1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Co warto wiedzieć przed podróżą na Maltę?

Co warto wiedzieć o Malcie?

Czwartek, 19.1.2023

Co warto wiedzieć o Malcie?

Malta to malutka wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni naszego Krakowa. To raj dla wszystkich, którzy szukają wypoczynku w blasku słońca a także sympatyków historii. Jest to jeden z najdalej wysuniętych  na południe punktów Europy.

Zobacz najciekawsze oferty wczasów na Malcie

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Malta

Archipelag wysp maltańskich składa się z 7 wysp – większość mieszkańców (ok. 90%) pozostaje na wyspie głównej, nazywanej Maltą. Poza tym w skład archipelagu wchodzi Gozo, Cominoze słynną Błękitną Laguną oraz pozostałe niezamieszkałe  Cominotto, Manoel Island Wyspa Św. Pawła, Filfla. Przygotuj się na wyjazd na Maltę! Ciekawostki we wpisie przybliżą Ci kulturę i zwyczaje panujące na wyspie. Stolicą Malty jest Valletta, która w całości jest wpisana na listę UNESCO. O jej niezwykłych zabytkach i atrakcjach mogliśmy przeczytać w poprzednim wpisie. Malta leży jedynie 290 km od wybrzeży Afryki.

Malta - kiedy jechać?

Fakt, że na Malcie w ciągu roku słońce świeci przez ponad 300 dni, nadaje wyspie status destynacji idealnej przez cały rok. Kiedy najlepiej jechać na Maltę? Lato jest suche i gorące, panują tu świetne warunki do plażowania. W tym okresie z pewnością bliskość Afryki i Sahary da się nam we znaki. Wiosna i jesień to czas, kiedy temperatura spada do około 20 stopni, więc bez zadyszki będziemy mogli zwiedzać wyspę.  Pory roku na Malcie różnią się od tych, jakie znamy w Polsce. W zimie nie ulepimy bałwana ani nie pojeździmy na nartach choć wtedy wyspa zaczyna się zielenić, a na jesień liście nie zmienią kolorów na drzewach na Malcie. Warto wiedzieć, że drzew na tutaj jest bardzo mało, a rzek wcale!

Valetta, Malta


 

Malta i język maltański

Malta ma dwa oficjalne języki – angielski i maltański. Natomiast maltański ma status języka narodowego. Tenjęzyk urzędowy powstał na Malcie jako dialekt punicki, natomiast później został poddany silnym wpływom języka arabskiego,  po zdobyciu Malty przez Arabów w 870 roku. W późniejszym czasie przyjmował wiele z innych języków m.in. francuskiego, włoskiego czy angielskiego. A dzisiejszy dialekt języka maltańskiego jest najbardziej podobny do tego, którego używa się w Tunezji czy Libii. Jednak jest on zapisywany w alfabecie łacińskim, przez co jest zrozumiały dla większości mieszkańców Europy. Ciekawostką o Malcie jest to, że język maltański dopiero w XX wieku stał się językiem pisanym. Wcześniej był jedynie mówiony.

Malta i nurkowanie

Malta to jedno z lepszych miejsc do nurkowania. Przejrzysta i ciepła woda, zatopione wraki oraz wiele szkół nurkowych - to wszystko sprawia, że tłumy wielbicieli nurkowania na Maltę przyjeżdżają na Maltę co roku. Do nurkowania na Malcie szczególnie polecana jest wyspa Gozo, gdzie są małe odległości, a większość miejsc nurkowych dostępna jest z brzegu. Najciekawsze miejsca to te, gdzie leżą wraki Xlendi, Karwela i Cominoland, które są dosyć łatwo dostępne. Z racji, że Gozo to mała wyspa, większe znaczenie ma raczej, gdzie znajduje się dana baza nurkowa niż hotel. Na Malcie na nurkowanie i tak będziemy jechać samochodem. Wyspa ma także inną zaletę a mianowicie - w czasie porywistych wiatrów możemy zacząć nurkowanie na Malcie w miejscu osłoniętym od wiatru, a co za tym idzie unikniemy falowania.

Dla wytrawnych nurków polecamy miejsce Double Arch – podwójny łuk skalny, z którego znana jest Malta. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Głębokość dochodzi tutaj do 40 metrów. Dodatkową atrakcją będą pobliskie panwie solne, które tworzą piękną mozaikę na brzegu przy wejściu do wody. Najbardziej znanym celem dla nurków na Gozo jest Blue Hole. To niewielkie jezioro o średnicy 10 metrów. Pod wodą znajduje się otwarcie w ścianie skalnej, mające około 7 metrów głębokości, które jest połączone z morzem. Oprócz znakomitego miejsca do nurkowania to także świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcia.

