1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Lot czarterowy - co to jest?

Wszystko, co musisz wiedzieć o lotach czarterowych przed wymarzoną podróżą

Piątek, 1.3.2024

Wszystko, co musisz wiedzieć o lotach czarterowych przed wymarzoną podróżą

Turyści preferujący dalekie wyprawy coraz chętniej korzystają z usług linii lotniczych. Jak wygląda podróż samolotem czarterowym? Czym różni się od samolotu rejsowego? Wyjaśniamy! 

Sprawdź nasze najlepsze oferty z lotami czarterowymi!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Jeśli decydujesz się na podróż samolotem, możesz korzystać z kilku opcji. Jedną z nich jest lot rejsowy, realizowany według harmonogramu przylotów i odlotów. Harmonogram taki jest ustalany i podawany do informacji podróżnym z dużym wyprzedzeniem. Bilety na loty rejsowe są dostępne dla wszystkich. Alternatywą dla „rejsówki” jest lot czarterowy, przeznaczony dla klientów jednego (lub kilku współpracujących ze sobą) biura podróży. Chcesz skorzystać z tego drugiego rozwiązania? To zadanie ułatwi ci nasz poradnik. 

Lot rejsowy a czarterowy – na czym polegają różnice? 

O tym, jaki będzie twój urlop, decyduje m.in. przebieg podróży do wymarzonego kraju lub regionu. Dlatego tak ważny jest wybór linii lotniczej oraz rodzaju rejsu. Co będzie dla ciebie lepsze: czarter czy tradycyjny lot według harmonogramu? 

widok-z-samolotu.jpg

Lot rejsowy

Loty rejsowe są lotami regularnymi, a każdy szczegół dotyczący podróży możesz poznać na wiele miesięcy przed urlopem. Jeśli z wyprzedzeniem zapoznasz się z planem lotów, możesz szczegółowo zaplanować wakacyjną podróż w każdym detalu: od wyboru punktu startowego, po miejsca przesiadkowe i długości przerw między poszczególnymi samolotami (co ma ogromne znaczenie dla tych turystów, którzy w drodze na wakacje chcą zwiedzić coś ekstra).

Takie loty są cenione nie tylko przez indywidualnych i samodzielnych podróżników, ale i przez osoby oszczędne, które chętnie korzystają z zasady – im wcześniej kupisz bilet na wybrany lot, tym mniej zapłacisz. 

Czarter

Czarter to lot odbywający się poza rozkładem, organizowany przez biuro podróży przede wszystkim z myślą o swych klientach – uczestnikach konkretnej imprezy. W tym przypadku termin lotu dopasowany jest do terminów poszczególnych imprez turystycznych, a pasażerami samolotu są głównie osoby, które wykupiły wycieczkę lub wczasy u danego organizatora.

Zdarza się jednak, że biura podróży pozwalają korzystać z takiego lotu osobom indywidualnym, którzy zdecydowali się na spontaniczną podróż na własną rękę skuszeni promocyjną ceną biletów lotniczych. Zwykle, gdy na pokładzie zostają wolne miejsca, za które biuro wynajmujące samolot i tak musi zapłacić, sprzedaje się je jako bilety last minute.

Loty czarterowe zwykle są zatem tańsze od rejsowych, jednak w ich przypadku możesz zapomnieć o planowaniu indywidualnej podróży z dużym wyprzedzeniem – chyba że jesteś klientem biura i korzystasz z wycieczki, w której bilet lotniczy jest częścią większego pakietu turystycznego. 

Najpopularniejsze linie czarterowe

W Polsce loty czarterowe cieszą się coraz większą popularnością, czemu sprzyja moda na egzotyczne podróże podczas urlopu i na długie weekendy spędzane np. nad Morzem Śródziemnym. Zapotrzebowanie na usługi czarterowe sprawiło, że pojawiły się one m.in. w ofercie LOT-u (gdzie prowadzone są pod marką LOT Charters). 

