Jordania - wycieczki i wakacje

Jordańskie Królestwo Haszymidzkie to państwo położone w Azji w regionie Bliskiego Wschodu. Posiada wysoko rozwiniętą bazę turystyczną. Głównym ośrodkiem dla wybierających się na wczasy do Jordanii jest Akaba.

Jordania jest niewielkim, ale z pewnością wartym odwiedzenia krajem na wakacje. W Jordanii można odpoczywać na plażach Morza Czerwonego, nurkować, oglądając wspaniałe rafy koralowe, podziwiać starożytne zabytki w Dżerasz, zwiedzać święte miejsca i zażywać błotnych kąpieli na brzegach Morza Martwego. To tylko kilka z wielu atrakcji wycieczek po Jordanii.

Jordania to azjatyckie państwo leżące w sąsiedztwie bardziej popularnego turystycznie Izraela. Stolicą Jordanii jest Amman, miasto bardzo specyficzne, w którym historia splata się z nowoczesnością. Choć wydaje się niespójne architektonicznie, warto wygospodarować sobie czas na zwiedzenie rzymskich ruin, meczetów i pozostałości po osadzie Amonitów. Amman to natomiast idealna baza wypadowa przy planach wycieczkowych. W czasie wakacji w Jordanii koniecznie trzeba zwiedzić także słynne wykute w skale miasto – Petrę, zaszyć się na jednej z licznych pustyń i skosztować wspaniałej arabskiej kuchni.

Jordania - kultura i obyczaje

Jordania jest państwem muzułmańskim, dlatego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących stroju. Kobiety powinny mieć zasłonięte nogi, ramiona i dekolt, mężczyźni natomiast muszą nosić długie spodnie. Na większą swobodę w ubieraniu się można pozwolić  nad Morzem Martwym, w Akabie i w Petrze.

W Jordanii rytm życia ustalany jest przez religijne zwyczaje. Piątek to dzień wolny od pracy. Z tego względu zazwyczaj nieczynne są sklepy i punkty usługowe. Ramadan, czyli 9 miesiąc w muzułmańskim kalendarzu, to czas ścisłego postu. Jego daty są ruchome (ponieważ kalendarz islamu jest oparty na roku księżycowym). Zasady Ramadanu nie dotyczą turystów spoza, jednak w dobrym tonie jest nie jeść w tym czasie na ulicy.

Jordania - kuchnia

Jordańska kuchnia to kolejna zaleta tego regionu. Najpopularniejszymi daniami są mezze– przystawki, a wśród nich hummus (pasta z ciecierzycy, sezamu, oliwy, czosnku i przypraw), mutabbal (pasta z bakłażana) oraz ajsz, czyli wypiekane w piecu płaskie bochenki, podawane często w wersji ajsz bi zaatar, czyli z tymiankiem. Kebaby i musafy to kolejne potrawy, których trzeba skosztować w czasie wyjazdu do Jordanii. O ile kebab jest u nas znany, musafa (potrawa z jagnięciny i ziół) już niekoniecznie. Ze słodyczy szczególnie warta polecenia jest baklawa – bardzo słodkie ciasto z miodu i orzechów, którą najlepiej popijać aromatyczną kawą z kardamonem lub słodką herbatą miętową. Ze względu na klimat w Jordanii warzywa ni owoce mają niepowtarzalny smak. Warto kupować je na targach i straganach. W Jordanii alkohol można kupić jedynie w droższych restauracjach i sklepach monopolowych.

Jordania - wakacje dla aktywnych

Jedną z największych atrakcji wyjazdów do Jordanii dla osób lubiących spędzać wakacje aktywnie, jest nurkowanie. Nad Morzem Czerwonym istnieje wiele miejsc, w których można wypożyczyć sprzęt lub zapisać się na kurs nurkowania. W Akabie przy wybrzeżu Morza Czerwonego można podziwiać rafy koralowe. Najwięcej skupionych jest w obszarze „Aqaba Marine Park”. Niezapomnianym doświadczeniem będzie z pewnością uczestnictwo w wyprawie przez pustynię Wadi Rum na grzbiecie wielbłąda. Kolejną atrakcją wycieczek po Jordanii są szczególnie popularnie wśród turystów wycieczki typu jeep tour, które również odbywają się po bezkresnych pustyniach.

Co warto kupić na wycieczce w Jordanii?

Jako pamiątkę z wczasów w Jordanii warto przywieźć hummus i słodką baklawę. Z trwalszych upominków można kupić palestyńską ceramikę, talerze lub ręcznie malowane misy oraz szkło z Hebronu. Bardzo popularnym prezentem z Jordanii są fajki wodne i aromatyczne tytonie, które można tam kupić niemal wszędzie. Dobrym pomysłem na wycieczce w Jordanii jest też zaopatrzenie się w znakomitej jakości arabskie kadzidłowe perfumy w kostce oraz kosmetyki z zawartością minerałów z Morza Martwego. Dużo tańsze niż nw Europie jest w Jordanii złoto. W Ammanie znajduje się słynny bazar, na którym sprzedawane są wyłącznie wyroby z tego kruszcu.

Jordania - pogoda

Pogoda w Jordanii jest uzależniona od lokalizacji. To kraj leżący w trzech strefach klimatycznych:

północny zachód Jordanii – klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski,

część środkowa Jordanii – klimat podzwrotnikowy kontynentalny,

wschód i południe Jordanii – klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy.

Koniec lipca i początek sierpnia to czas, gdy w południowej części Jordanii pogoda jest wyjątkowo upalna. Temperatura może wynieść nawet 50℃. Z tego względu najlepiej wybrać się na wycieczkę do Jordanii poza sezonem wakacyjnym, czyli w kwietniu, maju, wrześniu lub gdy w Polsce jest kalendarzowa zima.

Przydatne zwroty po arabsku

Językiem urzędowym w Jordanii jest arabski, jednak w miejscowościach turystycznych, hotelach i restauracjach można porozumieć się po angielsku.

Kilka przydatnych zwrotów po arabsku:

 • tak –hekeda,
 • nie – lejsa,
 • dzień dobry– sabah alhejri,
 • dobry wieczór – mesa ulhejri,
 • do widzenia– ładaan,
 • przepraszam– esif,
 • przepraszam (zadając pytanie) – ana esif,
 • proszę – my nfodlika,
 • dziękuję – szukran.
   

Wszystkie miejsca docelowe - Jordania

Mapa - Jordania


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Jordania

Przepraszamy, obecnie nie ma dostępnych wycieczek. Zobacz naszą aktualną ofertę wakacyjną.