Czarnogóra – wycieczki fakultatywne

Czarnogóra

Montenegro Tour

Wyjątkowa szansa, aby w zaledwie jeden dzień odkryć najcenniejsze skarby natury i dziedzictwa kulturowego tego kraju. Wycieczka jest całodniowa. Przejedziemy wzdłuż wybrzeża Adriatyku i skierujemy się do Riwiery Budvańskiej. Plan przewiduje krótką przerwę, by podziwiać widok na malowniczą wyspę Sveti Stefan z punktu obserwacyjnego.

Dalej pojedziemy w głąb lądu do Cetinje, historycznej stolicy Czarnogóry. Przejedziemy obok Parku Narodowego Lovćen, zwanego czarnogórskim Olimpem ze względu na mauzoleum Njegoša na jego wierzchołku. Odwiedzimy wioskę Njeguši słynącą z tego, że pochodzi z niej rodzina królewska Petrović Njeguš, oraz z lokalnych przysmaków takich jak suszona szynka, ser i wyśmienita rakija. Będzie okazja do degustacji!

Powrót na wybrzeże prowadzi malowniczą trasą przez górskie tereny, skąd rozpościera się widok na całą zatokę Boki Kotorskiej. Wycieczkę zakończymy w Kotorze, z wolnym czasem na spacer po urokliwych uliczkach starego miasta, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  • Cena dla dorosłych: 70 EUR
  • Cena dla dzieci do 12. roku życia: 50 EUR
Boka Kotorska, Czarnogóra

Boka Kotorska, Czarnogóra

Mauzoleum w Lovcen, Czarnogóra

Mauzoleum w Lovcen, Czarnogóra

Albania

Wyjątkowa szansa na odkrycie jednego z najbardziej fascynujących i zagadkowych zakątków Europy. Wyprawa kieruje się do miasta Szkodra, którego największym zabytkiem jest zamek Rozafa, położony 3 km od centrum. Ta średniowieczna forteca, usytuowana na skrzyżowaniu rzek Bunes, Drin i Kir, oferuje spektakularne widoki na okoliczne tereny. Z murów zamku podziwiać można panoramę miasta, bieg rzek Bunës i Drin oraz malownicze Jezioro Szkoderskie, otoczone wzgórzami.

U stóp góry, na której zbudowano fortecę, znajduje się jeden z największych meczetów w kraju – Meczet Ołowiany, nazwany tak od materiału pokrywającego jego dach. W sercu Szkodry znajduje się elegancki deptak z kawiarniami, hostelami, klubami i galeriami sztuki, a także trzy główne świątynie miasta (kościół, cerkiew, meczet), które tworzą sakralny trójkąt, połączony łańcuchem świateł podczas świąt wszelkich wyznań, co świadczy o religijnej tolerancji mieszkańców.

Wizyta w Szkodrze obejmuje także przerwę na obiad za dodatkową opłatą około 12 EUR.

  • Cena dla dorosłych: 70 EUR
  • Cena dla dzieci do 12. roku życia: 50 EUR
Zamek Rozafa, Albania

Zamek Rozafa, Albania

Meczet Ołowiany, Szkodra, Albania

Meczet Ołowiany, Szkodra, Albania

Jezioro Szkoderskie

Po śniadaniu wyjeżdżamy z hotelu w kierunku Jeziora Szkoderskiego. Zaplanowaliśmy rejs po największej słodkowodnej zbiorniku w regionie Bałkanów, który stanowi naturalną granicę między Albanią a Czarnogórą. To jezioro jest dzisiaj jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie można spotkać pelikany!

W okolicy znajduje się wiele malutkich wysp i półwyspów z zabytkowymi budynkami. Zatrzymamy się na najurokliwszej plaży, gdzie będzie można się wykąpać i poopalać. Obiad zostanie podany w lokalnej restauracji oferującej regionalne przysmaki. Koniecznie weź ze sobą strój kąpielowy i inne akcesoria plażowe. Wycieczka jest całodniowa. 

  • Cena dla dorosłych: 70 EUR
  • Cena dla dzieci do 12. roku życia: 50 EUR
Jezioro Szkoderskie, Czarnogóra

Jezioro Szkoderskie

Plaża nad Jeziorem Szkoderskim

Plaża nad Jeziorem Szkoderskim