Wakacje po sezonie – gdzie cieszyć się słońcem bez kolejek i tłumów?

Piątek, 16.8.2024

Wakacje po sezonie – gdzie cieszyć się słońcem bez kolejek i tłumów?

Kto powiedział, że wakacje muszą odbywać się w lipcu lub sierpniu? Urlop w innym terminie wcale nie oznacza, że słoneczny wypoczynek już przepadł i czekają Cię tylko narty. Poznaj najciekawsze propozycje kierunków na idealne wakacje po sezonie i nadal ciesz się słońcem.

Sprawdź najciekawsze kierunki na urlop poza sezonem

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Zalety i wady wakacji po sezonie letnim

Oczywiście urlop poza sezonem może być bardzo udany. Jednak nie da się ukryć, że wiąże się z nieco innymi realiami niż letni wyjazd. Zanim zdecydujesz się na wakacje w inną porę roku, poznaj ich wady i zalety.

Plusy urlopu poza sezonem

  • Niższe ceny. Po sezonie letnim ceny za zakwaterowanie, bilety lotnicze i inne usługi turystyczne przeważnie spadają – nieraz nawet kilkukrotnie. Szczególnie korzystne są oferty last minute, które pozwalają zaoszczędzić znaczną sumę,
  • Mniej turystów. Pomiędzy wrześniem a majem popularne miejscowości są mniej zatłoczone. To oznacza krótsze kolejki do atrakcji turystycznych, łatwiejszy dostęp do restauracji i ogólnie spokojniejszą atmosferę,
  • Mniejszy zgiełk. W pewnym stopniu wiąże się to z poprzednim punktem. Spokojniejsza atmosfera jest szczególnie zauważalną zaletą dla osób, którym podczas wypoczynku przeszkadzają dziecięce krzyki. Jeśli wolisz unikać w kurortach, wakacje w trakcie trwania roku szkolnego to świetna opcja.
  • Lepsza obsługa. Mniejsza liczba turystów często przekłada się na bardziej indywidualne traktowanie i przyjazną obsługę w hotelach, restauracjach i innych miejscach.
  • Łagodniejszy klimat. W niektórych krajach, szczególnie w regionach o gorącym klimacie, pogoda po sezonie jest przyjemniejsza. Upały nie są tak męczące, co sprzyja komfortowemu zwiedzaniu i aktywnemu wypoczynkowi. To już kwestia Twoich preferencji – niektórzy uwielbiają wygrzewać się na słońcu, a dla innych temperatury powyżej 30 stopni są nieznośne. Znajdą się miejsca na urlop i dla jednych, i dla drugich,
  • Większy wybór terminów. Jako że mniej jest turystów, poza sezonem zdecydowanie łatwiej znaleźć dostępne terminy w hotelach. Możesz także mieć większy wybór, gdy zechcesz zarezerwować bilety na atrakcje czy wynajem samochodu.

Gorsze strony takiego wyboru

  • Pogoda. W niektórych krajach warunki pogodowe mogą być bardziej nieprzewidywalne lub po prostu gorsze, co może ograniczyć możliwość korzystania z niektórych atrakcji. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich miejsc na świecie (więcej na ten temat poniżej),
  • Krótszy dzień. W miarę zbliżania się zimy dni stają się krótsze, a to ogranicza czas dostępny na zwiedzanie i aktywności na świeżym powietrzu – chyba że zmrok Ci nie przeszkadza,
  • Mniej otwartych atrakcji. Poza sezonem niektóre miejsca mogą być zamknięte lub działać tylko w ograniczonych godzinach, co sprawia, że zwiedzanie trzeba planować inaczej lub z niego zrezygnować. Czasem atrakcje dostępne są tylko w sezonie letnim (warto to sprawdzić przed wyjazdem),
  • Ograniczona oferta gastronomiczna. W mniejszych miejscowościach turystycznych po sezonie niektóre restauracje i bary mogą być zamknięte.

