Azory

Archipelag dziewięciu wyspy należących do Portugali położony na Oceanie Atlantyckim. Ok. 1500 km od wybrzeży Portugalii. Azory są nazywane zielonymi wyspami, wszystko przez to, że wyspy mają łagodny klimat, co sprawia, że cały rok jest tu niesamowicie zielono. Archipelag dzieli się na trzy grupy: wschodnią z wyspami Sao Miguel i Santa Maria, centralną, z wyspą TerceiraGraziosaSao JorgePico i Faial oraz zachodnią z Flores i Corvo. Zróżnicowana rzeźba terenu z wieloma szmaragdowymi jeziorami kraterowymi i stromymi klifami świadczy o wulkanicznym pochodzeniu wysp. Dzięki temu, że Azory to wyspy wulkaniczne, nie brakuje tu gorących źródeł i gejzerów. Wszystko to sprawia, że Azory to świetne miejsce dla miłośników trekkingu i jazdy na rowerze.

 

Najwyższym szczytem Azorów jest Pico (2351 m n.p.m.). Wyspy są górzysto wyżynne, jedynie Graciosa jest nizinna, której najwyższy szczyt sięga 405 m n.p.m. Region ten choć wciąż jest nieodkryty przez masową turystykę, to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród przyjeżdżających. Podczas wakacji na Azorach warto pamiętać, że archipelag jest aktywny sejsmicznie.

Atrakcje. Co warto zobaczyć?

 

San Miguel

Największa wyspa archipelagu Azorów. Jest ona także pierwszym celem turystów wybierających się na wakacje na Azory. To na tej wyspie znajduje się stolica archipelagu, Ponta Delgada a w niej największy port. Dzięki swojemu położeniu jest świetną bazą wypadową do zwiedzania pozostałej części wyspy. W samym mieście znajdziemy wiele romantycznych uliczek i placów. Wieczorem warto wpaść do jednego z barów czy restauracji. Zwiedzając wyspę warto zajrzeć na jedyne w Europie plantację herbaty. Jedna z nich, Gorreana istnieje od 1883 roku produkując czarną i zieloną herbatę.

 

Oprócz jedynej w Europie plantacji herbaty, na Sao Miguel znajduje się także plantacja ananasów. Są one hodowane a na krzaczkach w szklarniach. Plantacja jest prowadzona przez tą samą rodzinę od ponad 100 lat.  W okolicach można podziwiać gorące, siarkowe źródła. W niektórych miejscach ziemia jest tak gorąca, że możemy ją wykorzystać do przyrządzania potrawy cozido, którą gotuje się parę godzin w garnku zakopanym w ziemi.

 

Wyspa Flores

Jedna z najmniejszych ale i najpiękniejszych wysp archipelagu. Flores czyli kwiaty, już sama nazwa wyzwala pozytywne doznania. Będziemy mieli tu okazję podziwiania hortensji. A pojawiły się one zaledwie 150 lat temu przypływając wraz z imigrantami z Dalekiego Wschodu.

 

Wyspa Terceira

Wyspa z polami lawowymi i zielonymi winnicami. Na ulicach miasta co roku odbywają się gonitwy byków. Angra do Heroismo, stolica wyspy została wpisana na listę UNESCO. Na wyspie znajduje się także rezerwat przyrody z bogatą roślinnością. W mieście Biscoitos znajdują się winnice a także muzeum wina gdzie poznamy jego historie oraz metody produkcji.

Kultura i obyczaje

Mimo wielu hoteli i międzynarodowych sieci handlowych na Azorach możemy także zaobserwować, że mieszkańcy wysp starają się zachować lokalne tradycje i kulturę. Mieszkańcy Azorów uchodzą za ludzi bardzo religijnych, podobnie jak mieszkańcy Portugalii kontynentalnej. Podczas wakacji na Azorach warto wybrać się na jedno ze świąt religijnych by zaobserwować jak popularne jest tu oddawanie hołdu boskości. Najpopularniejsze z nich to Święty Chrystus obchodzone na wyspie San Miguel. Miejscowi wierzyli, że proboszczowie mają nadprzyrodzoną moc uzdrawiania i usuwania klątw. Obecnie wpływ kościoła na społeczeństwo znacząco się rozluźnił. Zobaczymy tu także wiele wiatraków gdzie nadal mieli się w nich kukurydzę. Większość domostw ma małe ogródki oraz zagrody dla zwierząt.

Z pewnością jedną z rzeczy, która nie została złamana przez globalizację i masową turystykę jest tradycja artystyczna. Na pewno zwrócimy uwagę na rękodzieło, słynne portugalskie kafelki „azulejos” czy haftowanie.

