1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Poniedziałek, 23.1.2023

Jedzenie w samolocie - czy można mieć swoje w bagażu podręcznym?

Kwestia tego, czy przewożenie jedzenia samolotem jest dozwolone, zastanawia wiele osób wybierających ten środek transportu. Czy można wziąć własne jedzenie do samolotu? A co z produktami, które chcemy przywieźć z wakacji? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed wniesieniem jedzenia do samolotu.


Jedzenie na podróż samolotem - czy można zabrać własne?

Czy można mieć swoje jedzenie w samolocie? A co z napojami? Na te i wiele podobnych pytań często poszukują odpowiedzi osoby, które nie podróżują samolotem zbyt często. Zanim spakujesz swój bagaż podręczny, zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w wybranej przez Ciebie linii lotniczej. Tego typu dane są ogólnodostępne i nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Najprostszym sposobem jest poszukanie ich na stronie touroperatora. Należy podkreślić, że każdy przewoźnik ma prawo do wprowadzania zmian w swoim regulaminie, a obowiązkiem każdego pasażera jest dokładnie się z nim zapoznać, by uniknąć na lotnisku potencjalnie nieprzyjemnych sytuacji i stresu.

 

Przewożenie jedzenia w samolocie - dozwolone czy zakazane?

Zastanawiasz się, czy możesz mieć ze sobą jedzenie w samolocie? Czy możesz przewozić ze sobą jedzenie w bagażu podręcznym, a może rejestrowanym? Otóż na pokładzie samolotów większości linii lotniczych, które poruszają się na terenie Unii Europejskiej, można przewozić produkty spożywcze. Należy jednak robić to zgodnie z przepisami i wymogami touroperatora. Jeśli jednak udajesz się do kraju spoza Unii, najlepiej każdorazowo sprawdzić przepisy.

Jeśli już wiesz, że Twój przewoźnik dopuszcza możliwość przewozu żywności, możesz zacząć przygotowywać swoje walizki. Własne jedzenie w samolocie możesz umieścić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Należy jednak pamiętać, by produkty były zapakowane tak, żeby zawartość nie miała możliwości wysypać się bądź wylać. Jest to istotne głównie ze względów bezpieczeństwa, ale też higieny. Jedzenie na podróż samolotem powinno być więc szczelnie zamknięte, w oryginalnym opakowaniu opatrzonym terminem przydatności do spożycia. Możesz więc wziąć ze sobą pakowane wędliny, produkty w puszkach lub słoikach, szczelnie zapakowane sery i słodycze.


Zanim zaczniesz pakować jedzenie do samolotu weź też pod uwagę fakt, że niektórzy popularni przewoźnicy podczas lotu oferują pasażerom różne posiłki. Zamówić można coś na ciepło, jak i zimno. Stewardessy powadzą też sprzedaż szybkich przekąsek, np. w postaci batoników. Osoby spragnione napiją się też kawy i herbaty. Jedzenie w samolocie serwowane przez obsługę jest jednak odpowiednio droższe.

 

Napoje w samolocie - czy możesz zabrać ze sobą?

Przepisy linii lotniczych ściśle regulują kwestie przewożenia płynów. W kwestii napoi przepisy mówią wyraźnie – nie można wnosić na pokład samolotu napoi, z wyjątkiem tych zakupionych w strefie bezcłowej. Jeśli więc masz przy sobie butelkę wody, musisz liczyć się z tym, żeby przed kontrolą bezpieczeństwa ją wyrzucić. Co ważne, płyny wnoszone na pokład samolotu nie mogą być w pojemnikach mieszczących więcej niż 100 ml, a łączna liczba wszystkich płynów nie powinna przekraczać 1 l. Tak rygorystyczne uwarunkowania przewozu jedzenia i płynów nie dotyczą produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Można wnieść je na pokład w bagażu podręcznym, jednak powinny one przejść dodatkową kontrolę.


Przewożenie jedzenia samolotem - co jeszcze warto wiedzieć?

Chociaż wnoszenie jedzenia do samolotu nie jest zabronione, warto wiedzieć, że niektórych produktów spożywczych nie wwieziesz do krajów nienależących do Unii Europejskiej. I odwrotnie – jeśli produkty pochodzą spoza UE, a wjeżdżasz do kraju członkowskiego, zostaną one skonfiskowane. Mowa tutaj o wszelkich produktach świeżych, a więc mięsie, nabiale, owocach i warzywach. Jeśli chcesz zabrać jedzenie do samolotu, wybierz produkty paczkowane, np. suszone owoce, kanapki w szczelnych pudełkach i mininapoje kupione po odprawie.

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.