1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Oman - atrakcje turystyczne

Oman – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć i czy warto odwiedzić?

Czwartek, 9.11.2023

Oman – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć i czy warto odwiedzić?

Pierwsze co nam przychodzi na myśl rozpatrując wyjazd do Omanu to to, że jest to jedyny na świecie kraj, którego nazwa zaczyna się na literę „o”. Oman to państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Teren kraju dominują niziny, w zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. Natomiast na północy znajdują się góry ze szczytami mierzącymi ponad 3000 n.p.m.

Zobacz najatrakcyjniejsze propozycje wyjazdów do Omanu

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Oman – atrakcje turystyczne

W XVIII wieku Sułtanat Muskatu podpisał traktaty przyjaźni z Wielką Brytanią przez co kraj był nieco uzależniony wojskowo i politycznie od Wysp Brytyjskich, ale co warto podkreślić, nigdy nie był kolonią brytyjską! Dzięki traktatom kraj był otwarty na inne kraje europejskie w porównaniu do innych państw arabskich. Dziś to państwo, którego główną gałęzią gospodarki jest przemysł, a jakże by inaczej przemysł wydobywczy. Wydobywa się tutaj zarówno ropę naftową jak i gaz ziemny.

Oman to kraj wielonarodowościowy. Obecnie zamieszkiwany przez Arabów Omańskich (ok. 75% ludności) a także Hindusów, Pakistańczyków czy Filipińczyków, którzy przyjechali tu w poszukiwaniu pracy. Aż 85 % mieszkańców kraju wyznaje Islam.

Dosyć ekonomii i polityki, przechodzimy do wakacji! Wczasy w Omanie to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki ale też dużo przestrzeni na oddech. Bowiem tutaj nie ma takich tłumów turystów jak w innych azjatyckich krajach.  Oman to wiele zabytków z Listy UNESCO, fantastyczna przyroda oraz wybrzeże, gdzie każdy będzie się dobrze czuł. A co konkretnie warto zobaczyć w Omanie? Oto nasz krótki, subiektywny przewodnik.

Maskat

Zapewne nasz pobyt zaczniemy od Maskatu, bo tutaj jest międzynarodowe lotnisko, więc nasz przewodnik także zaczniemy od tego miasta. Maskat to największe miasto i stolica kraju, położona na północy Omanu, z jednej strony otoczona skalistymi górami a z drugiej oblewana przez Morze Arabskie. Mimo, że zarówno kraj jak i jego stolica wciąż się rozwijają, nie znajdziemy tu drapaczy chmur czy dużych centrów biznesowych. Zabudowa miasta jest raczej niska i tradycyjna. Z pewnością pierwsze kroki zaprowadzą nas na bazar Suk Muttrah. Tutaj zaciągną nas niesamowite zapachy lokalnych przypraw. A gdy już wejdziemy dalej ujrzymy prawdziwą paletę kolorów na stoiskach z tkaninami, dywanami czy innymi pamiątkami. Wspaniałe miejsce by zaopatrzyć się w smakołyki oraz suweniry w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Pamiętajcie by się targować!
Kolejnym zabytkiem stolicy będzie Opera Królewska z ekspozycją średniowiecznych instrumentów. Budynek oddano do użytku w 2011 roku, natomiast swoją budowlą nawiązuje do tradycyjnego stylu arabskiego i pięknie się wkomponowuje w miejski krajobraz.

Największą atrakcją Maskatu jest Meczet sułtana Qaboosa, nazywany perłą Omanu. największa budowla i świątynia w kraju zdobiona arabeskami i wersetami z Koranu, z wielkim ogrodem dookoła a wewnątrz z długim ręcznie tkanym dywanem oraz żyrandolami z kryształami Svarovskiego. Największy z nich ma 14 m wysokości! Im bliżej meczetu podejdziemy, tym bardziej wydaje się być przytłaczający swoimi wymiarami. Główna sala modlitewna może pomieścić aż 6,5 tysiąca wiernych. Do jego budowy wykorzystano 300 tys. ton piaskowca indyjskiego. Można wejść do środka, pamiętając jednak o stosownym stroju. W końcu do kraj arabski.
 

Wielki Kanion Omanu

Wyjeżdżamy ze stolicy by zobaczyć nieco tej słynnej omańskiej przyrody. Jest to Wielki Kanion Omanu. Tworzą go dwa koryta rzeczne, nazywane wadi, Wadi Ghul oraz Wadi Nakhr. Kanion miejscami ma ponad kilometr głębokości. Najlepsze widoki zobaczymy gdy staniemy na szczycie Dżabal Szams czyli Górze Słońca. Najciekawszą trasą i najbardziej wymagającą jest Balcony Walk. Wiedzie ona środkiem kanionu po półkach skalnych. Samo przejście przez szlak nie jest specjalnie wymagające. W zależności ile zdjęć zrobimy w czasie drogi, trasę pokonamy w cztery godziny.

