.

Dziś Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski to nowoczesne kurorty z bogatą liczbą hoteli (również tych bardzo luksusowych), wspaniałą kuchnią i szerokim spectrum najróżniejszych atrakcji. I choć ta doskonała linia brzegowa stanowi najważniejszą kartę przetargową tych regionów, to właśnie rozwinięta infrastruktura i ciągłe innowacje sprawiają, że Bułgaria na nowo staje się atrakcyjnym wakacyjnym kierunkiem.

Złote Piaski - słoneczne plaże z rajskimi widokami

Wyobraź sobie upalne lato, które będziesz dzielić między plażowanie na jednej z najpiękniejszych plaż w Europie, niespieszne spacery po leśnych wzgórzach a smakowanie lokalnych specjałów w licznych tawernach
i restauracjach. Region ten położony jest w cichej zatoce Morza Śródziemnego, na terenie Parku Krajobrazowego Złote Piaski. Wyróżnia go pokryta drobniutkim piaskiem plaża z łagodnym zejściem do morza
i znakiem Błękitnej Flagi.

Ponieważ kurort powstał dopiero w latach 50-tych, próżno szukać w nim historycznych zabytków i architektonicznej zabudowy. Nie oznacza to jednak, że będziesz się nudzić. Zobaczysz tam raczej nowoczesne hotele, liczne bary i kluby. Chęć zwiedzania pozwoli zaspokoić położona nieopodal historyczna Warna – przez wielu określana najpiękniejszym miastem w całej Bułgarii. Warto wybrać się też na wyprawę po Parku Krajobrazowym Złote Piaski, w którym znajdziesz lekkie orzeźwienie i będziesz mógł podziwiać różne gatunki dzikich zwierząt i roślin. Doskonałą atrakcją dla najmłodszych oraz osób, które lubią dobrą zabawę, jest jeden z najnowocześniejszych parków wodnych w Europie – Aquapolis.

Złote Piaski, Bułgaria

Słoneczny Brzeg - wschodnie Las Vegas

Ten największy kurort bułgarskiego wybrzeża określany jest mianem wschodniego L.A. Co sprawiło, że zasłużył sobie na ten przydomek? Na Słonecznym Brzegu po prostu nie sposób się nudzić. Pełno tam ludzi, kolorów, atrakcji, knajp, straganów, luksusowych hoteli i klubów nocnych z muzyką do białego rana.

Choć imprezowy charakter Słonecznego Brzegu jest powszechnie znany, to coś dla siebie znajdą również zwolennicy nieco spokojniejszej formy wypoczynku. Chcesz poznać odrobinę historii? Odwiedź starożytne miasto Nessebar, które zostało wpisane na listę UNESCO. Pragniesz spokojnego relaksu? Wybierz się na dziką plażę Irakl, która pozwoli odpocząć od turystów i miejskiego zgiełku. Masz ochotę poobcować
z przyrodą? Udaj się na wycieczkę nad pobliskie jezioro Pomorie, które od akwenu Morza Czarnego oddziela piękna piaszczysta laguna.
 

Słoneczny Brzeg, Bulgaria

Bułgaria - Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg

Złote Piaski to kurort nieco mniej zatłoczony niż Słoneczny Brzeg. Nie ma w nim takiego tłoku, co stwarza lepsze warunki do złapania wakacyjnego oddechu. Piaski stwarzają dobre warunki do pieszych wędrówek
w otoczeniu zieleni i dzikich zwierząt, mają piękną promenadę i wiele uroczych lokalnych knajpek i restauracji.
Pozwalają spokojniej spędzić czas, choć i tu nie brakuje miłośników klubowego szaleństwa.
W Słonecznym Brzegu wieczory upływają z kolei na głośnej muzyce i niekończącej się ilości atrakcji.

A może by tak wybrac się do Turcji? Przeczytaj o najciekawszych regionach na naszym blogu.

Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski z dziećmi?

Ze względu na fakt, że Słoneczny Brzeg jest znacznie większy, ma też bogatszą ofertę rozrywki dla dzieci. Znajdziesz tu więcej Aquaparków i ciekawych sposobów na spędzenie czasu. Właśnie dlatego kurort ten bardzo często wybierany jest na wakacje z pociechami. Zastanawiasz się, gdzie jest cieplej? Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski? W tym zestawieniu nieznacznie wygrywa Słoneczny Brzeg.

Ile kilometrów dzieli Słoneczny Brzeg i Złote Piaski? Odległość między nimi to nieco ponad 100 km, którą można pokonać w około 2 godziny jazdy samochodem. Będąc w Bułgarii, możesz więc śmiało odwiedzić obydwa kurorty.

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.