1. Biuro podróży EXIM tours
 2. Blog
 3. Obiekty UNESCO na świecie

TOP 10 obiektów UNESCO na świecie według EXIM tours!

Piątek, 29.3.2024

TOP 10 obiektów UNESCO na świecie według EXIM tours!

Tym razem wybierzemy się w podróż po ciekawych i nietypowych obiektach UNESCO na świecie. Odwiedź z nami dziesięć popularnych kierunków turystycznych i odkryj je na nowo – od strony ich wyjątkowego znaczenia dla lokalnej kultury i historii.

Odkryj oferty wakacji śladami najpiękniejszych obiektów UNESCO!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Dominikana – kolonialne Santo Domingo

Santo Domingo, stolica Dominikany, to miejsce, w którym zaczęła się kolonialna historia Ameryki Łacińskiej. Jako najstarsze miasto założone przez Europejczyków w Nowym Świecie ma bogate dziedzictwo kulturowe – pierwszą katedrę, szpital, uniwersytet i urząd celny w Amerykach. 

W mieście znajduje się Zona Colonial, zabytkowy obszar z katedrą Santa Maria oraz Alcázar de Colón, rezydencja Królów Hiszpańskich. Spacerując uliczkami, można poczuć ducha kolonialnej epoki i odkrywać fascynujące historie czasów Kolumba. Zabytkowe centrum zawiera aż 300 zabytków hiszpańskich.

Alcázar de Colón, Santo Domingo, Dominikana

Egipt – Saint Catherine

Egipt kojarzy się głównie z piramidami w Gizie lub grobowcami faraonów, dlatego dziś przedstawimy Ci go z nieco innej (chrześcijańskiej!) strony.

Znajdujący się w głębi pustyni Synaj, otoczony górami klasztor Świętej Katarzyny jest jednym z najstarszych działających obiektów tego typu na świecie. Został założony w 337 r. n.e. przez cesarzową Helenę, która nakazała wybudowanie kapliczki upamiętniającej ukazanie się Anioła Pańskiego (w postaci płonącego krzewu) Mojżeszowi na górze Synaj.
W X wieku odkryto tu relikwie św. Katarzyny, czemu klasztor zawdzięcza swoją nazwę. W tym samym stuleciu na terenie monasteru wybudowano niewielki meczet z minaretem. Dzięki temu zelżały muzułmańskie ataki na klasztor. Dlatego jest to ważne miejsce zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów. 

Niezwykła jest też tutejsza biblioteka, która mieści bogaty zbiór ikon oraz wczesnochrześcijańskich ilustrowanych rękopisów w różnych językach. Do zwiedzania udostępnione są tylko niewielkie części klasztoru.

Koniecznie sprawdź, jakie pamiątki z Egiptu warto przywieźć, a czego lepiej nie pakować do walizki.

Klasztor Św. Katarzyny, Egipt

Indonezja – prowincja Bali i Subak System 

Cała prowincja Bali i jej krajobraz kulturowy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najważniejszych elementów tego obszaru jest Subak System, na który składają się:

 • sztuczny system irygacyjny, 

 • tarasy ryżowe oraz łączące je kanały i tunele,

 • świątynie, 

 • wioski.

Łącznie te obiekty odzwierciedlają zrównoważony rozwój kultury i środowiska na Bali. Zarządzaniem wodą zajmują się tu duchowni praktykujący filozofię Tri Hita Karana, łączącej ludzi, ziemię i bogów. W okolicy można też odwiedzić muzeum poświęcone systemowi Subak.

Turyści mogą doświadczyć tu harmonii między człowiekiem a naturą oraz zanurzyć się w bogatej tradycji rolniczej, religijnej wyspy. 

System Subak, tarasy ryżowe na Bali, Indonezja

Katar – Az Zubara

Al Zubarah lub Az Zubara to wyjątkowy przykład osady handlowej z XVIII i XIX wieku, która rozkwitała dzięki sprzedaży pereł. Niestety, w 1811 roku miasto zostało zniszczone, a do końca XIX wieku – opuszczone. Ruiny miejscowości przez lata były przykryte piaskiem pustynnym i odkopane na nowo przez archeologów w XX wieku.

Dziś pozostałości osady wraz ze słynnym fortem stanowią doskonały przykład architektury i planowania urbanistycznego regionu Zatoki Perskiej. Jest to największy i najlepiej zachowany przykład ówczesnego planowania miejskiego. Zwiedzając Al Zubarah, można przenieść się w czasie i odkryć historię bogatego dziedzictwa handlowego Kataru.

Al Zubarah, Katar

Mauritius – Aapravasi Ghat

Aapravasi Ghat to zespół budynków w Port Louis na Mauritiusie, który jest pozostałością po dawnym centrum recepcyjnym dla przybywających imigrantów zarobkowych z Indii. To symboliczne miejsce pamięci dla historii pracy osób w niewoli kontraktowej na plantacjach trzciny cukrowej.

Był to pierwszy ośrodek emigracji na świecie, gdzie w XIX wieku sprowadzano tysiące pracowników, głównie z Indii, lecz także m.in. z Madagaskaru i innych obszarów Afryki. Z oryginalnej infrastruktury zachowało się tylko 15% zabudowań. Dzisiaj Aapravasi Ghat stanowi miejsce do refleksji nad trudną przeszłością oraz świadectwo wielokulturowości regionu.

