Oman - warto zobaczyć?


Wielki Meczet - Sultan Qaboos Grand Mosque

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kultury i architektury bliskowschodniej. Budynek jest ogromny i robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Planując wycieczkę do Omanu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze (zakryte ramiona, dłuższe spodnie lub sukienka i okrycie głowy).


Pałac Al - Alam

Pałac sułtanów, w którym odbywają się oficjalne państwowe uroczystości. Wejście do pałacu jest od strony morza i zdobią je cztery niebiesko-złote filary. Fort znajduje się w porcie i został zbudowany przez Portugalczyków.
 

Królewski Teatr Operowy w Maskacie

Warto zobaczyć, bo jest to trzecia scena operowa w krajach arabskich Bliskiego Wschodu po scenach w Bejrucie i Kairze. Widownia teatru o 1100 miejscach utrzymana jest w kolorystyce złota i czerwieni.


Mutrah Souq

Tradycyjne targowisko w stolicy Omanu. Warto zobaczyć, żeby poczuć klimat tego miasta. Kupisz tam na pewno mnóstwo pamiątek i smakołyków z wyjazdu do Omanu. Pamiętaj, że należy się targować!


Mutrah Corniche

To promenada ciągnąca się przez 3 km. Składa się z licznych restauracji, sklepików, kawiarni i marketów. Idealna na wieczorny spacer podczas wakacji w Omanie.


Salalah

Najpopularniejszy kurort w Omanie położony w południowo-zachodniej części kraju nad Morzem Arabskim i drugie miasto pod względem wielkości. Słynie przede wszystkim z pięknych, długich i piaszczystych plaż o łącznej długości około 300 km. A do tego możemy wybrać się na wycieczkę w góry w paśmie Zufar. Salalah to także piękna zieleń i wiele wodospadów

Salalah jest także często nazywane „Krainą kadzideł”. Plantacje zostały wpisane na listę UNESCO. Można je zwiedzić w drodze na wycieczkę w Omanie na pustynię. A z kadzideł wytwarza się kremy, mydła oraz słodycze. Oczywiście w mieście znajduje się tez muzeum kadzidła. Warto zobaczyć Pałac Sułtana, czyli jego letnią rezydencję. Niestety nie można wejść do środka, natomiast jego widok z zewnątrz już robi wrażenie. Tuz obok jest wieli meczet im. Sultana Qaboosa. Tutaj możemy obejrzeć jego wnętrza poza modlitwami. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy arabski klimat, to koniecznie musimy się wybrać na targ p.. Hisn. To miejsce tętni życiem i gwarem. Znajdziemy tu duży wybór lokalnych ubrań jap.np. szali, a także ceramikę i kadzidła. Jeśli już tu jesteśmy i spędzamy niezapomniane wczasy w Omanie, z pewnością skuszą nas zapachy z jednej z restauracji serwującej orientalne dania.

W okolicach Salalah możemy zobaczyć w morzu swobodnie pływające delfiny. Będąc na jednej z plaż lub także na bazarze z pewnością spróbujemy smacznych kokosów i bananowców, których w tej części kraju jest ich pod dostatkiem. A jak Afryka to oczywiście pustynia. Z Salalah możemy wybrać się na pustynię Rub Al Khali. Warto już teraz odwiedzić Salalah, póki jeszcze zachowało swój historyczny charakter.