Macedonia Północna - co zobaczyć?

Ochryda

znana już w starożytności jako Diassarites i Lychnidos, jest jednym z najpiękniejszych miast regionu, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leży u stóp gór Galiczica nad Jeziorem Ochrydzkim, nad którym co roku w lato odbywają się festiwale kultury i sztuki bałkańskiej. W mieści można zwiedzić liczne cerkwie, zobaczyć ruiny starożytnego teatru, bazyliki św. Erazma z IV wieku, ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku. Jezioro Ochrydzkie kusi czystą wodą, jest ostoją ptaków wodnych i niezapomnianymi widokami.

 

Kanion Matka

Jedna z większych atrakcji na Bałkanach. Stąd można wyruszyć na rejs łodzią do jaskini Vrelo, trekking lub wypożyczyć kajaki. Ciekawa opcją jest także szlak pieszy wykuty w skale, biegnący wzdłuż lewego brzegu rzeki Treski, który pozwala napatrzeć się na piękno skalnego krajobrazu. Kanion leży wokół jeziora Matka, które jest największym sztucznym zbiornikiem w kraju.
 

Skopje

stolica państwa zamieszkała przez pół miliona osób. Miasto nie jest zbyt urodziwe natomiast z pewnością zajdziemy coś dla siebie. To mieszanina wielu stylów, Warto wspiąć się na twierdzę Kale, odwiedzić stary bazar z wieloma elementami kultury tureckiej, przespacerować się wzdłuż Vardaru czy przejechać się koleją gondolową pod Krzyż Milenijny na Vodno. Możemy odwiedzić także dom Matki Teresy, która pochodziła z Albańskiej rodziny. Ciekawe jest także Muzeum Etnograficzne. Skopje jest nazywane miastem tysiąca pomników. Kiedy w 1963 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, 70% zabudowań zostało zniszczonych. Od tamtej pory stolica jest nieustannie rozbudowywana.

 

Wioska Galicnik

Górska wioska jedną z dwóch największych i najstarszych wiosek grupy etnicznej Mijaków. Słynie z górskiego krajobrazu  i rezerwatu przyrody. Odbywa się tam festiwal zaślubin Galička Svadba. Przypomina on typowe bałkańskie wesele. Ministerstwo Kultury Macedonii co roku opłaca ten festiwal chcąc w ten sposób podtrzymać lokalną kulturę i zwyczaje.