Chalkidiki to Półwysep leżący w północnej części kraju, składający się z trzech cypli: Kassandry, Sitonii i Athos w kształcie porównywanym do trójzębu Posejdona. Ten region charakteryzuje się niezwykłymi okolicznościami przyrody: pięknymi, piaszczystymi plażami, krystalicznie czysta wodą oraz bujną roślinnością. Według starożytnych legend to właśnie tutaj zamieszkiwali tytani – bogowie z pokolenia olbrzymów, synowie Uranosa i Gai.
 
Kasandra to najbardziej rozwinięta turystycznie odnoga Półwyspu Chalkidiki, mająca niezwykle bogatą ofertę hotelową. Jest miejscem gdzie nowoczesność styka się ze światem starożytnym, stając się rajem dla turystów poszukujących różnorodnych wrażeń. Za główną destynację wakacyjną można uznać Pefkohori - miejscowość tętniącą życiem zarówno dniem jak i nocą, posiadającą rozwiniętą infrastrukturę rozrywkową, w tym liczne puby, restauracje, a także centrum nurkowe.
 
Sithonia leżąca w sam sercu Półwyspu Chalkidiki jest pełna przepięknych zakątków. Liczne zaciszne zatoczki i plaże stanowią raj dla osób poszukujących relaksu i prywatności. Niezwykłe urodziwe połączenie lazurowej wody oraz wzgórz pokrytych drzewami piniowymi zdobi sielankowy krajobraz regionu.
 
Athos jest terenem autonomicznym, jedyną na świecie republiką monastyczną, zamieszkaną w większości przez mnichów. Granicy Autonomii strzegą policjanci, a przebywanie w niej odbywa się wyłącznie na podstawie wydanej 3 dniowej wizy wjazdowej. Niestety zwiedzanie klasztorów jest możliwe jedynie dla mężczyzn.

Półwysep Chalkidiki to miejsce bogate w różnorodne wydarzenia kulturalne. W kwietniu można wziąć udział w Dniu św. Jerzego, będącego patronem pasterzy. Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tradycyjne obchody lokalnych świąt, a jesienią coroczny festiwal Dimitria Cultural. Nadmorskie kurorty są świetnym punktem na mapie do odwiedzenia okolicznych atrakcji i miejsc godnych polecenia.
 
Saloniki to drugie co do wielkości miasto Grecji, pełne niezwykłych perełek architektury. Aż 15 budowli leżących w sercu tego miasta zostało wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej warte zobaczenia się liczne klasztory i kościoły, łaźnie bizantyjskie oraz mury miejskie. O zachodzie słońca koniecznie wybierz się na rejs statkiem lub odwiedź urokliwy port.
 
Meteory to zespół formacji skalnych z monastyrami umieszczonymi na szczytach. Ich nazwa metéoros, pochodząca z języka greckiego, oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”. Niezwykłe okoliczności natury docenili twórcy filmowi, sceny z tymi imponującymi skałami zobaczyć można w „Grze o tron” czy filmie „Tylko dla Twoich oczu”.
 
Stagira to szczątki antycznego miasta Stagejra, obejrzeć tu można niezwykłe fundamenty dawnych murów obronnych miasta. W 2016 r. zostały w tym miejscu znalezione i zidentyfikowane zwłoki słynnego myśliciela czasów antycznych - Arystotelesa.
 
Jaskinia Petralona została odkryta przez okolicznego mieszkańca w 1959 roku, zadziwia niezwykłymi formami stalaktytów i stalagmitów. Rozsławiły ją odkryte tam szczątki ludzkie i zwierzęce prawdopodobnie sprzed 700 tysięcy lat.

Mapa - Chalkidiki

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Chalkidiki