Kalabria - wakacje

Region w południowych Włoszech graniczący Cieśniną Mesyńską z Sycylią. W starożytności silnie skolonizowany przez Greków w VII/VI w p.n.e. stał się częścią Magna Graecia (Wielkiej Grecji). Jest to także ojczyzna rzymskiego poety Enniusza. Jest to region słynący z uprawy oliwek i cytrusów, z ciągle rozwijającą się turystyką. Wybrzeże Kalabrii i większe miasta połączone są siecią kolejową, można też w ciągu tygodnia przemieszczać się autobusami. W weekendy ruch jest zdecydowanie mniejszy i nieregularny.

W Kalabrii można zwiedzić trzy parki narodowe: Aspromonte i Pollino położone w terenach typowo górzystych oraz Sila ze sztucznym jeziorem w otoczeniu wzgórz i gór. Dla osób które wolą niżej położone tereny doskonałym rozwiązaniem są formacje skalne w rejonie plaży Arcomagno, słynące wśród turystów z widowiskowych zachodów słońca, widocznych pomiędzy dwoma skalnymi łukami. Kalabria posiada też piękne, piaszczyste plaże w okolicy miejscowości Tropea, na pozostałych można znaleźć, z powodu ukształtowania terenu, żwirek lub kamyki do których wymagane jest odpowiednie obuwie. Stolicą Kalabrii to Catanzaro, w którym oprócz uroku typowego włoskiego miasta zwiedzić można ogród botaniczny, rezerwat archeologiczny Scolacium, stare kościoły i zabytkowy wiadukt.

Będąc w Kalabrii warto także zobaczyć inne miasta tego bardzo ciekawego regionu:

Cosenza (starówka oraz wystawione pod gołym niebem rzeźby m. in. Salvadora Dali i Giorgia de Chirico),

Lamezia Terme znane z ruin zamku Normanów (pozostałości po ich panowaniu na tych terenach są widoczne wzdłuż całego wybrzeża) i klasztoru benedyktyńskiego z XI wieku

Tropea ze wspomnianymi wyżej pięknymi plażami, starówką na klifach (uznawaną za najpiękniejszą w całej Kalabrii), Kościołem na Wyspie (a raczej na dużej formacji skalnej)

Diamante miasto słynące z kolorowych murali, z których pierwsze powstały w 1981 roku. Władze miasteczka chwalą się że jest ich już 150, o różnej tematyce i stopniu zaawansowania artystycznego

Crotone w którym ciekawe jest stare miasto oraz rezerwat przyrodniczy obejmujący część wybrzeża Reggio di Calabria jest jednym z największych miast Kalabrii, znanym jako „brama do Sycylii”, bogatym w pozostałości świata antycznego (niestety zachowanych w bardzo małym stopniu, część uległa zniszczeniu podczas trzęsień ziemi) takich jak: resztki świątyni Demeter i Persefony, fragmenty murów antycznych i termy rzymskie. Dodatkowo zobaczyć warto Muzeum Wielkiej Grecji ze słynnymi „brązami z Riace”, posągami dwóch nagich mężczyzn znalezionymi w morzu.

 

 

Mapa - Kalabria

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Kalabria