Atrakcje Ras Al Khaimah

Ładowanie...
Ras Al Khaimah zachwyceni będą miłośnicy zwiedzania poszukujący lokalnego folkloru i historii. W eklektycznej stolicy emiratu znajdują się niezwykle ciekawe zabudowania i antyczne zabytki. Warto zwiedzić mityczny grobowiec Szamal, ruiny pałacu Szeeba oraz wspaniałą rezydencję Al Falayah. Znajduje się tutaj także najsłynniejsza budowla Zatoki Perskiej ‒ Ras Al Khaimah Museum. Idealną atrakcją dla turystów poszukujących odnowy i relaksu jest uzdrowisko Khatt, w którym można skorzystać z gorących źródeł z leczniczą wodą termalną o temperaturze 40 ℃. Do Ras Al Khaimah można dojechać bezpośrednio z Dubaju, np. samochodem (autostradą 311) bądź autobusami miejskimi, które odjeżdżają z okolic stacji metra Union Station.

National Museum of Ras Al Khaimah

Historia tego miejsca sięga 3 tysięcy lat p.n.e., a świadectwa dotyczące tradycji i kultury gromadzi Muzeum Narodowe Ras Al Khaimah. Mieści się w dawnej twierdzy warownej, która aż do połowy lat 60. ubiegłego wieku była rezydencją rodziny panującej. Obecnie zbiory obejmują kolekcje archeologiczne i etnograficzne.

Sala pod nazwą Qawasim mieści szczególnie interesującą kolekcję manuskryptów i traktatów, które obowiązywały pomiędzy władzami Ras Al Khaimah i Anglią. Zgromadzono tu również kolekcję broni, zawierającą eksponaty należące niegdyś do rodziny panującej. Są też eksponaty z okresu najwcześniejszych osadników tych ziem do okresu aż po I wojnie światowej.

Sekcja etnograficzna Muzeum Narodowego przedstawia tradycyjną architekturę prowincji Ras Al Khaimah oraz ślady po dawnym stylu życia mieszkańców, na który składało się nurkowanie na farmach pereł czy rybołówstwo.
National Museum of Ras Al Khaimah
Eksponaty w Muzeum Narodowym Ras Al Khaimah

Fort Dhayah (twierdza Al Dhayah)

To jeden z ostatnich fortów, jaki został na terenie kraju. Jego początki sięgają późnej epoki brązu. Tutaj w 1819 roku rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami brytyjskimi a plemieniem Qawasim. Twierdza stoi na 70-metrowym wzgórzu nieopodal szczytu Jebel Jais i jest wpisana na listę UNESCO.

Twierdza została odrestaurowana pod koniec lat 90. XIX wieku. Stanowi jeden z najważniejszych zabytków Ras Al Khaimah, a nawet całego kraju. By dostać się na górę, trzeba pokonać kilkaset schodów. Widok ze szczytu na miasto i okolicę z pewnością wynagrodzi nam wszelkie trudy. Na miejscu nie ma oświetlenia, więc warto wybrać się tam za dnia.
FortDhayah

Ruiny wioski Jazirat al-Hamra

Choć miasto jest w większości nowoczesne, to ulubioną atrakcją turystyczną są ruiny wioski Al Jazirah Al Hamra. Położona na obrzeżach Ras Al Khaimah XIV-wieczna osada jest dziś nazywana „Miastem Duchów”. Do połowy lat 20. XX wieku jej mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa i połowu pereł. Dziś jest ona skansenem i świadectwem obrazu życia prowincji przed odkryciem ropy naftowej. Można podziwiać zabytki architektury arabskiej, wśród których jest twierdza obronna, rynek i tradycyjne targowisko suk, meczety i arabskie domy z ozdobnymi dziedzińcami, należące niegdyś do bogatych kupców. 

Gdy popatrzymy na krajobraz wioski, zobaczymy, jak bardzo zmienił się sposób i styl życia mieszkańców. Na przełomie wieków wioska była zamieszkiwana przez plemię Zaab. Budynki wzniesiono z tradycyjnych materiałów, takich jak bloki koralowe, czy pnie palm koralowych. Wioska Al Jazirah Al Hamra, jako jedna z największych atrakcji Ras Al Khaimah, znajduje się na Wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, przede wszystkim za swoją architekturę.
Al Jazirah Al Hamra
Al Jazirah Al Hamra

Góry Al-Hadżar (Hajar)

Na terenie emiratu Ras al Khaimah rozciąga się pasmo gór Al Hadżar z wieloma szlakami turystycznymi. To znakomite miejsce dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić wakacje i popracować nad swoją formą fizyczną. A na dodatek w czasie wspinaczki na szczyty możemy podziwiać piękne widoki, np. na liczne kaniony Ras Al Khaimah.

