WYSPA KRK

Wyspa Krk oferuje wczasowiczom wypoczynek na malowniczych plażach. Jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów jest plaża w zatoce Soline, słynąca z błota leczniczego. 
Wyspa Krk to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w Chorwacji. Najbardziej obleganym miejscem na wyspie jest jej południowa część, a w szczególności kurort Baška i Stara Baška. Stolicą wyspy Krk jest miasto o tej samej nazwie, w którym mieści się przepiękna starówka z kompleksem zabytkowych kościołów. Znajduje się tu również twierdza Frankopanów, która kiedyś chroniła miasto przed atakami od strony morza. Stare Miasto jest pełne urokliwych barów, kawiarenek i restauracji, w których można zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Centralnym punktem miasta jest port jachtowy, który otacza malownicza promenada, idealna na letnie spacery. Wyspa Krk położona jest około 30 km od Rijeki ‒ miasta usytuowanego w północno-zachodniej części słonecznej Chorwacji. Jest to idealne miejsce na wypoczynek z przyjaciółmi lub z całą rodziną. 

 

Najpiękniejsze plaże na wyspie Krk 

Krk słynie również z licznych skalistych i żwirowych plaż, które regularnie otrzymują odznaczenie „Błękitnej Flagi” przyznawane czystym, bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska miejscom wypoczynku. Do najpiękniejszych z nich należą: plaża Porporela, Koralj, Redagara (Valda Gara), Portapisana, Plav, Jert, Sv. Marak i Pećine w pobliżu Šilo. Kurort Stara Baška zachwyca plażą Oprna znajdującą się w niedalekiej odległości od Punat, z kolei Baška ‒ malowniczą Velą. W zatoce Valda Garan znajduje się specjalna plaża dla psów, kamienista i otoczona sosnami. To idealne miejsce dla wczasowiczów podróżujących ze swoimi czworonożnymi pupilami.

 

Atrakcje wyspy Krk

Spędzając wakacje na wyspie Krk, warto odwiedzić urokliwą miejscowość o nazwie Baška, która znajduje się na południowo-wschodnim obrzeżu wyspy. W wakacyjnym sezonie miasto, podobnie jak inne niewielkie miejscowości na wyspie Krk, zamienia się w atrakcyjny turystycznie kurort. Warto tu odwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela usytuowany na wzgórzu w centrum miasta, z którego można podziwiać przepiękny widok na panoramę miasta. W odległości około 14 km od Krk znajduje się miejscowość Punat, której główną atrakcją jest niewielka, bo zaledwie 300-metrowa, wysepka Košljun. Znajduje się tam klasztor Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, który zamieszkują franciszkanie. Na miejscu warto zobaczyć bibliotekę klasztorną, gdzie zgromadzono ponad 3 tysiące woluminów. Na uroczą wysepkę Košljun można dostać się łodzią bezpośrednio z Krk.