Albania - wycieczki fakultatywne

DURRES I FABRYKA BRANDY
Zwiedzanie jednego z najstarszych miast Albanii - Durres. Podczas wycieczki z przewodnikiem poznają Państwo 3000-letnią historię największego portowego miasta Albanii. Wizyta w rzymskim amfiteatrze z II w. n.e. mieszczącym 20000 widzów. Następnie wizyta jednej z największych w Albanii destylarni brandy “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” działającej nieprzerwanie od 1933 roku. W czasie wizyty degustacja słynnej brandy marki Skënderbeu i czas na zakupy. Powrót do hoteli w godzinach popołudniowych.
CENA: Dorosły – ok 30 euro; Dzieci – ok 15 euro (bilety wstępu do wybranych, przez uczestnika miejsc – płatne dodatkowo, łącznie ok 8 euro)

BERAT – MIASTO 1000 OKIEN
Przejazd do miejscowości Berat, nazywanej „miastem tysiąca okien”, wpisanej na listę UNESCO. Ta miejscowość z 2400-letnią historią jest jedną z najpiękniejszych w Albanii. Wizyta w zamku na wzgórzu, w bogato zdobionym Meczecie Królewskim oraz w Teqe Helveti. Następnie czas wolny na indywidualne zwiedzanie i tradycyjną kolację w jednej z lokalnych restauracji.
CENA: Dorosły – ok 40 euro; Dziecko – ok 20 euro   (bilety wstępu do wybranych, przez uczestnika miejsc – płatne dodatkowo, łącznie ok 6 euro)

TIRANA I KRUJA
Wizyta w miejscowości Kruja. Zwiedzanie zamku, Muzeum Skanderbega i starego bazaru. Czas wolny na lunch i zakupy na słynnej „tureckiej uliczce”. Następnie przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Zwiedzanie gwarnego miasta pełnego kontrastów. Na trasie m.in.: plac Skanderbega, meczet Ethem Bey, słynna wieża zegarowa, piramida Hoxhy i główny bulwar miasta. Czas wolny na indywidualny spacer po centrum Tirany.
CENA: Dorosły – ok 40 euro; Dziecko – ok 20 euro (bilety wstępu do wybranych, przez uczestnika miejsc – płatne dodatkowo, łącznie ok 5 euro)

JASKINIA PELLUMBAS I ZAMEK W PETRELI
Poranny wyjazd do odrestaurowanego centrum wioski Pëllumbas, w którym stworzone zostało nowoczesne centrum informacji turystycznej. Można w nim znaleźć niezbędne mapy i kupić pamiątki, ale też wypożyczyć latarkę, przydatną podczas wizyty we wnętrzu jaskini. Po przybyciu do wioski wędrówka w kierunku Jaskini Pëllumbas (jest to trasa średniozaawansowana, czas przejścia ok. 45 minut). Widoki na rzekę Osumi i górę Dajti sprawią, że wrażenia będą niezapomniane. Jaskinia Pëllumbas, znana również jako Czarna Jaskinia, jest ceniona przez specjalistów jako jedna z najcenniejszych jaskiń krasowych w Albanii. Jej wnętrze wypełnione stalaktytami i stalagmitami jest obiektem o szczególnej wartości do badania ewolucji paleogeografii całego obszaru. Po powrocie z jaskini czas wolny na tradycyjny obiad w wiosce Pëllumbas. Po obiedzie wyjazd do zamku w Petreli. Zamek ma 600-letnią historię i znajduje się w miejscu, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na stolicę i jej okolice. Po zwiedzeniu zamku możliwość przejażdżki tzw. tyrolką (opcjonalnie ok 15 euro). Powrót do hoteli.
CENA: Dorosły – ok 45 euro; Dziecko – ok 25 euro

MACEDONIA I JEZIORO OCHRYDZKIE
Wyjazd w kierunku Jeziora Ochryd, nazywanego „Błękitną Perłą Bałkanów”. Przejazd malowniczą trasą, następnie przekroczenie granicy z Macedonią. Zwiedzanie zabytkowej części wpisanego na listę UNESCO miasta Ochryd. W programie: spacer wąskimi uliczkami, najstarszy w kraju antyczny teatr, twierdza Samuela – najwyżej położony punkt, z którego roztacza się panorama na miasto, jezioro oraz zabytkowy kościół. Następnie zejście do nowej promenady nad jeziorem. Opcjonalnie możliwość rejsu łodzią po krystalicznie czystym Jeziorze Ochrydzkim, podczas którego podziwiać można architekturę miasta. Następnie czas wolny na zakupy i obiad oraz powrót do Durres.
CENA: Dorosły – ok 55 euro; Dziecko – ok 28 euro (bilety wstępu do wybranych, przez uczestnika miejsc – płatne dodatkowo, łącznie ok 10 euro)


