Andora - mały kraj do odkrycia

Andora to jedno z najmniejszych Państw w Europie położone w Pirenejach. Za swoich sąsiadów ma na północy Francję a na południu Hiszpanię. Kraj jest niemal w całości pokryty górami, najwyższym szczytem Andory jest Coma Pedrosa (2952 m n.p.m.). Miejsce to z pewnością jest warte odwiedzenia.

Historyczna nazwa tego kraju brzmi Dolina Andory. Historia kraju sięga czasów Karola Wielkiego, który nadał mu prawa miejskie. Jednak dopiero w 1993 roku została członkiem NATO i powstała pierwsza konstytucja tego kraju.

Obecnie Andora to kraj z coraz prężniej rozwijającą się turystyką, szczególnie zimową. Jest to największy i najnowocześniejszy region narciarski w Pirenejach i miejsce, które potrafi zachwycić każdego niezależnie od pory roku.

 

Andora - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Mały kraj a ma wiele to  zaoferowania. O to największe atrakcje turystyczne.

Wędrówki górskie

Andora to prawdziwy raj dla turystów lubiących piesze wędrówki. Malownicze szlaki górskie przyciągają miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. W Parku Narodowym Doliny Madriu-Claror-Perafita-Claror znajduje się wiele szlaków o różnym stopniu trudności, co umożliwia eksplorację urokliwych dolin i panoramicznych szczytów.

 

Narty i snowboard

Andora jest znana z doskonałych stoków narciarskich. Ośrodki takie jak Grandvalira i Vallnord oferują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Turyści mogą cieszyć się różnorodnymi trasami o łącznej długości ponad 300 km i profesjonalnymi szkółkami narciarskimi. Oprócz doskonałych tras kurorty te zapewniają także świetną bazę noclegową wraz zapleczem SPA i wellness.

 

Andora la Vella

Stolica Andory, Andora la Vella, to tętniące życiem miasto z licznymi sklepami, restauracjami i galeriami sztuki. Odwiedzający mogą tu zasmakować lokalnej kuchni, podziwiać architekturę i zakupić pamiątki. Z racji, że Andora to strefa bezcłowa, jest ona częstym celem wycieczek do sklepów. Mimo wielu sklepów „duty-free” miasteczko nadal jest bardzo urokliwe.

 

Escaldes-Engordany

To drugie największe miasto Andory, znane ze swoich gorących źródeł. Odwiedzający mogą zanurzyć się w luksusowych SPA i skorzystać z dobroczynnych właściwości wód termalnych.

 

Muzea

Andora oferuje różnorodne muzea, które pozwalają zgłębić historię i kulturę tego kraju. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe, w którym prezentowana jest sztuka i historia Andory, a także muzeum Casa de la Vall, dawny parlament kraju.

 

Santuario de Meritxell

Ważne miejsce pielgrzymkowe w Andorze, gdzie znajduje się kaplica dedykowana patronce kraju, Matce Bożej Meritxell. Położone jest na wysokości 1527 m n.p.m. Możemy do niego dotrzeć pieszo szlakiem pielgrzymkowym z miejscowości Prats lub samochodem. Jest ono porównywane do naszej Jasnej Góry. Według lokalnej tradycji powinno się tu przywieźć swoje nowonarodzone dziecko jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia co przyniesie zdrowie i powodzenie.

 

Wycieczki górskie samochodami terenowymi

Jazda przez górskie krajobrazy Andory to niezapomniane doświadczenie. Trasy takie jak Droga Coll d′Ordino i Droga Collada de Beixalís oferują zapierające dech w piersiach widoki.

 

Zamek Sant Vicenç d′Enclar

Leżący na klifie na wysokości 1126 m n.p.m., ten średniowieczny zamek oferuje wspaniałe widoki na okolicę i fascynującą historię. Został zbudowany w IX-XII wieku i służył jako rezydencja hrabiów Urgel.