Kanion Wadi Ghul, Oman

Fort Nizwa

Oman jest nazywany krainą tysiąca fortów. A Fort Nizwa jest bardzo dobrze zachowany. Został on zbudowany w XVII wieku na miejscu dawnej budowli obronnej. Znajduje się w centrum starego miasta. W obawie przez wielokrotnymi najazdami intruzów na miasto postawiono tu największą na Półwyspie Arabskim wieżę obserwacyjną na wysokość 30 metrów i średnicy 36. Na terenie fortu znajdują się 24 stanowiska artyleryjskie. Wewnątrz fortu zobaczymy naczynia, biżuterię oraz wyposażenie pomieszczeń. I to wszystko w bardzo dobrym stanie.  Można zajrzeć także do komnat i na plac egzekucyjny. Na terenie fortu odbywają się także pokazy tradycyjnych tańców, można zjeść lokalne potrawy oraz kupić pamiątki. Fort ten jest świetnym przykładem architektury omańskiej.

Fort Bahla

Z kolei Fort Bahla jest jednym z najstarszych w Omanie. Jako jedyny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Od fortu Nizwa dzieli go około 50 km. Ten fort nie został w ogóle odnowiony aż do roku 1987 kiedy rozpoczęła się jego rekonstrukcja. Jedna z części fortyfikacji powstała w VI w. p.n.e. Teren budowli jest niczym labirynt, gdzie na każdym kroku odkrywamy, nowe przejścia i pomieszczenia. Wszystkie one są zbudowane z niewypalonej cegły. Zwiedzając te wszystkie zakamarki poczujemy się jak mali odkrywcy. Fort otoczony jest murem o wysokości 5 metrów. Na niektórych poziomach znajdziemy m.in. bibliotekę czy łaźnie. Na zwiedzenie obiektu musimy przeznaczyć kilka godzin.

Przeczytaj o TOP 10 obiektów UNESCO na świecie.

Wioska Misfat al Abriyyin

To stara, tradycyjna wioska położna nad kanionem i oazą na zboczu wzgórza z pozostałościami po dawnym zamku. Na pierwszy rzut oka wioska wygląda na opuszczoną, jednak tu wciąż mieszkają ludzie! Z tego też powodu turyści muszą odpowiednio się zachowywać. Mowa tutaj o stosownym ubiorze jak na kraj arabski przystało, o czym informuje tabliczka przy wjeździe do wioski. Zobaczymy tu pełno ślicznych uliczek, domki zbudowane w tradycyjnym omańskim stylu mające ponad 400 lat oraz przespacerujemy się wzdłuż kanału irygacyjnego. Ścieżka prowadzi przez oazę z widokiem na tarasowe pola. A wszystko w cieniu daktylowych palm. Na tarasowych zboczach uprawiane są banany, granaty, mango, papaje oraz cytrusy.
Cechą charakterystyczną tego  miejsca są zbudowane z gliny i kamienia domy z kolorowymi drzwiami.

Oman i jego plaże

Kraj ten oferuje także wspaniałe piaszczyste plaże ukryte w malowniczych zatoczkach. To również niesamowite życie podwodne, które poznamy podczas nurkowania. Najpopularniejsze plaże położone są w kurorcie Salalah w południowej części kraju. Tam też jest zlokalizowanych wiele hoteli dokąd latają polscy turyści. Nasi goście znajdą tam wszystko co potrzeba do udanego wypoczynku.

Wodospad Ayn Khor, Oman


Jednak oprócz Salalah jest wiele plaż, gdzie warto choć na chwilę się zatrzymać i odpocząć. Jest nią m.in. Yiti Beach położona niecałe 30 kilometrów od stolicy kraju. Mieszkańcy Muskatu chętnie tu przyjeżdżają by odpocząć w weekendy. Świetne miejsce na kąpiele słoneczne oraz romantyczne spacery brzegiem morza. Kolejna propozycja to Yenkit Beach w miejscowości Fins. Należy do jednych z najpiękniejszych w całym kraju. Turkusowe morze i biały piasek tworzą niesamowite wrażenie aż chce się tu zostać na dłużej. Według mieszkańców, na plaży możemy spotkać flamingi. Ładne widoki na plażę i morze może nam zaoferować wycieczka na płaskowyż  Salma Plateau. Jednak tę wyprawę polecamy osobom z dobrą kondycją i z dobrym samochodem terenowym.
 

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.