Dobrą opinią cieszą się też Enter Air – linie czarterowe, które nawiązały współpracę z paroma dużymi biurami podróży w kraju i za granicą. Loty czarterowe znajdziesz także w ofercie Wizz Air czy Lufthansa czy Aegean. Obsługują one większość polskich lotnisk i pomagają klientom biur podróży szybko i sprawnie dotrzeć na wymarzone wakacje. 

widok-z-samolotu2.jpg

Lot czarterowy w praktyce

Wiesz już, na czym polega czarter samolotów, znasz też najmocniejsze i najsłabsze strony takiego rozwiązania. Decydujesz się skorzystać z takiej oferty? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi pasażerów samolotów czarterowych.

Jak znaleźć dogodne połączenia i kupić lot czarterowy? 

Jak kupić lot czarterowy? W tym pomoże ci wyszukiwarka EXIM tours.

Na to, ile kosztuje czarter samolotu, wpływa wiele czynników. Podobnie jak w przypadku lotów rejsowych, tak i tu kluczowa jest data wylotu i kierunek podróży. Ceny lotów czarterowych, w porównaniu z kosztami lotów rejsowych, są porównywalne – przynajmniej na pierwszy rzut oka. 

Przykład? Marcowy lot czarterowy (w obie strony) z Katowic do Marsa Alam kosztuje 1199 zł, z kolei za bilet rejsowy zapłacisz od 1172 zł w lutym/marcu, do 2000 zł we wrześniu*. W każdym przypadku w szukaniu najkorzystniejszych połączeń pomogą ci wyszukiwarki lotów dostępne na stronach touroperatorów i agencji turystycznych. Dzięki nim sprawdzisz oferty poszczególnych linii czarterowych, wybierzesz najszybszy (albo najwygodniejszy) wariant podróży lub takie rozwiązanie, które będzie najbardziej przyjazne dla twojego portfela.  

Zwróć jednak uwagę na to, że loty czarterowe zazwyczaj są częścią większego pakietu turystycznego. Może się zatem okazać, że stawiając na czarter samolotu, sporo zyskasz pod względem finansowym, a przy okazji skorzystasz z wygodnych rozwiązań. Przed wyborem linii lotniczych sprawdź, jak w danym przypadku wygląda kwestia posiłków na pokładzie samolotu (zwykle nie są one uwzględniane w cenie biletu) oraz transferu z lotniska do hotelu. To ważne kwestie, o których wielu turystów skupionych na wyborze miejsca na urlop i snuciu wakacyjnych planów, zapomina. 

*Ceny w roku 2024

Lot czarterowy a bagaż 

Jak spakować się na lot czarterowy? Pamiętaj, że w cenę takiego biletu zazwyczaj wliczone są dwa bagaże: podręczny i rejestrowany (umieszczany w luku bagażowym). Zazwyczaj maksymalna waga bagażu podręcznego to 5 kg, a rejestrowanego od 15 do 23 kg. Każda linia lotnicza ma jednak własne przepisy dotyczące maksymalnej wagi i rozmiarów bagażu, które udostępnia m.in. na swych stronach internetowych.

Sprawdź też, co możesz zabrać na pokład samolotu.

Lot czarterowy a odprawa

Zakup biletów czarterowych to proste zadanie. Możesz dokonać rezerwacji online, możesz skorzystać z pomocy biura podróży. Z odprawą na lotnisku musisz poradzić sobie sam, zatem znajomość podstawowych zasad odprawy z pewnością się przyda. Na szczęście w przypadku czarterów jest ona ograniczona do niezbędnego minimum i odbywa się tuż przed wylotem. Zdarza się, że dopiero w jej trakcie dowiesz się, jakie miejsce w samolocie masz zająć (nie wszystkie linie czarterowe oferują wcześniejszą rezerwację miejsc). 

odprawa-lotnisko-(1).jpg


W wielu przypadkach możesz też skorzystać z odprawy online, dzięki czemu wygodniej i szybciej otrzymasz kartę pokładową. Sprawdź jednak, z jakim wyprzedzeniem musisz pojawić się na lotnisku, by uniknąć zamieszania przed podróżą i przejść spokojnie przez kontrolę bezpieczeństwa. 

Bez względu na to, gdzie zamierzasz spędzić wakacje, wybór linii lotniczej i typu lotu jest ważną sprawą. Twoja wakacyjna przygoda zaczyna się przecież w porcie lotniczym, a im lepszy będzie to początek, tym większa radość z wakacji. 

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.