Santorini - wakacje

 

Słynna wulkaniczna wyspa grecka należąca do archipelagu Cyklad, na Morzu Śródziemnym. Mało kto pamięta iż Santorini tworzy mały archipelag 5 wysp: Thira, Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro. Santorini liczy 76 km², ma długość 18 km, szerokość 2-6 km. Najbardziej znana z malowniczych zdjęć jest Thira, miejsce wypoczynku i wycieczek setek tysięcy turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć niezwykłą wyspę Santorini na wczasach.

Santorini w starożytności było jedną dużą wyspą wulkaniczną, na której rozwijała się kultura minojska. Ok roku 1600 p.n.e. wybuch wulkanu spowodował rozpad wyspy a naukowcy przypuszczają iż przyczynił się on także do znacznych zniszczeń na południu Krety co miało bezpośredni wpływ na upadek kultury mykeńskiej. Po katastrofie wyspa przez ok 300-500 lat (różne źródła podają różne daty) była niezamieszkała aż do momentu, w którym sprowadzili się na nią Dorowie. Sama katastrofa pobudziła tak silnie wyobraźnię badaczy iż część z nich utożsamia zniszczenie Thery ze zniszczeniem mitycznej Atlantydy.

Obecnie na Santorini głównym źródłem dochodu mieszkańców jest prężnie rozwijająca się turystyka. Najważniejsze miejscowości: Akrotiri, Emporio, Faros, Fira, Oia, Kamari, Megalochori, Perissa, Pyrgos. Stolicą wyspy jest Fira, znana z pastelowych domków wbudowanych w skałę, zwróconych w kierunku morza, licznych sklepików i tawern. Planujesz wakacje w Grecji? Santorini to świetny wybór na wypoczynek w malowniczym miejscu!

Mapa - Santorini

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Santorini