Meksyk - informacje praktyczne

Wymagane dokumenty

Obywatele polscy udający się do Meksyku w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 180 dni, zwolnieni są z obowiązku wizowego. Paszport powinien posiadać ważność minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Aktualne przepisy wizowe dostępne są również na: https://www.gov.pl/web/meksyk/idp.

 

Waluta

Jednostką monetarną jest peso (MXN). 1 MXN dzieli się na 100 centavos.

 

Język

Językiem urzędowym jest hiszpański, oprócz niego w użyciu są 63 języki indiańskie oraz liczne ich dialekty.

 

Czas

Względem Polski – 8 godzin

 

Czas przelotu

ok.10h

 

Klimat

Klimat jest zróżnicowany w zależności od regionu: na północy zwrotnikowy suchy i gorący, natomiast na południu wilgotny. Pora deszczowa trwa od maja do października, najwyższe temperatury i wilgotność panują od czerwca do września.

 

Szczepienia

Przy wjeździe do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe.

 

Napięcie

w Meksyku obowiązuje napięcie 110V. Używane są wtyczki typu A i B dlatego konieczne jest zabranie ze sobą przejściówki (są to te same gniazdka jak w USA

 

INFORMACJE DODATKOWE

Klienci biura podróży w Meksyku objęci są opieką przedstawiciela kontrahenta lokalnego w języku hiszpańskim / angielskim

- przy wjeździe do Meksyku należy wypełnić kartę turystyczną, której kopię należy okazać przy wylocie z kraju. Jej brak spowoduje konieczność uiszczenia dodatkową opłaty ok. 500 MXN! 

Obcokrajowcy są zobowiązani do wypełnienia Formularza Migracyjnego (Forma Migratoria Múltiple – FMM), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest na pokładzie. Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w celu uzyskania formularza należy skierować się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych zlokalizowanych w pasie przygranicznym. Podczas odprawy paszportowej realizowanej przez urzędnika Instituto Nacional de Migración (INAMI), podróżny przedstawia FMM wraz z paszportem.


UWAGA: W sierpniu 2022 rozpoczęto pilotażowy program zniesienia wymogu FMM na wybranych lotniskach, m.in. na lotnisku międzynarodowym w Mieście Meksyk i Cancun. Polacy, którzy przylatują do Meksyku przez m.in. lotnisko w Mieście Meksyku lub Cancun nie muszą wypełniać FMM. Urzędnik migracyjny odbija w paszporcie pieczątkę i wpisujemy ręcznie liczbę dozwolonych dni. Aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z utrzymaniem obowiązku FMM na innych przejściach granicznych, zaleca się opuszczenie Meksyku przez to samo lotnisko, przez które nastąpił przylot. Wypełnienie FMM w formie papierowej lub elektronicznej pozostaje obowiązkowe w przypadku celów podróży innych niż turystycznych, np. praca lub studia. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie INAMI (https://www.gob.mx/inm) i Ambasady Meksyku w Warszawie (https://embamex.sre.gob.mx/polonia/index.php)

- podczas zakwaterowania w hotelu należy uiścić opłatę turystyczną (ok. 4 USD za pokój za noc).

- w Meksyku istnieją obostrzenia celne dotyczące limitów ilościowych na wwóz tytoniu oraz alkoholu. Jedna osoba pełnoletnia może wwieźć nie więcej niż 10 paczek papierosów, nie więcej niż 25 cygar lub 200 gramów tytoniu oraz maksymalnie 3 litry dowolnych napojów alkoholowych.

- od dnia 1.03.2020 obowiązuje zakaz przywożenia do Meksyku i używania na jego terenie e-papierosów

- Z dniem 01.04.2021 r. wszyscy zagraniczni turyści wjeżdżający do stanu Quintana Roo, na terenie którego znajdują się ośrodki turystyczne Tulum, Playa del Carmen, Cancun, zobowiązani są do uiszczenia podatku turystycznego w kwocie 11 USD/os. Podatek można opłacić przed przyjazdem, w trakcie pobytu lub przed opuszczeniem Meksyku. Podatek jest obowiązkowy dla wszystkich osób od 15 r.ż. Podatek będzie można opłacić poprzez Visitax - dedykowaną stronę internetową: http://www.visitax.gob.mx/sitio/ lub w automatach dostępnych 24 h w każdym terminalu na lotnisku w Cancun. Po zaksięgowaniu wpłaty platforma wystawi pokwitowanie z kodem kreskowym, który należy zachować do kontroli. Płatności będą weryfikowane przez personel lotniska, który upewni się, że turyści dokonali płatności.

 


Covid-19

Wjazd do Meksyku bez ograniczeń.

 

UWAGA: należy zapoznać się warunkami tranzytowymi w zależności od kraju, w którym jest przesiadka.


Dodatkowe informacje

https://www.travelpulse.com/news/destinations/mexican-caribbean-launches-visitax-tourism-fee-payment-system.html

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/meksyk


Ambasada Meksyku w Polsce

Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro)

02-017 Warszawa

tel. (22) 311 29 00

fax (22) 311 29 01

embamex@embamex.pl

www.sre.gob.mx/polonia 

 

Ambasada RP w mieście Meksyk

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40,

Col. San Angel , 01000

Ambasador: Maciej Ziętara

tel. +52 55 5481 2050 wew.102

meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.meksyk.polemb.net