Oman wakacje
Czy Oman to tylko pustynia, piach i kamienie? Zdecydowanie nie! Odkryj ten kraj i przekonaj się, że to raj na Bliskim Wschodzie. Oman to państwo położone w Azji na Półwyspie Arabskim. Tu spotkasz tradycję, która przeplata się z nowoczesnością. Stolicą i największym miastem jest Maskat, położony nad Zatoką Omańską. Warto się tam wybrać i zwiedzić jego zakątki.
Kultura i obyczaje
Oman to kraj muzułmański. Ze względu na normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). Obecnie za nieodpowiedni ubiór w miejscach publicznych takich jak urzędy, komisariaty policji, sklepy grozi grzywna.
Alkohol jest dostępny jedynie w hotelach przy wykupionych ofertach all inclusive. Jeśli jesteś w restauracji nie zapomnij zostawić napiwku, bo jest to traktowane jako dobry zwyczaj. I nie jedz lewą ręką - jest uważana bowiem za nieczystą i nie wolno używać jej do spożywania posiłków. Na bazarze nie wolno się nie targować! Po prostu zwyczajowo trzeba to zrobić, bo początkowo ceny są bardzo zawyżone. Nielegalne jest posiadanie narkotyków oraz stosunki homoseksualne.
Kuchnia
Co jada się w Omanie? Kuchnia jest bardzo różnorodna i pachnie przyprawami takimi jak kardamon, cynamon czy imbir oraz szafran. W Omanie popularne są dania z kurczakiem, jagnięciną ale także owoce morza.
Będąc na wakacjach w Omanie musisz spróbować tradycyjnych dań:
- Kabsa - ryż z przyprawami i pieczonym mięsem
- Shuwa - narodowa potrawa. Jest to dowolne mięso marynowane w oleju i przyprawach. Zawija się je w liście bananowca i dusi w dole z żarem zasypanym piaskiem
- Kzbubz ragag - tradycyjny chleb pieczony
- Karak - herbata przypominająca bawarkę ale dodaje się do niej prócz mleka i cukru także przyprawy np. kardamon
- Mishkak - po prostu szaszłyk z mięsem drobiowym, jagnięcym3 lub wołowym z przyprawami lub sosem z tamaryndowca. Możesz je kupić nawet na ulicznych straganach
A co na deser? Kawa, daktyle i halva ale niech Cię nie zmyli nazwa - omańska halva nie ma nic wspólnego z tą turecką. Halva oznacza po prostu deser. Ma konsystencję galarety ale nie zdradzimy dziś przepisu, bo receptura jest tajemnicą. Laban - czyli jogurt, który podaje się z różnymi dodatkami
Warto spróbować też Harees czyli owsiankę jednak nieco oryginalną, bo zrobioną z pszenicy, kurczaka i masła. Popularne są też warzywa w mleku kokosowym i dania z dodatkiem ryżu. Dla fanów ryb polecamy Maleh czyli suszoną rybę.
Dla aktywnych
Oprócz spędzania czasu na plaży czy na basenie aktywni goście będą mogli skorzystać z wycieczki podnoszącej adrenalinę czyli rajdem samochodami terenowymi 4x4 po pustynnych piaskach. Nie jedna wydma nas zaskoczy. Poczujemy prawdziwe oblicze pustyni. Ciekawą opcją będzie także trekking Wadi Shab, który stanowić będzie połączenie spaceru i pływania pośród skalnych ścian. Możemy się przejechać także do drugiego pod względem głębokości kanionu w Omanie – Wadi Tanuf.
Co warto kupić?
Będąc w Omanie warto przywieźć produkty spożywcze takie jak np. pyszne daktyle, kawa i lokalne przyprawy. Oman pachnie też różnorodnymi kadzidłami i sziszą więc to także będzie idealna pamiątka z tego kraju. Warto też przejść się na bazar i zakupić tradycyjne stroje, biżuterię oraz rękodzieła.
Pogoda
Właściwie można zwiedzać ten kraj cały rok ale warto przemyśleć kiedy się tam wybrać. Lato w Omanie jest bardzo gorąco dlatego polecamy wybrać ten kierunek na zimowe wakacje.
Przydatne zwroty
-
Tak – ajła
-
Nie – la
-
Dzień dobry – sabah alhejr, odpowiedź: sabah anur
-
Do widzenia – masalama
-
Przepraszam – ana esif (do mężczyzny), ana esfa (do kobiety)
-
Przepraszam (zadając pytanie) – leusamacht (do mężczyzny), leusamachti (do kobiety)
-
Proszę – itfaddal (do mężczyzny), itfaddali (do kobiety)
-
Dziękuję – szukran.