Sri Lanka - wycieczki fakultatywne

 

Galle

Najważniejsze atrakcje południowej perły Sri Lanki (wycieczka całodniowa). Obiad w cenie wycieczki. Poranny wyjazd do urokliwego miasta, położonego w południowo-zachodniej części Sri Lanki – Galle. Zwiedzanie popularnego fortu, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako najlepszego przykładu ufortyfikowanej aglomeracji wzniesionej przez Europejczyków w Południowej i Południowo-Wschodniej Azji. Całe założenie architektoniczne zostało zaprojektowane w XVII wieku przez Holendrów. Następnie możliwość kąpieli w Unawatunie, przeuroczej i jednej z najpiękniejszych plaż na Sri Lance. Miejsce zachęca złotym piaskiem, turkusową wodą i przepięknymi, zielonymi palmami. Wizyta w największej w kraju kopalni Meetiyagoda. Kamienie księżycowe ze Sri Lanki bardzo wyróżniają się na tle innych pochodzących z Indii, ponieważ słyną z silnego niebieskiego połysku. Dodatkową atrakcją jest przejazd na lokalne gospodarstwa plantacji cynamonu.

Rejs małymi łodziami po rzece Madu Ganga, która wpada do Oceanu Indyjskiego. Dla uczestników jest to spotkanie z tropikalną przyrodą poprzez bliski kontakt z bogactwem roślin i zwierząt, w tym ptaków, które zamieszkują naturalnie podmokłe siedliska. Krótka wizyta na farmie żółwi, które są najpopularniejszymi tutejszymi zwierzakami.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 


Kandy

Całodniowa wycieczka do malowniczej stolicy Prowincji Centralnej na Sri Lance, Kandy. Wyjazd wcześnie rano. Obiad w cenie wycieczki. Wizyta w Fabryce Herbaty i Ogrodzie Przypraw w okolicach Mawanelle, gdzie uczestnicy mają możliwość poznania tradycyjnej medycyny ajurwedysjkiej stosowanej od bardzo dawna w tym rejonie. Następnie przejazd na lokalne tereny wiejskie Girgama, aby zobaczyć, jak przetwarzana jest słynna na całym świecie herbata cejlońska. Wizyta w kompleksie pałacowo-świątynnym Sri Dalada Maligawa, nazywanym Świątynią Zęba. Jest ona uważana za najsłynniejszą buddyjską budowlę sakralną na całej Sri Lance. Każdego dnia odbywają się w niej rytuały (nazywane lokalnie pudźa), podczas których otwierana jest złota konstrukcja, gdzie przechowywana jest bezcenna relikwia – ząb Buddy. Od czasów starożytnych miejsce to odgrywało znaczącą rolę – uważano, iż ten, kto posiada ową relikwię, sprawuje władzę nad krajem.

 

Kolejnym punktem są spektakularne królewskie ogrody botaniczne Peradeniya. Są to najstarsze ogrody na Sri Lance, podzielone na wiele stref tematycznych. W dawnych czasach miejsce to szczególnie upodobała sobie królowa Kandy. Dodatkowo na zapytanie - przejazd kultowym pociągiem, podczas którego można podziwiać majestatyczne krajobrazy.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 


Wycieczka do miasta Nuwara Eliya

Wycieczka całodniowa wokół górzystych obszarów Nuwara Elija. Wyjazd wcześnie rano. Wizyta w Fabryce Herbaty i Ogrodzie Przypraw, zapoznanie uczestników z tradycyjną medycyną ajurwedyjską stosowaną na Sri Lance od dziesięcioleci. Poznanie produkcji herbaty cejlońskiej, dawniej znanej jako Ceylon. Ze względu na duże zróżnicowanie Sri Lanki pod względem wysokości, klimatu, typów gleby, roślin i pogody, produkowane herbaty są bardzo zróżnicowane. Następnie zwiedzanie słynnego kompleksu religijno-pałacowego, nazywanego Świątynią Zęba. Jest to najbardziej znana budowla buddyjska na Sri Lance, ze względu na obecność wyjątkowej relikwii, jaką jest ząb Buddy. W czasach starożytnych uważano, iż osoba, która posiada ten  przedmiot ma możliwość władzy nad krajem. Każdego dnia w obiekcie odbywają się rytuały (nazywane pudźa), w czasie których otwierana jest złota konstrukcja z kultowym przedmiotem. Ostatnim punktem programu są najstarsze na Sri Lance królewskie ogrody Peradeniya. Dodatkowo na zapytanie - przejazd kultowym pociągiem, podczas którego można podziwiać majestatyczne krajobrazy.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 


Jeep Safari w Parku Narodowym Minneriya

Przejażdżka jeepami po rezerwacie dzikiej przyrody, słynącym  przede wszystkim z dużej ilości słoni lankijskich, które w porze suchej gromadzą się stadami na trawiastych polach. Innymi zwierzętami, zamieszkującymi te rejony są specyficzne małpy ze Sri Lanki, a także różnorodne ptactwo wodne.  Dodatkową atrakcją są również rzadkie odmiany jeleni, lampartów, leniwców, bocianów, pelikanów plamistych, czapli, papug, krokodyli różańcowych czy pytonów indyjskich. Pobyt w tym miejscu jest cenną okazją do obserwowania wyjątkowych dzikich zwierząt, które żyją w naturalnym środowisku. Obiad w cenie wycieczki. Wyjazd około godziny 6:00.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.
 

