1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Hagia Sophia w Stambule - ciekawostki

Hagia Sophia w Stambule – ciekawostki, historia i wnętrze świątyni

Wtorek, 11.7.2023

Hagia Sophia w Stambule – ciekawostki, historia i wnętrze świątyni

Turecki Stambuł to jedno z miejsc na świecie, które może zająć wyjątkowe miejsce w Twojej pamięci. Miasto zaskakuje i urzeka, jest pełne magii i kolorów. Króluje nad nim zabytkowa świątynia Hagia Sophia, zwana Świątynią Mądrości Bożej. Co takiego ma w sobie, że niezależnie od wyznania, jak magnes przyciąga tłumy turystów z całego świata? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Zobacz oferty wyjazdów do Stambułu

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Bazylika Hagia Sophia w Stambule - ikona wielkiego miasta

Mówiąc o bazylice Hagia Sophia nie sposób nie zrobić krótkiego wstępu dotyczącego samego Stambułu. Jedno z największych miast na świecie rozciąga się na dwa kontynenty – Europę i Azję. To miejsce, które ma w sobie wszystko, co tylko może kojarzyć się z Turcją. Europę i Orient, ciepłe morze i słońce, zapach przypraw i smak kawy po turecku, duże jedwabne chusty i znane na całym świecie tureckie dywany. Między tym wszystkim znajduje się też miejsce na osobliwy urok portowego miasta i prawdziwie wielkomiejskie oblicze, któremu nie można odmówić nowoczesności.

Hagia Sophia - historia

Położona w Stambule świątynia Hagia Sophia to jeden z najbardziej imponujących budynków o charakterze sakralnym na całym świecie. Początek prac nad jego powstaniem datuje się na 537 rok i panowanie Justyniana I Wielkiego. To właśnie ten władca podjął decyzję o rozpoczęciu budowy, zaangażował do pracy najlepszych architektów i ściągnął najwyższej jakości materiały. Mówi się, że zdobiące świątynię kolumny pochodzą między innymi z Syrii, kolorowe kamienie i złoto z Egiptu, a przepiękny biały marmur z Morza Marmara.

 

Nieprzerwanie do 1453 roku Hagia Sophia była świątynią dla chrześcijan. Sytuacja diametralnie zmieniła się, kiedy miasto podbił Mehmed II Zwycięzca i postanowił zmienić przeznaczenie budowli, która z katolickiego kościoła stała się meczetem dla wyznawców islamu. Warto jednak podkreślić, że Zwycięzca traktował budynek z należytym mu szacunkiem i troską. To za jego panowania powstały otaczające świątynię cztery minarety, które można podziwiać do dziś.

 

Dokładnie 481 lat później, w 1935 roku Hagia Sophia ponownie zmieniła swoje przeznaczenie i teraz pełni zarówno funkcję muzeum, jak i czynnego meczetu. Meczet na muzeum, które może podziwiać każdy, kto tylko pojawi się w Stambule postanowił zmienić Mustafa Kemal Ataturk. Naprawdę warto, bo zwiedzanie budowli wewnątrz, jak i podziwianie jest architektury na zewnątrz to niesamowite przeżycie.

 

Hagia Sophia - wnętrze świątyni

Choć w samej konstrukcji budynku gołym okiem widać wiele przeróbek, które powstawały na przełomie wieków, z pewnością nie można odmówić mu pewnej niesamowitej tajemniczości i majestatyczności. Płynie ona nie tyle z monumentalnych rozmiarów tej świątyni, co z bijących od jej ścian śladów historii. Ten przepiękny budynek sakralny daje możliwość podziwiania funkcjonujących tuż obok siebie w symbiozie symboli religii chrześcijańskiej i islamskiej. Przepiękne, kunsztownie wykonane katolickie mozaiki, przedstawiające Matkę Boską z dzieciątkiem czy Jana Chrzciciela, niemalże dotykają tu islamskich minaretów. Nie jest to widok częsty, dlatego tak wyjątkowy.

 

Wnętrze świątyni Hagia Sophia to prawdziwa uczta dla oczu. Zachwycają przepiękne ścienne malowidła i mozaiki, kolorowe witraże i zwisające lampy, które rozpraszają panujący tam półmrok. Budynek liczy dwa poziomy z mnóstwem kolumn, bogato zdobionych balkonów i wieloma rzędami łukowatych okien. Nic jednak nie przyciąga spojrzeń bardziej niż ogromna, wznosząca się prosto ku niebu kopuła, która sięga ponad 50 m wysokości.
 

Hagia Sophia z lotu ptaka, Stambuł

Hagia Sophia - ciekawostki, które warto znać

Prawdą jest, że świątyni Hagia Sophia można przypisać wiele mniej lub bardziej wiarygodnych historii i ciekawostek. Jedna z legend głosi, że główne drzwi wejściowe do budynku powstały z wykorzystaniem drewna z Arki Noego. Jeszcze inna mówi, że będąc w płaczącej wieży, należy umieścić własny kciuk w niewielkim otworze i przekręcić go. Jeżeli palec będzie mokry – pomyślane życzenie spełni się.

Riwiera Turecka czy Egejska – gdzie się wybrać na wakacje?

Zasady zwiedzania świątyni Hagia Sophia

Ze względu na obecne w świątyni Hagia Sophia symbole dwóch największych religii świata do wizyty należy się odpowiednio przygotować. Zwiedzając wnętrze muzeum trzeba zadbać o odpowiedni ubiór. Panie nie mogą odsłaniać ramion, ud i dekoltu, a na głowę powinny założyć chustę osłaniającą włosy. Jeśli kobieta ma na sobie spódnicę lub spodenki, ich długość powinna przekraczać linię kolan. Te same zasady, z wyjątkiem zakrywania włosów, dotyczą panów. Przed wejściem do muzeum należy też obowiązkowo ściągnąć obuwie. Na teren świątyni może wejść każdy bez żadnej opłaty.

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.