 

Andora - kultura i obyczaje

Na kulturę Andory szczególnie wpłynęła sąsiednia Hiszpania. Mieszkańcy są bardzo otwarci i uprzejmi wobec siebie oraz turystów. Być może wpływ ma na to fakt, że przez 300 dni w roku świeci tu słońce.

Andorczycy uważają się za naród bardzo muzykalny. W ciągu roku Andora organizuje różnorodne festiwale i imprezy kulturalne. Na przykład Narodowy Festiwal Tańca przyciąga artystów z całego świata, a festiwal Narodowego Dnia Andory (Diada Nacional) świętuje niepodległość kraju. Jednym z najważniejszych świąt jest dzień św. Jerzego, jednego z patronów Andory, obchodzony w kwietniu. Najważniejszą jednostką społeczną w Andorze jest rodzina. Spotkamy tu wiele rodzinnych firm, które są dziedziczone przez pokolenia.

Mieszkańcy Andory są bardzo religijni. Dominującym wyznaniem jest katolicyzm. Największą świętością dla Andorczyków jest kopia romańskiej figury Matki Boskiej z Meritxell, którą można zobaczyć w XII-wiecznym kościele św. Estevy.

Andora - kuchnia i jedzenie

Kuchnia Andory jest przede wszystkim oparta na mięsie, rybach z górskich rzek oraz warzywach. Najpopularniejszym lokalnym daniem jest Escudella, zupa z różnych rodzajów mięs oraz warzyw. Skosztujemy tutaj także sporo dań, które sprowadzili imigranci np. z Portugalii, którzy specjalizują się w przyrządzaniu dorsza. Andora to także kuchnia pasterska, popularne są tutaj sery z mleka koziego oraz takie dania jak ziemniaki z czosnkiem oraz boczkiem.

 

Do picia andorczycy często podają lokalne wino oraz Cavę czyli szampan z pobliskiej Katalonii w Hiszpanii. W Andorze znajduje się najwyżej w Europie położona winnica, która jest na wysokości 1100 m n.p.m. Co ciekawe wino z tych winogron jest dostępne tylko na terytorium Andory.

Andora - pogoda

Jeśli lubimy ciepło to najlepiej wybrać się do Andory w okresie czerwiec-sierpień. Wtedy to temperatury sięgają 20°C. W lipcu natomiast jest najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. Jeśli chcemy skorzystać ze stoków i poszusować na nartach bądź snowboardzie to najlepiej będzie wybrać się od grudnia do lutego.

Andora - wakacje dla aktywnych

Dla osób poszukujących bardziej ekstremalnych przeżyć, Andora oferuje możliwość uprawiania sportów takich jak jazda na rowerze górskim, kajakarstwo, wspinaczka skałkowa i wiele innych. Możemy także skorzystać z wielu tras trekkingowych aby podziwiać piękno lokalnej przyrody.

Andora - co warto kupić?

Przede wszystkim produkty spożywcze takie jak lokalne sery, wina i piwa. Dużym powodzeniem cieszy się też szynka katalońska. Warto wspomnieć, że Andora to raj podatkowy i strefa bezcłowa. Na pewno należy zorientować się i porównać ceny elektroniki oraz ubrań czy biżuterii.

Przydatne zwroty po katalońsku

Hola!  - Cześć!

Dzień dobry! - Bon dia!

Dobry wieczór! - Bona tarda!  

Dobranoc! - Bona nit!  

Cześć! (nieformalnie) - Adéu! 

Do widzenia! (formalnie) - A reveure!

sí - tak

nie - no 

może - potser   

w porządku / dobrze / - ok, d′acord    

Dziękuję! - Gràcies!    

 

Andora na wakacje. Dlaczego warto?

To malutkie państwo ma wiele do zaoferowania, od pięknych krajobrazów górskich po bogate dziedzictwo kulturowe, co sprawia, że jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek i odkrywanie unikalnej kultury regionu.

Wszystkie miejsca docelowe - Andora

Mapa - Andora


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Andora

Przepraszamy, obecnie nie ma dostępnych wycieczek. Zobacz naszą aktualną ofertę wakacyjną.