Oman wakacje

Czy Oman to tylko pustynia, piach i kamienie? Zdecydowanie nie! Odkryj ten kraj i przekonaj się, że to raj na Bliskim Wschodzie. Oman to państwo położone w Azji na Półwyspie Arabskim. Tu spotkasz tradycję, która przeplata się z nowoczesnością. Stolicą i największym miastem jest Maskat, położony nad Zatoką Omańską. Warto się wybrać na wakacje do Omanu i zwiedzić jego zakątki.
 

Kultura i obyczaje Omanu


Poniżej kilka innych zasad, o których musisz pamiętać, będąc w Omanie.

•    Alkohol jest dostępny jedynie w hotelach przy wykupionych ofertach wycieczek do Omanu z all inclusive. Rząd Omanu zastrzega sobie prawo do wprowadzania zakazu serwowania alkoholu w hotelach ze względu na ważne święta państwowe i religijne.
•    Jeśli jesteś w restauracji, nie zapomnij zostawić napiwku – jest to traktowane jako dobry zwyczaj.
•    Zawsze targuj się na bazarze. Początkowe ceny są bardzo zawyżone.

Kuchnia Omanu

Co jada się w Omanie? Kuchnia jest bardzo różnorodna i pachnie przyprawami takimi jak kardamon, cynamon czy imbir oraz szafran. W Omanie popularne są dania z kurczakiem, jagnięciną ale także owoce morza. 
Będąc na wakacjach w Omanie musisz spróbować tradycyjnych dań:

Kabsa - ryż z przyprawami i pieczonym mięsem.
Shuwa - narodowa potrawa. Jest to dowolne mięso marynowane w oleju i przyprawach. Zawija się je w liście bananowca i dusi w dole z żarem zasypanym piaskiem.
Kzbubz ragag - tradycyjny chleb pieczony.
Karak - herbata przypominająca bawarkę, ale dodaje się do niej prócz mleka i cukru także przyprawy np. kardamon.
Mishkak - po prostu szaszłyk z mięsem drobiowym, jagnięcym lub wołowym, z przyprawami lub sosem z tamaryndowca. Możesz je kupić nawet na ulicznych straganach.
A co na deser? Kawa, daktyle i halva, ale niech Cię nie zmyli nazwa – omańska halva nie ma nic wspólnego z tą turecką. Halva oznacza po prostu deser. Ma konsystencję galarety, ale nie zdradzimy dziś przepisu, bo receptura jest tajemnicą.
Laban - czyli jogurt, który podaje się z różnymi dodatkami.

Warto spróbować też Harees, czyli owsiankę jednak nieco oryginalną, bo zrobioną z pszenicy, kurczaka i masła... Popularne są też warzywa w mleku kokosowym i dania z dodatkiem ryżu. Dla fanów ryb na wakacjach w Omanie polecamy spróbować Maleh, czyli suszoną rybę.

Oman - wakacje dla aktywnych

Oprócz spędzania czasu na plaży czy na basenie aktywni goście będą mogli skorzystać w Omanie z wycieczki podnoszącej adrenalinę, czyli rajdem samochodami terenowymi 4x4 po pustynnych piaskach. Nie jedna wydma nas zaskoczy. Poczujemy prawdziwe oblicze pustyni. Ciekawą opcją będzie także trekking Wadi Shab, który stanowić będzie połączenie spaceru i  pływania  pośród skalnych ścian. Możemy się przejechać także do drugiego pod względem głębokości kanionu w Omanie – Wadi Tanuf.
 

Co warto kupić na wczasach w Omanie?

Będąc na wycieczce w Omanie, warto przywieźć produkty spożywcze takie jak np. pyszne daktyle, kawa i lokalne przyprawy. Oman pachnie też różnorodnymi kadzidłami i sziszą, więc to także będzie idealna pamiątka z tego kraju. Warto też przejść się na bazar i zakupić tradycyjne stroje, biżuterię oraz rękodzieła.
 

Pogoda w Omanie

Właściwie można zwiedzać ten kraj cały rok, ale warto przemyśleć, kiedy się wybrać na wczasy do Omanu. Lato w Omanie jest bardzo gorąco, dlatego polecamy wybrać ten kierunek na zimowe wakacje.
 

Przydatne zwroty

  • Tak – ajła

  • Nie – la

  • Dzień dobry – sabah alhejr, odpowiedź: sabah anur 

  • Do widzenia – masalama 

  • Przepraszam – ana esif (do mężczyzny), ana esfa (do kobiety)

  • Przepraszam (zadając pytanie) – leusamacht (do mężczyzny), leusamachti (do kobiety) 

  • Proszę – itfaddal (do mężczyzny), itfaddali (do kobiety) 

  • Dziękuję – szukran.

Mapa - Oman


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Oman

Przepraszamy, obecnie nie ma dostępnych wycieczek. Zobacz naszą aktualną ofertę wakacyjną.