REJS WLORA
Wyjazd w kierunku Wlory „miasta niepodległości”, gdzie rozpoczyna się rejs statkiem. Pierwszym punktem w programie jest Zatoka Karaburun. Krótka przerwa na jednej z plaż. Czas wolny na obiad. Następnie zjawiskowe jaskinie Haxhi Aliu. W programie również wyspa Sazan z ciekawą historią, którą obecnie zamieszkuje ok. 50 osób. Powrót do hotelu wieczorem. Program wycieczki obejmuje miejsca leżące na terytorium bazy ONZ i w związku z tym może ulec zmianie z powodu manewrów wojskowych. CENA: Dorosły – ok 55 euro; Dziecko – ok 28 euro


MUZEUM BUNK’ART 1 + TREKING NA GÓRĘ DAJTI
Zbiórka i wyjazd w kierunku Tirany w godzinach porannych. Wizyta w BUNK’ART – muzeum znajdującym się wewnątrz ogromnego bunkra, który kiedyś miał chronić komunistycznego dyktatora Envera Hodżę i jego gabinet w przypadku ataku nuklearnego. Jest to 5-piętrowy podziemny budynek z ponad 100 pokojami, obecnie przekształcony w historyczno-artystyczne centrum udostępnione do zwiedzania. Następnie przejazd do Parku Narodowego Dajti. Przejazd kolejką linową na polanę tuż pod szczytem góry Dajti. Krótka przerwa na kawę i czas na podziwianie panoramicznych widoków na miasto. Następnie piesza wędrówka na szczyt góry Dajti (1658 m n.p.m.). Przejście w jedną stronę zajmuje około 1 godziny. Na szczycie czas na odpoczynek (ok. 30 min.), a następnie zejście. Czas na lunch w lokalnej restauracji (obiad płatny dodatkowo). Około 17.00 powrót kolejką linową na stację i transfer powrotny do hoteli. Czas trwania trekkingu: ok. 2 godziny, poziom trudności: średni. Zalecany jest odpowiedni sprzęt (odzież, buty trekkingowe).
CENA: Dorosły – ok 60 euro; Dziecko ok – 35 euro.


REJS PO JEZIORZE KOMANI
Piękno albańskiej przyrody i propozycja dla fanów malowniczych krajobrazów. Podczas rejsu łódź zatrzyma się w kilku punktach widokowych, co będzie doskonałą okazją do fotografowania i relaksu. Po ok. 40 min. rejsu łódź zacumuje przy Wyspie Pokoju (rejon Berishe), gdzie będzie czas wolny na plażowy wypoczynek. Około 13:00 wspólny lunch w pensjonacie, podczas którego można zasmakować tradycyjnych, lokalnych potraw i sezonowych owoców. Krótka przerwa po posiłku na relaks i zdjęcia, a następnie rejs powrotny.
CENA: Dorosły – ok 65 euro; Dziecko – ok 33 euro


JEEP SAFARI – ZAMKI I JEZIORA
Niezwykła przygoda, niesamowite widoki, cudowne zabytki! Odbiór z hoteli w godzinach porannych, przejazd w kierunku Tirany. Następnie off-road samochodami terenowymi do Parku Narodowego Przełęczy Shtame. W czasie przejazdu krótki postój nad jeziorem Bovilla i dalsza jazda terenowa po okolicznych wioskach, gdzie można obserwować lokalne życie w Albanii. Wizyta w Parku Narodowym Przełęczy Shtame, na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Znajdują się tu malowniczo położone źródła mineralne z czystą, zimną wodą o właściwościach leczniczych. Po krótkiej przerwie w parku przejazd do miasta Kruja z najstarszym bazarem w Albanii, gdzie wielu lokalnych rzemieślników oferuje swoje towary. Czas wolny na zakupy, obiad lub samodzielne zwiedzanie miasta. Warto odwiedzić zamek Kruja, zbudowany w V i VI wieku oraz muzeum, które ukazuje historię Albanii. Po dniu spędzonym w Kruja powrót do hotelu.
CENA: Dorosły – ok 75 euro; Dziecko – ok 35 euro


Wycieczki są organizowane dla grup nie mniejszych niż 20. osób. Zależnie od liczby uczestników, wycieczki są organizowane dla polskich grup i prowadzone po polsku lub odbywają się w międzynarodowych grupach, w asyście polskiego pilota.
Powyższa lista wycieczek ma jedynie charakter informacyjny i w świetle prawa nie stanowi oferty handlowej Biura Podróży EXIM S.A. Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez naszego kontrahenta lokalnego udziela rezydent na miejscu. Wyżej podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.