Jordania jest niewielkim, ale z pewnością wartym odwiedzenia krajem na wakacje. W Jordanii można odpoczywać na plażach Morza Czerwonego, nurkować, oglądając wspaniałe rafy koralowe, podziwiać starożytne zabytki w Dżerasz, zwiedzać święte miejsca i zażywać błotnych kąpieli na brzegach Morza Martwego. To tylko kilka z wielu atrakcji wycieczek po Jordanii.

Jordania - wakacje i wycieczki

4 powody, by polecieć do Jordanii

1. Petra. W Jordanii masz możliwość zobaczyć wyjątkowe miasto, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.
2. Morze Martwe. Najniżej położony punkt na Ziemi. Woda ma tutaj zasolenie, które pozwala na unoszenie się na niej.
3. Miejsca ważne z religijnego punktu widzenia. We współczesnej Jordanii znajduje się Betania, gdzie często przebywał Jezus i wkrzesił tam Łazarza.
4. Atrakcje dla aktywnych. Są tutaj miejsca w sam raz dla fanów nurkowania, a także dla amatorów przygód na pustyni.

Jordania – kultura i obyczaje

Jordania jest państwem muzułmańskim, dlatego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących stroju. Kobiety powinny mieć zasłonięte nogi, ramiona i dekolt, mężczyźni natomiast muszą nosić długie spodnie. Na większą swobodę w ubieraniu się można pozwolić  nad Morzem Martwym, w Akabie i w Petrze.

O czym trzeba pamiętać na wakacjach? W Jordanii rytm życia ustalany jest przez religijne zwyczaje. Piątek to dzień wolny od pracy. Z tego względu zazwyczaj nieczynne są sklepy i punkty usługowe. Ramadan, czyli 9 miesiąc w muzułmańskim kalendarzu, to czas ścisłego postu. Jego daty są ruchome (ponieważ kalendarz islamu jest oparty na roku księżycowym). Zasady Ramadanu nie dotyczą turystów spoza kraju, jednak w dobrym tonie jest nie jeść w tym czasie na ulicy.

Jordania – kuchnia

Jordańska kuchnia to kolejna zaleta tego regionu. Najpopularniejszymi daniami są mezze, czyli przystawki, a wśród nich hummus (pasta z ciecierzycy, sezamu, oliwy, czosnku i przypraw), mutabbal (pasta z bakłażana). Z kolei ajsz to wypiekane w piecu płaskie bochenki, podawane często w wersji ajsz bi zaatar, czyli z tymiankiem.

Kebaby i musafy to kolejne potrawy, których trzeba skosztować w czasie wyjazdu do Jordanii. O ile kebab jest u nas znany, o tyle musafa (potrawa z jagnięciny i ziół) już niekoniecznie.

Ze słodyczy szczególnie warta polecenia jest baklawa (znana też choćby w Turcji i Bułgarii) – bardzo słodkie ciasto z miodu i orzechów, którą najlepiej popijać aromatyczną kawą z kardamonem lub słodką herbatą miętową.

Ze względu na klimat w Jordanii warzywa i owoce mają niepowtarzalny smak. Warto kupować je na targach i straganach.

W Jordanii alkohol można kupić jedynie w droższych restauracjach i sklepach monopolowych.

Jordania – wakacje dla aktywnych

Jedną z największych atrakcji wyjazdów do Jordanii dla osób lubiących spędzać wakacje aktywnie, jest nurkowanie. Nad Morzem Czerwonym istnieje wiele miejsc, w których można wypożyczyć sprzęt lub zapisać się na kurs nurkowania. W Akabie przy wybrzeżu Morza Czerwonego można podziwiać rafy koralowe. Najwięcej skupionych jest w obszarze Aqaba Marine Park.

Niezapomnianym doświadczeniem będzie z pewnością uczestnictwo w wyprawie przez pustynię Wadi Rum na grzbiecie wielbłąda. Kolejną atrakcją wycieczek po Jordanii są szczególnie popularnie wśród turystów wycieczki typu jeep tour, które również odbywają się po bezkresnych pustyniach.

Co warto kupić na wycieczce w Jordanii?

Jako pamiątkę z wczasów w Jordanii warto przywieźć hummus i słodką baklawę. Z trwalszych upominków można kupić palestyńską ceramikę, talerze lub ręcznie malowane misy oraz szkło z Hebronu.

Bardzo popularnym prezentem z Jordanii są fajki wodne i aromatyczne tytonie, które można tam kupić niemal wszędzie. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w znakomitej jakości arabskie kadzidłowe perfumy w kostce oraz kosmetyki z zawartością minerałów z Morza Martwego. Dużo tańsze niż nw Europie jest w Jordanii złoto. W Ammanie znajduje się słynny bazar, na którym sprzedawane są wyłącznie wyroby z tego kruszcu.

Jordania – pogoda

Pogoda w Jordanii jest uzależniona od lokalizacji. To kraj leżący w trzech strefach klimatycznych:

północny zachód – klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski,

część środkowa Jordanii – klimat podzwrotnikowy kontynentalny,

wschód i południe – klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy.

Koniec lipca i początek sierpnia to czas, gdy w południowej części Jordanii pogoda jest wyjątkowo upalna. Temperatura może wynieść nawet 50℃. Z tego względu najlepiej wybrać się na wycieczkę poza sezonem wakacyjnym, czyli w kwietniu, maju, wrześniu lub w czasie, gdy w Polsce jest kalendarzowa zima.

Przydatne zwroty po arabsku

Językiem urzędowym w Jordanii jest arabski, jednak w miejscowościach turystycznych, hotelach i restauracjach można porozumieć się po angielsku.

Kilka przydatnych zwrotów po arabsku:

 • tak – hekeda,
 • nie – lejsa,
 • dzień dobry – sabah alhejri,
 • dobry wieczór – mesa ulhejri,
 • do widzenia– ładaan,
 • przepraszam – esif,
 • przepraszam (przy zadawaniu pytania) – ana esif,
 • proszę – my nfodlika,
 • dziękuję – szukran.
   

Mapa - Jordania


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Jordania

Przepraszamy, obecnie nie ma dostępnych wycieczek. Zobacz naszą aktualną ofertę wakacyjną.