Blue Hole, Malta

Malta - religia

Dominującą religią na Malcie jest katolicyzm. Według oficjalnych danych religię tę wyznaje aż 97% mieszkańców. Istotnym faktem z punktu widzenia wycieczki na Maltę jest to, że na wyspie znajduje się 365 kościołów! Jednak mimo tak wysokiego procenta wyznawców katolicyzmu na Malcie, kościoły są zazwyczaj puste lub zamknięte. Natomiast w okresie od maja do października każda z parafii organizuje swój „odpust”. Mieszkańcy świętują wtedy dekorując pomniki świętych, fasady kościołów, tańcząc a wieczorem strzelając fajerwerki. Niemal każdy budynek jest przyozdobiony podobizną jednego ze świętych. Maltańczycy są uznawani za jednych z najbardziej religijnych narodów w Europie.

Malta - "mała Brytania"

Malta to dawna kolonia brytyjska, Brytyjczycy panowali tu niemal 200 lat. Dopiero w 1964 roku Malta odzyskała niepodległość a dziesięć lat później proklamowano Republikę Malty. Dzięki temu do dziś możemy na wyspie zobaczyć wiele śladów po Brytyjczykach. Zaczynając od wspomnianego języka, gdyż na wyspie bez problemu porozumiemy się w języku Shakespeare’a. Podczas wakacji często w hotelach zorientujemy się, że ulubione przez Polaków All Inclusive wygląda inaczej niż np. w Hiszpanii czy w Turcji. Na śniadanie nie raz i nie dwa dostaniemy boczek, parówki i jajka sadzone, a do picia herbatę z mlekiem. Maltańczycy prywatnie w domach często jadają także typowe brytyjskie tosty z dżemem.

Jadąc na Maltę warto wiedzieć, że obowiązuje tu ruch lewostronny, a co chyba najważniejsze – używane są niemal wyłącznie brytyjskie gniazdka na wtyczki z 3 bolcami! Dlatego warto wyposażyć się w adapter by nie prosić  o niego na recepcji. Maltańczycy to wielcy sympatycy piłki nożnej mimo, że własna reprezentacja mówiąc delikatnie, nie gra za dobrze. Piłka nożna należy do  najstarszej i najpopularniejszej dyscypliny sportu, a zaczęto ją tu uprawiać pod koniec XIX wieku, czyli za panowania właśnie Brytyjczyków. Do najbardziej utytułowanych zespołów należą Sliema Wanderers oraz Floriana FC. Będąc na wakacjach na Malcie nie zapomnijcie zrobić pamiątkowego zdjęcia w brytyjskiej budce telefonicznej rodem z Londynu.

Sprawdź: Valetta - atrakcje i zwiedzanie stolicy Malty

Kolejne artykuły

Wciąż nie masz zaplanowanego urlopu i gorączkowo głowisz się, gdzie na wakacje w sierpniu? Jeszcze nie jest zbyt późno, żeby coś zarezerwować – dla siebie, paczki przyjaciół lub całej rodziny. Przygotowaliśmy kilka propozycji na udany sierpniowy urlop na każdą kieszeń. Przejdźmy więc od razu do rzeczy!
Jeśli „Pożegnanie z Afryką” brzmi znajomo, zapewne zaciekawi Cię fakt, że autorka tej książki, Karen Blixen, mieszkała właśnie w Kenii – i to całkiem długo, bo aż przez 17 lat swojego życia. Jej głównym zajęciem nie było wówczas pisanie książek, a… uprawa kawy. Jednak dziś nie żegnamy się z Afryką, lecz przeciwnie – witamy się z nią, podróżując w głąb Kenii z ciekawostkami, które przybliżą Ci ten fascynujący kierunek.
Wolisz góry czy morze? Aktywny wypoczynek, całodniowe zwiedzanie, czy błogi relaks? Często szukamy takich atrakcji za granicą, lecz okazuje się, że Polska jest obfita we wszystkie z tych opcji. Jeśli teraz zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje kierunków na krótki wypoczynek, które pozwolą Ci doświadczyć czegoś nowego bez wydawania czasu i pieniędzy na zagraniczne podróże.
Dziś mamy dla Was coś naprawdę wyjątkowego! EXIM tours jeszcze bardziej otwiera się na świat z nowym, ekscytującym kierunkiem – Bahrajn. To pierwsza taka okazja w Polsce i niepowtarzalna możliwość odkrycia „nowego” lądu!
Marzysz o przeżyciu wakacji na wyspie, gdzie zapomnisz o troskach i obowiązkach codzienności? Wybierz się z nami w podróż po najpiękniejszych wyspach świata. Którą z nich odwiedzisz w pierwszej kolejności?
Pytanie „dokąd wybrać się w podróż poślubną?” potrafi spędzać sen z powiek. Dlatego dziś mamy dla Was ciekawe propozycje romantycznych kierunków na każdą kieszeń.