ALGARVE

Algarve w Portugalii to jeden z ośmiu regionów turystycznych w tym kraju. Słynie z piaszczystych plaż, które przyciągają turystów z całego świata. Oprócz tego można tam zobaczyć imponujące klify i groty, a także miasta obfitujące w wiele ciekawych zabytków.
Algarve położone jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego na samym południu Portugalii. Prowincja ta obejmuje rozległe tereny od Przylądka Świętego Wincentego aż po granicę z Hiszpanią. Co ciekawe, wybrzeże Algarve jest nieco odizolowane od reszty Portugalii, ponieważ oddzielają je od niej górskie pasma. Dzięki temu region ten zachował pewną odrębność i unikalny charakter.
Jedną z największych atrakcji Algarve są bez wątpienia plaże, które zachwycają swą różnorodnością. Bez trudu można wśród nich znaleźć zarówno tętniące życiem, turystyczne miejsca, jak i położone na uboczu małe i ciche zatoczki. W każdym z tych miejsc połączenie jasnego piasku z intensywnym kolorem wód Oceanu Atlantyckiego cieszy oko i pozwala doskonale się zrelaksować. Najpiękniejsze plaże Algarve to m.in. Praia do Beliche, Praia de Falésia, Praia Sao Rafael, Praia da Marinha czy Praia da Rocha.
Na turystów przybywających do Algarve czekają wspaniałe widoki – przepiękne klify, formacje skalne, jaskinie i groty, a także bujne lasy piniowe i urokliwe gaje pomarańczowe. Jest to idealne miejsce dla miłośników wakacji w kontakcie z naturą. Jednak również osoby, którym bardziej niż na plażowaniu zależy na podziwianiu architektury, znajdą tu coś dla siebie. 

Kultura i obyczaje

W przypadku Algarve zwiedzanie bez wątpienia może dostarczyć wielu doznań wizualnych, a także ciekawych informacji na temat dawnej kultury i obyczajów. Widoczne są wpływy dawnej kultury Fenicjan, Kartagińczyków, Gotów, Rzymian i Maurów. Zwłaszcza ci ostatni odcisnęli duże piętno na tej prowincji. Lud ten podbił bowiem Portugalię w VIII wieku i panował tam aż do połowy XIII wieku. Niestety, duża część islamskich zabytków została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło kraj w 1755 roku. Mimo to pewne elementy nawiązujące do tamtej kultury również dziś są widoczne w krajobrazie regionu. Zwiedzanie Algarve pozwala m.in. na podziwianie ozdobnych kominów, które przypominają muzułmańskie minarety. Ślady dawnej kultury widoczne są także w języku – pozostałością po panowaniu Maurów są np. słowa rozpoczynające się na „al”.
Co zobaczyć w Algarve? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miasta – np. Faro z zachwycającym Starym Miastem z budynkami z XI wieku, Tavirę z zamkiem i imponującym mostem sprzed kilku wieków czy Lagos, z którego niegdyś wyruszały wyprawy Henryka Żeglarza. 
Wczasy w Algarve umożliwiają też poznanie nieco innego oblicza Portugalii. Ludzie w tym regionie wydają się nieco bardziej melancholijni i spokojni niż mieszkańcy innych części kraju. Sprawia to, że panuje tu ciekawy i tajemniczy klimat, który zachęca do poznawania obyczajów regionu.

Kuchnia

Wakacje w Algarve to doskonała okazja do skosztowania kuchni portugalskiej. Warto spróbować takich lokalnych specjałów jak bacalhau (solony i suszony dorsz) czy cataplana (danie przyrządzane w specjalnym okrągłym garnku z pokrywką, przyrządzane np. z owoców morza i ryb w połączeniu z papryką i ziemniakami oraz gotowane w sosie z wina i lokalnych przypraw).
Wybrzeże Algarve słynie również z wyjątkowo smacznych słodyczy, które można kupić w lokalnych cukierniach, zwanych tu pastelaria. Godne uwagi są m.in. farrobitos, czyli muffinki wypiekane z chleba świętojańskiego z dodatkiem oliwy, aromatycznych pomarańczy, miodu i migdałów. Ciasta i słodycze z Algarve często zawierają też marcepan oraz figi.

Dla aktywnych

W przypadku Algarve wakacje w tym regionie będą doskonałą propozycją dla fanów różnego typu aktywności fizycznej. Na terenie prowincji możliwe jest m.in. nurkowanie oraz uprawianie windsurfingu i innych sportów wodnych. Do atrakcji można zaliczyć również jazdę konną oraz wspinaczki po górskich szlakach. Wybrzeże Algarve słynie też z dobrze wyposażonych pól golfowych.

Co warto kupić?

Wracając z wycieczki w Algarve, warto kupić kilka pamiątek. Wśród charakterystycznych upominków znajdują się np. wyroby z korka. Oprócz tego warto zabrać ze sobą typowe produkty spożywcze z tego regionu ‒ na szczególną uwagę zasługują miejscowe wina i sery, a także słodycze.

Pogoda

Pogoda w Portugalii w regionie Algarve jest gwarantowana praktycznie przez cały rok. Prowincja ta stanowi najbardziej wysunięty na południe obszar Europy, który jest zarazem jednym z najbardziej nasłonecznionych terenów na kontynencie. W Algarve temperatura latem wynosi około 28–30℃, natomiast zimą słupki termometrów w ciągu dnia pokazują średnio 16–17℃.


Przydatne zwroty

tak – sim (wymowa: „si”);
nie – não (wymowa: „nau”);
dzień dobry – rano: bom dia (wymowa: „bom dija”); po południu: boa tarde (wymowa: „bo tard” lub „boa tardźi”);
do widzenia – adeus (wymowa: „adeos”);
przepraszam – gdy przeprasza się za coś: desculpe (wymowa: „deszkulpy”); gdy zaczepia się kogoś: com licença (wymowa: „ko lisjensa”);
dziękuję – gdy mówi mężczyzna: obrigado (wymowa: „obrigadu”); gdy mówi kobieta: obrigada (wymowa: „obrigada”).

 

Dlaczego Algarve?

Wczasy w Algarve to świetna propozycja dla całej rodziny, ponieważ każdy może tam znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy leniwego wypoczynku mogą korzystać z opalania się na przestronnych plażach i kąpieli w Oceanie Atlantyckim, a wrażeń zmysłowych dostarczy wspaniała natura, którą można podziwiać na każdym kroku. Miłośników bardziej aktywnych form wypoczynku usatysfakcjonuje możliwość przejażdżek rowerowych, wędrówek po górskich szlakach czy zwiedzania urokliwych miasteczek.
Warto wiedzieć, że w Algarve znajduje się rozbudowana baza turystyczna. Dzięki temu przyjezdni mogą wybierać z wielu dobrze wyposażonych hoteli i dodatkowych atrakcji, które sprawiają, że pobyt w tym regionie staje się jeszcze przyjemniejszy.

Mapa - Algarve

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Algarve