Co warto zobaczyć podczas wyprawy? Najwyższy szczyt to Jebel Jais (1934 m n.p.m.), który stanowi geologiczną oraz przyrodniczą atrakcję Ras Al Khaimah. Znajduje się tu Jais Adventure Park z wieloma atrakcjami sportowymi, jak np. kolejka tyrolka, która jest najdłuższą tego typu kolejką na świecie. Jej długość to 2,83 km. Jest wpisana do księgi Rekordów Guinessa i osiąga prędkość nawet 150 km/h. Najszybszy odcinek kolejki jest na wysokości około 80 metrów nad ziemią. Lot na tej wysokości zapadnie nam w pamięć do końca życia. Możemy także zjechać na specjalnych sankach na nisko zawieszonym torze, osiągając prędkość nawet 40 km/h.

W wyższe partie gór można wjechać samochodem, jednak równie popularną atrakcją Ras Al Khaimah na tym terenie jest jazda na motocyklu oraz kolarstwo górskie. Niezależnie od tego, czy to będzie wspinaczka, czy niezwykły zjazd kolejką, z pewnością pobyt w Ras Al Khaimah pozostanie z nami na długo.
gory-al-hajar.jpg

Wielki Kanion w Ras Al Khaimah

Wielki Kanion, nazywany również Wadi al Bih lub Leopard Canyon, jest częstym motywem pocztówek i fotografii, charakterystycznej wizytówki Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położony na wysokości 1000 m.n.p.m. kanion jest także czynnym kamieniołomem. Wydobywa się tu surowiec do budowy drapaczy chmur powstających w Dubaju. To niezwykłe miejsce znane z surowego piękna obfituje w niesamowite widoki. Teren jest przystosowany do aktywnego wypoczynku. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do wspinaczki skałkowej, a nawet alpinistyczny. Turyści często wybierają go jako miejsce spacerów, wypraw trekkingowych i wypraw na rowerach górskich.
Góry Al Hajar
Obóz w górach Al Hajar

Plaże

Emirat Ras Al Khaimah może się pochwalić wspaniałymi plażami o miękkim, białym piasku i najczystszą wodą w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Krystaliczna przejrzystość wody i perfekcyjna pogoda tworzą idealne warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych, takich jak windsurfing, narty wodne, nurkowanie i wiele innych. Linia brzegowa obfituje w luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe. Złocisty piasek szerokiej, zadbanej plaży zaprasza do odpoczywania. Dostępne są leżaki i parasole, kawiarnie i prysznice ze słodką wodą, a także wszystko inne, czego plażowiczom potrzeba, aby relaksować się w słońcu. Można również uprawiać sporty wodne – na plaży działa wypożyczalnia kajaków i skuterów wodnych.
Plaża w Ras Al Khaimah
Plaża Al Hamra w Ras Al Khaimah

Wioska Shimal

To nieduża wioska, w której zobaczymy grobowce z ery przedislamskiej, i stara osada założona około 2000 lat p.n.e. Znajduje się tutaj stanowisko archeologiczne z eksponatami broni i ceramiki z ery brązu. Jednym z najważniejszych odkryć tego miejsca, stanowiącym obecnie atrakcję Ras Al Khaimah, był grobowiec z okresu Umm al-Nar.

Suwaidi Pearls – farma pereł

Nie bez powodu emirat Ras Al Khaimah jest nazywany perłą północy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tradycja poławiania pereł sięga tu 7000 lat. Do początku XX wieku na wodach wokół emiratu pływało około 5 tysięcy łodzi, które wyławiały perły. Wszystko się zmieniło, gdy perły zaczęły masowo spływać z Azji oraz nastał boom naftowy.

Farma pereł znajduje się w Al Rams, najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Ras Al Khaimah. Atrakcją tego miejsca z pewnością jest rejs tradycyjną łodzią do poławiania. Przewodnik opowie nam całą historię farmy oraz procesu poławiania pereł i ich technik. Dostaniemy własną ostrygę, a jeśli będziemy mieli szczęście, to będzie właśnie ta z perłą w środku. Jeśli jednak będziemy mieli pecha, zawsze możemy wstąpić do pobliskiego sklepu i dokonać zakupu. Historię poławiania pereł przedstawia także Muzeum Narodowe w Dubaju, Ras Al Khaimah oraz Heritage Village w Abu Dhabi.

Park wodny Iceland

Jeśli podróżujemy z dziećmi, to także będziemy mieli jak spędzić miło czas całą rodziną. Jedną z atrakcji Ras Al Khaimah jest park wodny Iceland. To jeden z największych parków wodnych w Emiratach Arabskich. Na miejscu możemy skorzystać z ponad 30 różnych zjeżdżalni wodnych, i dla młodszych, i dla tych nieco starszych.

Jest tu także basen ze sztuczną falą, gdzie surferzy mogą zrobić sobie trening. Ponadto na odwiedzających czekają basen olimpijski i plaża. Baseny przeznaczone dla dzieci w każdym wieku zapewnią dzieciom niesamowitą rozrywkę podczas wodnych szaleństw, a rodzicom – chwilę spokoju.