Odwiedzając Mauritius, koniecznie zobacz też podwodny wodospad, który znajduje się przy wybrzeżu Le Morne (również wpisanym na listę UNESCO) i zapoznaj się z innymi atrakcjami Mauritiusa.

Aapravasi Ghat, Port Louis, Mauritius

Meksyk – Chichén Itzá

Chichén Itzá to jedno z głównych stanowisk archeologicznych w Meksyku, będące świadectwem potęgi i zaawansowania cywilizacji Majów. To prekolumbijskie miasto powstało w IV–VI w. Jego nazwa wywodzi się od dwóch świętych zbiorników, do których majowie rytualnie wrzucali ofiary.

W sercu tego kompleksu znajduje się imponująca schodkowa Piramida Kukulkana. Pozostałe największe budowle to:

 • największe na terenach Mezoameryki boisko do rytualnej gry w piłkę ullamaliztli,

 • Świątynia Wojowników,

 • El Caracol, czyli „ślimak”, szeroka, okrągła wieża,

 • Grobowiec Kapłana,

 • La Iglesia – nieduża, bogato zdobiona świątynia,

 • ołtarz Wenus.

Piramida Kukulkana w Chichén Itzá, Meksyk
 

Panama – Panamá Viejo

Panamá Viejo („Stara Panama”) to pierwsze europejskie miasto na amerykańskim wybrzeżu pacyficznym. Zostało założone w 1519 roku przez konkwistadora Pedrarías Dávila i stu hiszpańskich osadników. Pozostałości tego miasta są świadectwem historii kolonialnej i wpływu Hiszpanii na Amerykę Łacińską. 

Zwiedzając ten obszar, można natknąć się pozostałości:

 • katedry i jej 30-metrowej wieży,

 • kościoła pw. św. Józefa,

 • szpitalu św. Jana Bożego,

 • klasztoru dominikanów, franciszkanów i jezuitów,

 • ratusza miejskiego.

Panamá Viejo
 

Sri Lanka – Polonnaruwa

Polonnaruwa była drugą stolicą Sri Lanki. To jedno z najważniejszych historycznych miejsc na wyspie. W tym mieście-ogrodzie znajdują się dobrze zachowane ruiny pałaców, świątyń i zbiorników wodnych z XII wieku, które świadczą o bogactwie kulturowym i architektonicznym ówczesnej cywilizacji. 

Odwiedzając bajkową Polonnaruwę, gdzie budynki wtapiają się w krajobraz, łatwo przenieść się w czasie do zamierzchłych czasów. Można tu podziwiać:

 • ruiny pałacu królewskiego,

 • zespół świątyń (tzw. czworokąt świątynny),

 • ceglaną Lankatilakę z ogromnym posągiem Buddy,

 • świątynię i cztery rzeźby Gal Vihara,

 • monumentalną stupę Rankot Vihara.

Polonnaruwa, Sri Lanka

Przeczytaj o kenijskim mieście Lamu wpisanym na listę UNESCO.

Tunezja – Medina w Susie

Susa (Sousse) powstała już w IX w. p.n.e. Medina to jej stare miasto, na które składają się przede wszystkim:

 • Ribat – twierdza pełniąca rolę klasztoru muzułmańskiego i prawdopodobnie najstarsza budowla Islamu w Afryce Północnej,
 • Kasba – wieża sygnalizacyjna,
 • Wielki Meczet,
 • muzeum archeologiczne,
 • katakumby z czasów rzymskich o długości pięciu kilometrów,
 • domy ze ściśle przylegającymi do siebie ścianami i dachami – pozostałości po czasach, gdy kobietom nie wolno było wychodzić na ulice.

W Medynie w Susie znajdują się dobrze zachowane ruiny rzymskie, bizantyjskie i arabskie, świadectwa wielokulturowej historii regionu. Spacerując uliczkami Mediny, można odkrywać tajemnicze zaułki, targi i zabytkowe meczety odzwierciedlające bogatą historię i kulturę, które wciąż tętnią życiem.

Odwiedzając tę starożytną miejscowość w Tunezji, warto udać się na regionalny bazar, czyli suk. Znajdziesz tam m.in. przepiękne tradycyjne rzemiosło. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz coś kupić, targowanie się jest obowiązkowe! 

Przeczytaj też nasz poradnik dla niezdecydowanych – Tunezja czy Egipt? Który kierunek wybrać?

Medina, Susa, Tunezja

Zjednoczone Emiraty Arabskie – Al Ajn

„Miasto ogrodu” Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest unikalnym przykładem tradycyjnej arabskiej architektury i osadnictwa w oazie. Znajdują się tutaj wieże strażnicze i systemy nawadniające, które są pozostałościami starożytnych praktyk rolniczych i technologii dostosowanych do surowych warunków klimatycznych regionu. 

Oaza Al Ajn obejmuje m.in. tereny:

 • Hafit, 

 • Hili, 

 • Bidaa Bint Saud,

 • Oases.

Te obszary razem tworzą wyjątkowy krajobraz kulturowy i przyrodniczy, który z powodzeniem funkcjonuje od około 4000 lat. Żadna inna miejscowość w Zjednoczonych Emiratach nie oferuje tak namacalnego wglądu w tradycyjne życie pustynne.

Koniecznie odwiedź tutejszy fort z końcówki XIX wieku. Został zbudowany z trawy, liści palm i błota, przez co musi być odnawiany co sześć miesięcy.

Al Ajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie

A może wolisz zwiedzać nieco bliżej i wybrać się w trasę po najciekawszych zabytkach UNESCO w Europie?

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?