1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Poniedziałek, 23.1.2023

Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Kwestia tego, czy przewożenie jedzenia samolotem jest dozwolone, zastanawia wiele osób wybierających ten środek transportu. Czy można wziąć własne jedzenie do samolotu? A co z produktami, które chcemy przywieźć z wakacji? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed wniesieniem jedzenia do samolotu.

Zobacz ciekawe oferty na urlop

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Jedzenie na podróż samolotem - czy można zabrać własne?

Czy można mieć swoje jedzenie w samolocie? A co z napojami? Na te i wiele podobnych pytań często poszukują odpowiedzi osoby, które nie podróżują samolotem zbyt często. Zanim spakujesz swój bagaż podręczny, zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w wybranej przez Ciebie linii lotniczej. Tego typu dane są ogólnodostępne i nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Najprostszym sposobem jest poszukanie ich na stronie touroperatora. Należy podkreślić, że każdy przewoźnik ma prawo do wprowadzania zmian w swoim regulaminie, a obowiązkiem każdego pasażera jest dokładnie się z nim zapoznać, by uniknąć na lotnisku potencjalnie nieprzyjemnych sytuacji i stresu.

Przewożenie jedzenia w samolocie - dozwolone czy zakazane?

Zastanawiasz się, czy możesz mieć ze sobą jedzenie w samolocie? Czy możesz przewozić ze sobą jedzenie w bagażu podręcznym, a może rejestrowanym? Otóż na pokładzie samolotów większości linii lotniczych, które poruszają się na terenie Unii Europejskiej, można przewozić produkty spożywcze. Należy jednak robić to zgodnie z przepisami i wymogami touroperatora. Jeśli jednak udajesz się do kraju spoza Unii, najlepiej każdorazowo sprawdzić przepisy.

Jeśli już wiesz, że Twój przewoźnik dopuszcza możliwość przewozu żywności, możesz zacząć przygotowywać swoje walizki. Własne jedzenie w samolocie możesz umieścić zarówno w bagażu podręcznym, jak
i rejestrowanym. Należy jednak pamiętać, by produkty były zapakowane tak, żeby zawartość nie miała możliwości wysypać się bądź wylać. Jest to istotne głównie ze względów bezpieczeństwa, ale też higieny. Jedzenie na podróż samolotem powinno być więc szczelnie zamknięte, w oryginalnym opakowaniu opatrzonym terminem przydatności do spożycia. Możesz więc wziąć ze sobą pakowane wędliny, produkty
w puszkach lub słoikach, szczelnie zapakowane sery i słodycze.


Zanim zaczniesz pakować jedzenie do samolotu weź też pod uwagę fakt, że niektórzy popularni przewoźnicy podczas lotu oferują pasażerom różne posiłki. Zamówić można coś na ciepło, jak i zimno. Stewardessy powadzą też sprzedaż szybkich przekąsek, np. w postaci batoników. Osoby spragnione napiją się też kawy i herbaty. Jedzenie w samolocie serwowane przez obsługę jest jednak odpowiednio droższe.

Posiłek w samolocie

Napoje w samolocie - czy możesz zabrać ze sobą?

Przepisy linii lotniczych ściśle regulują kwestie przewożenia płynów. W kwestii napoi przepisy mówią wyraźnie – nie można wnosić na pokład samolotu napoi, z wyjątkiem tych zakupionych w strefie bezcłowej.
Jeśli więc masz przy sobie butelkę wody, musisz liczyć się z tym, żeby przed kontrolą bezpieczeństwa ją wyrzucić. Co ważne, płyny wnoszone na pokład samolotu nie mogą być w pojemnikach mieszczących więcej niż 100 ml, a łączna liczba wszystkich płynów nie powinna przekraczać 1 l. Tak rygorystyczne uwarunkowania przewozu jedzenia i płynów nie dotyczą produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Można wnieść je na pokład w bagażu podręcznym, jednak powinny one przejść dodatkową kontrolę.

Przewożenie jedzenia samolotem - co jeszcze warto wiedzieć?

Chociaż wnoszenie jedzenia do samolotu nie jest zabronione, warto wiedzieć, że niektórych produktów spożywczych nie wwieziesz do krajów nienależących do Unii Europejskiej. I odwrotnie – jeśli produkty pochodzą spoza UE, a wjeżdżasz do kraju członkowskiego, zostaną one skonfiskowane. Mowa tutaj o wszelkich produktach świeżych, a więc mięsie, nabiale, owocach i warzywach. Jeśli chcesz zabrać jedzenie do samolotu, wybierz produkty paczkowane, np. suszone owoce, kanapki w szczelnych pudełkach i mininapoje kupione po odprawie.

Przeczytaj również co musisz wiedzieć o lotach czarterowych.

Kolejne artykuły

Jeśli „Pożegnanie z Afryką” brzmi znajomo, zapewne zaciekawi Cię fakt, że autorka tej książki, Karen Blixen, mieszkała właśnie w Kenii – i to całkiem długo, bo aż przez 17 lat swojego życia. Jej głównym zajęciem nie było wówczas pisanie książek, a… uprawa kawy. Jednak dziś nie żegnamy się z Afryką, lecz przeciwnie – witamy się z nią, podróżując w głąb Kenii z ciekawostkami, które przybliżą Ci ten fascynujący kierunek.
Wolisz góry czy morze? Aktywny wypoczynek, całodniowe zwiedzanie, czy błogi relaks? Często szukamy takich atrakcji za granicą, lecz okazuje się, że Polska jest obfita we wszystkie z tych opcji. Jeśli teraz zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje kierunków na krótki wypoczynek, które pozwolą Ci doświadczyć czegoś nowego bez wydawania czasu i pieniędzy na zagraniczne podróże.
Dziś mamy dla Was coś naprawdę wyjątkowego! EXIM tours jeszcze bardziej otwiera się na świat z nowym, ekscytującym kierunkiem – Bahrajn. To pierwsza taka okazja w Polsce i niepowtarzalna możliwość odkrycia „nowego” lądu!
Marzysz o przeżyciu wakacji na wyspie, gdzie zapomnisz o troskach i obowiązkach codzienności? Wybierz się z nami w podróż po najpiękniejszych wyspach świata. Którą z nich odwiedzisz w pierwszej kolejności?
Pytanie „dokąd wybrać się w podróż poślubną?” potrafi spędzać sen z powiek. Dlatego dziś mamy dla Was ciekawe propozycje romantycznych kierunków na każdą kieszeń.
Większość starożytnych cudów świata już dawno nie istnieje, a ich miejsce zajęły współczesne cuda. W ofercie EXIM tours znajdziesz opcje na wygodne zwiedzenie wielu z tych unikalnych na skalę globalną obiektów.