Kuchnia i jedzenie

Kuchnia Azorska bazuje przede wszystkim na daniach i przepisach z kontynentalnej Portugalii. Jednak miejscowa kuchnia jest ostrzejsza i bardziej wyrazista. By przygotować dania z Azorów zazwyczaj wymaga się lokalnych składników albo obróbki w wulkanicznym gruncie.  Kuchnia to przede wszystkim sery. Nie da się przejść obojętnie obok tak dużego wyboru serów z mleka krowiego. Oprócz tych holenderskich są uznawane za jedne z najlepszych w Europie. A do wyboru będziemy mieli zarówno te twarogowe jak i żółte.

Jednak podczas wizyty w jednej z restauracji na Azorach najwięcej do powiedzenia będą mieli mięsożercy. W wielu  lokalach znajdziemy świetną wołowinę. Coraz więcej lokali specjalizuje się w przygotowywaniu burgerów. Skoro jesteśmy na Atlantyku to z pewnością musimy spróbować dań rybnych i słynnego Bacalhau czyli naszego dorsza robionego na dziesiątki sposobów. Mieszkańcy Azorów specjalizują się w robieniu zup. Do ich specjalności należy zupa rybna i marchewkowa.

Także lokalne desery znajdą swoich sympatyków. Jednym z przykładów jest ciasto cytrynowe przekładane kremem z marakui. Azory mogą się pochwalić największą w Europie plantacja ananasów. Są one hodowane na krzaczkach w szklarniach. Są doskonałym składnikiem wielu ciast oraz likierów. A do tego pyszna kawa galão

Pogoda

Na Azorach niemal przez cały rok temperatura jest taka sama. Co czyni miejsce to doskonałe na urlop o każdej porze roku. W miesiącach letnich temperatura wynosi ok. 25°C a w najchłodniejszych dniach zimą ok. 13°C. Od lutego do listopada na wyspach występują silne wiatry. Położenie Azorów sprawia, że co jakiś czas kumulują się chmury by po kilku minutach zostały przegonione przez wiatr.

Wakacje dla aktywnych

Archipelag Azorów to prawdziwy raj dla amatorów trekkingu oraz jazdy na rowerze. Możemy  tu uprawiać jazdę konną lub także przełamać strach podczas lotu na paralotni i oglądania wysp z powietrza. Ciekawą aktywnością będzie także zwiedzanie podziemnego świata jaskiń i grot a tych tu nie brakuje. Szczególnie jest polecana Algar do Carvão. Znajdziemy tam na głębokości 90 m basen zasilany deszczówką. W ramach relaksu można skorzystać z pola golfowego czy też wybrać się na łowienie ryb na otwartym oceanie.

Co warto kupić na Azorach?

A co warto przywieźć na pamiątkę podczas wakacji na Azorach? Wszystko co lokalne, czyli już wspomniane hafty, tabliczki z nazwami ulic robione na azulejos czy pamiątkowe talerzyki oraz filiżanki. Szczególnie warto zanurzyć się w bazary i targi a nie kupować w supermarketach. Wtedy będziemy mieli większą pewność, że dany produkt nie jest sprowadzany z innego kraju czy kontynentu.

 

Oprócz tego nie zapomnijmy przywieźć ze sobą produktów spożywczych. A tych jest naprawdę dużo. Mogą to być smaczne i soczyste ananasy oraz przetwory z nich takie jak likiery czy dżemy. Do tego sery, miody, przyprawy np. szafran czy doskonałe portugalskie wina. Na wczasach na Azorach podczas zakupów nie musimy się targować.


Przydatne zwroty po portugalsku

  • Tak – sim (czyt. si)

  • Nie – não (czyt. nau)

  • Dzień dobry – rano: bom dia (czyt. bom dija); po południu: boa tarde (czyt: bo tard lub boa tardźi)

  • Do widzenia – adeus (czyt. adeos)

  • Przepraszam – przepraszając za coś: desculpe (czyt. deszkulpy); zaczepiając kogoś: com licença (czyt. ko lisjensa)

  • Dziękuję – w przypadku mężczyzn: obrigado (czyt. obrigadu); w przypadku kobiet: obrigada (czyt. obrigada)

 

Dlaczego Azory? Co warto wiedzieć?

Archipelag Azorów to obok Islandii najdalej wysunięty kraniec Europy. Jednocześnie jeden z najpiękniejszych. Znajdziemy niezwykłą zieleń, która utrzymuje się przez cały rok. Kierunek ten polecany na wakacje szczególnie tym, którzy chcą się zachwycić przyrodą, powspinać się lub pojeździć rowerem po egzotycznych terenach. Warto zaznaczyć, że mimo odległości Azory nie są tak drogie jak inne egzotyczne wyspy.