 

Płaskowyż Sigiriya Dambulla

Zwiedzanie Skalnej Świątyni Dambulla – jednej z największych świątyń skalnych na Sri Lance, której historia zaczęła formować się już w czasach prehistorycznych. Obiekt jest wpisany na listę UNESCO. Świątynia jest popularnym centrum buddyjskich pielgrzymek, a także wyjątkowym kompleksem o znaczeniu archaicznym i historycznym. Całość składa się z wielu jaskiń, które tworzą jedną strukturę i zawierają różne wizerunki Buddy. Jego posągi w tym miejscu są uważane za jedne z najstarszych w historii. Następnym punktem programu jest twierdza Sigiriya. Stanowi ona stanowisko archeologiczne na Sri Lance, z ruinami starożytnego pałacu i twierdzy wzniesionej przez króla Kassapy w V wieku. Budowla znajduje się na szczycie olbrzymiej 180-metrowej skały i posiada oryginalnie zachowane malowidła ze scenami dworskimi. Miejsce zachęca wyjątkową lokalizacją olbrzymiej, wyniosłej i odosobnionej skały, która wzbudza szerokie zainteresowanie. Obiad w cenie wycieczki.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.
 

 

Jeep Safari w Parku Narodowym Udawalawe

Wyjazd około godziny 6:30. Przejażdżka jeepami. Wizyta w Parku Narodowym, którego cała powierzchnia wynosi około 31 tysięcy hektarów i składa się z rozległych równin nad rzeką Walawe. Jego największą atrakcją jest duża liczba słoni, których w tym miejscu jest ponad 800. Miejsce powstało w celu zapewnienia schronienia dzikim zwierzętom wysiedlonym w wyniku budowy zbiornika na rzece Walawe. Wizyta w instytucji Udawalawe Elephant Tranfer Home, która została założona w 1955 roku przez Departament Ochrony Dzikiej Przyrody Sri Lanki. Jej głównym celem jest rehabilitacja osieroconych malutkich słoni w celu przygotowania ich do samodzielnej egzystencji i wypuszczenia z powrotem na wolność. Możliwość obserwacji zwierząt na tym obszarze i poznania ich sposobu życia. Obiad w cenie wycieczki

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 


Wycieczka do lokalnej wioski w Bentocie

Wizyta w mieście uważanym za stolicę sportów wodnych na Cejlonie, Bentocie. Przejażdżka katamaranem po rzece Bentota, która jest znana w kraju ze swoich naturalnych siedlisk i dzikich zwierząt, takich jak krokodyle, nietoperze, węże, żaby i motyle. Następnie spacer (około jednego kilometra) przez lokalną wioskę. W trakcie wędrówki wizyta w lokalnej wiejskiej szkole i świątyni, a także udział w lekcji gotowania tradycyjnej kuchni Sri Lanki (ryż curry). Możliwość degustacji lokalnej potrawy wykonanej przez mieszkańców z tej okolicy. Po południu (opcjonalnie) wizyta w fabryce włókna kokosowego lub wizyta w przetwórstwie cynamonu. Obiad w cenie wycieczki (jedno piwo lub napój bezalkoholowy w cenie).

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 

 

Wycieczka do stolicy Sri Lanki – Colombo

Wyjazd około godziny 7:30. Pierwszym punktem programu jest wizyta w forcie Kolombo, gdzie dawniej Portugalczycy rozbudowali pierwszą fortecę miejską. Obecnie jest to znana dzielnica finansowa i biznesowa położona nieopodal zielonej enklawy w mieście – jeziora Beira. Następnie wizyta w malowniczym Parku Miejskim Galle Face Green. Jest to długi, wąski, zielony obszar z widokiem na Ocean Indyjski. Miejsce jest wypełnione straganami z lokalnym jedzeniem i pamiątkami. Jest też popularnym miejscem spotkań i relaksu. Następnie kolejne zwiedzanie miasta: spacer po Placu Niepodległości z Halą Pamięci, która jest pomnikiem narodowym Sri Lanki. Budynek został zbudowany dla upamiętnienia niepodległości tego kraju przez Brytyjczyków.

Wizyta w centrum sztuk scenicznych – Teatrze Nelum Pokuna, otwartego w 2011 roku. Miejsce jest idealne dla wielu międzynarodowych imprez i zgromadzeń. Następnie obejrzenie świątyni Gangaramaja, położonej nad jeziorem Beira. Jest jedną z najważniejszych budynków kultu religijnego w mieście i stanowi mieszankę nowoczesnej architektury i esencji kulturowej. Wewnątrz można podziwiać rozmaite, złote wizerunki Buddy.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.

 


Wycieczka rowerowa do Bentoty

Start około godz. 8:00. Jest to 18 kilometrowa przejażdżka rowerami górskimi po malowniczej, wiejskiej części Bentoty (nadmorskiej miejscowości Sri Lanki). Grupy około 16 uczestników. Po drodze można zaobserwować życie mieszkańców wioski i dziką przyrodę. Zwiedzanie fabryki włókna kokosowego, lokalnej szkoły i świątyni. Następnie kolejne przystanki na zwiedzanie plantacji cynamonu, plantacji kauczuku i pól ryżowych. Czas wolny na zrobienie zdjęć okazałych krajobrazów. Uczestnicy zapoznają się także z lokalnym ,,toddy tapping’’. Jest to rytuał, który polega na wchodzeniu po specjalnych linach na wysokie drzewa i wydobywaniu w ten sposób specjalnego napoju z drzew kokosowych. Całość trasy jest dość płaska i spokojna (brak większych zboczy) i trwa około 3 godzin. Uczestnicy wyprawy dostają także napój kokosowy (słynny King Cocos) lub napój bezalkoholowy. Powrót do hoteli około godziny 12:00. Zaleca się zaopatrzyć w krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, butelkę wody.

Cena: uzależniona jest od miejscowości zamieszkania i liczby osób.