1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Co warto wiedzieć przed podróżą na Maltę?

Co warto wiedzieć o Malcie?

Czwartek, 19.1.2023

Co warto wiedzieć o Malcie?

Malta to malutka wsypa na Morzu Śródziemnym o powierzchni naszego Krakowa. To raj dla wszystkich, którzy szukają wypoczynku w blasku słońca a także sympatyków historii. Jest to jeden z najdalej wysuniętych  na południe punktów Europy.

Archipelag wysp maltańskich składa się z 7 wysp – większość mieszkańców (ok. 90%) pozostaje na wyspie głównej, nazywanej Maltą. Poza tym w skład archipelagu wchodzi GozoCominoze słynną Błękitną Laguną oraz pozostałe niezamieszkałe  Cominotto, Manoel Island Wyspa Św. Pawła, Filfla. Przygotuj się na wyjazd na Maltę! Ciekawostki we wpisie przybliżą Ci kulturę i zwyczaje panujące na wyspie. Stolicą Malty jest Valletta, która w całości jest wpisana na listę UNESCO. O jej niezwykłych zabytkach i atrakcjach mogliśmy przeczytać w poprzednim wpisie. Malta leży jedynie 290 km od wybrzeży Afryki.


Malta - kiedy jechać?

Fakt, że na Malcie w ciągu roku słońce świeci przez ponad 300 dni, nadaje wyspie status destynacji idealnej przez cały rok. Kiedy najlepiej jechać na Maltę? Lato jest suche i gorące, panują tu świetne warunki do plażowania. W tym okresie z pewnością bliskość Afryki i Sahary da się nam we znaki. Wiosna i jesień to czas, kiedy temperatura spada do około 20 stopni, więc bez zadyszki będziemy mogli zwiedzać wyspę.  Pory roku na Malcie różnią się od tych, jakie znamy w Polsce. W zimie nie ulepimy bałwana ani nie pojeździmy na nartach choć wtedy wyspa zaczyna się zielenić, a na jesień liście nie zmienią kolorów na drzewach na Malcie. Warto wiedzieć, że drzew na tutaj jest bardzo mało, a rzek wcale!

Malta-port-Exim-blog.jpg

Malta i język maltański

Malta ma dwa oficjalne języki – angielski i maltański. Natomiast maltański ma status języka narodowego. Tenjęzyk urzędowy powstał na Malcie jako dialekt punicki, natomiast później został poddany silnym wpływom języka arabskiego,  po zdobyciu Malty przez Arabów w 870 roku. W późniejszym czasie przyjmował wiele z innych języków m.in. francuskiego, włoskiego czy angielskiego. A dzisiejszy dialekt języka maltańskiego jest najbardziej podobny do tego, którego używa się w Tunezji czy Libii. Jednak jest on zapisywany w alfabecie łacińskim, przez co jest zrozumiały dla większości mieszkańców Europy. Ciekawostką o Malcie jest to, że język maltański dopiero w XX wieku stał się językiem pisanym. Wcześniej był jedynie mówiony.

 

Malta i nurkowanie

Malta to jedno z lepszych miejsc do nurkowania. Przejrzysta i ciepła woda, zatopione wraki oraz wiele szkół nurkowych - to wszystko sprawia, że tłumy wielbicieli nurkowania na Maltę przyjeżdżają na Maltę co roku. Do nurkowania na Malcie szczególnie polecana jest wyspa Gozo, gdzie są małe odległości, a większość miejsc nurkowych dostępna jest z brzegu. Najciekawsze miejsca to te, gdzie leżą wraki Xlendi, Karwela i Cominoland, które są dosyć łatwo dostępne. Z racji, że Gozo to mała wyspa, większe znaczenie ma raczej, gdzie znajduje się dana baza nurkowa niż hotel. Na Malcie na nurkowanie i tak będziemy jechać samochodem. Wyspa ma także inną zaletę a mianowicie - w czasie porywistych wiatrów możemy zacząć nurkowanie na Malcie w miejscu osłoniętym od wiatru, a co za tym idzie unikniemy falowania.


Dla wytrawnych nurków polecamy miejsce Double Arch – podwójny łuk skalny, z którego znana jest Malta. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Głębokość dochodzi tutaj do 40 metrów. Dodatkową atrakcją będą pobliskie panwie solne, które tworzą piękną mozaikę na brzegu przy wejściu do wody. Najbardziej znanym celem dla nurków na Gozo jest Blue Hole. To niewielkie jezioro o średnicy 10 metrów. Pod wodą znajduje się otwarcie w ścianie skalnej, mające około 7 metrów głębokości, które jest połączone z morzem. Oprócz znakomitego miejsca do nurkowania to także świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcia.

 
nurkowanie-Malta-Exim-blog-(1).jpg

Malta - religia

Dominującą religią na Malcie jest katolicyzm. Według oficjalnych danych religię tę wyznaje aż 97% mieszkańców. Istotnym faktem z punktu widzenia wycieczki na Maltę jest to, że na wyspie znajduje się 365 kościołów! Jednak mimo tak wysokiego procenta wyznawców katolicyzmu na Malcie, kościoły są zazwyczaj puste lub zamknięte. Natomiast w okresie od maja do października każda z parafii organizuje swój „odpust”. Mieszkańcy świętują wtedy dekorując pomniki świętych, fasady kościołów, tańcząc a wieczorem strzelając fajerwerki. Niemal każdy budynek jest przyozdobiony podobizną jednego ze świętych. Maltańczycy są uznawani za jednych z najbardziej religijnych narodów w Europie.

 

Malta - "mała Brytania"

Malta to dawna kolonia brytyjska, Brytyjczycy panowali tu niemal 200 lat. Dopiero w 1964 roku Malta odzyskała niepodległość a dziesięć lat później proklamowano Republikę Malty. Dzięki temu do dziś możemy na wyspie zobaczyć wiele śladów po Brytyjczykach. Zaczynając od wspomnianego języka, gdyż na wyspie bez problemu porozumiemy się w języku Shakespeare’a. Podczas wakacji często w hotelach zorientujemy się, że ulubione przez Polaków All Inclusive wygląda inaczej niż np. w Hiszpanii czy w Turcji. Na śniadanie nie raz i nie dwa dostaniemy boczek, parówki i jajka sadzone, a do picia herbatę z mlekiem. Maltańczycy prywatnie w domach często jadają także typowe brytyjskie tosty z dżemem.

Jadąc na Maltę warto wiedzieć, że obowiązuje tu ruch lewostronny, a co chyba najważniejsze – używane są niemal wyłącznie brytyjskie gniazdka na wtyczki z 3 bolcami! Dlatego warto wyposażyć się w adapter by nie prosić  o niego na recepcji. Maltańczycy to wielcy sympatycy piłki nożnej mimo, że własna reprezentacja mówiąc delikatnie, nie gra za dobrze. Piłka nożna należy do  najstarszej i najpopularniejszej dyscypliny sportu, a zaczęto ją tu uprawiać pod koniec XIX wieku, czyli za panowania właśnie Brytyjczyków. Do najbardziej utytułowanych zespołów należą Sliema Wanderers oraz Floriana FC. Będąc na wakacjach na Malcie nie zapomnijcie zrobić pamiątkowego zdjęcia w brytyjskiej budce telefonicznej rodem z Londynu.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.