5 kierunków świetnych na wyjazd po sezonie

Mamy dla Ciebie kilka propozycji kierunków na wakacje po szczytowym okresie sezonu. Zapewniamy, że w tych miejscach czeka Cię wymarzony wypoczynek, nawet gdy nie wybierzesz się tam latem, lecz nieco później.
 

Bahrajn – po sezonie bez upałów

Bahrajn jest jednym z mniejszych krajów Zatoki Perskiej, w którym czeka Cię jednak wiele atrakcji. Wizyta w Bahrajnie poza sezonem to wyjątkowo dobry pomysł, ponieważ wciąż jest to mało znany kierunek wakacyjny wśród Polaków.

Ten region świata charakteryzuje się bardzo gorącym latem, dlatego wiele osób woli tu przyjeżdżać, gdy temperatura spada. Mniejszy tłok oznacza spokojniejsze zwiedzanie miejsc takich jak Muzeum Narodowe Bahrajnu, Qal'at al-Bahrain (Fort Bahrajnu) czy tradycyjnych bazarów.
 

Pogoda poza sezonem

 

  • Wiosna. Temperatury wahają się od około 20°C do 30°C – zdecydowanie cieplej niż polską wiosną, prawda?
  • Jesień. Podobnie jak wiosną, temperatury są bardzo przyjemne. Zwykle wynoszą od 25°C do 31°C. Chłodniej jest wieczorami w miarę zbliżania się zimy,
  • Zima. To najchłodniejszy (jeśli można to tak nazwać) okres w Bahrajnie, z temperaturami od 15°C do 25°C. Choć nie są to warunki do opalania, wciąż stanowią przyjemną odmianę od mroźnej polskiej zimy.

Bahrajn przez cały rok jest słoneczny (aż do 350 słonecznych dni w roku!). W zimie i na wiosnę można spodziewać się około 10 godzin słońca dziennie, podczas gdy latem ta liczba wzrasta do 14.

Raczej nie musisz obawiać się tu deszczu, ponieważ Bahrajn jest jednym z najbardziej suchych krajów. Najwięcej opadów przypada na okres od grudnia do lutego, choć nawet wtedy są one minimalne (średnio około 16 litrów na metr kwadratowy miesięcznie).

Muzeum Narodowe Bahrajnu

Muzeum Narodowe Bahrajnu

Fort Bahrajnu

Fort Bahrajnu

Włochy – ciepły urlop bez długich kolejek

Włochy są jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie. Wielu turystów przybywa tam wielokrotnie, z uwagi na historię, kulturę, sztukę i oczywiście kuchnię.

Kto był w Rzymie w lipcu czy sierpniu, z pewnością doceni mniej zatłoczone miasto w innych miesiącach. Sprawdź, kiedy możesz udać się do Wenecji, Florencji czy Toskanii i komfortowo poznawać te miejsca.
 

Pogoda poza sezonem

 

  • Wiosna. Temperatury wahają się od około 10°C do 20°C na północy i od 15°C do 25°C na południu. Według nas to świetny okres na zwiedzanie!
  • Jesień. Dni bywają podobne do tych wiosennych; temperatury wynoszą od 10°C do 20°C na północy i od 15°C do 25°C na południu. Wieczory mogą być chłodniejsze, szczególnie na północy kraju oraz im bliżej zimy.
  • Zima. W tym czasie wartości na termometrze spadają już do około 0°C-10°C na północy i od 5°C-15°C na południu. To doskonały czas na wyjazdy narciarskie w Alpy i Apeniny.

Włochy znajdują się w strefie zróżnicowanego klimatu podzwrotnikowego i śródziemnomorskiego.Są stosunkowo słoneczne przez większość roku. W północnej części kraju liczba bezchmurnych dni w ciągu roku wynosi około 150–200. Im dalej na południe, tym jest ich więcej – nawet do 300 takich dni na Sycylii.

Najwięcej deszczu przypada na jesień, gdy może go być nawet do 90 mm miesięcznie.

Przy okazji sprawdź też nasze ulubione kierunki we Włoszech poza sezonem.

Panorama Rzymu

Panorama Rzymu

Otranto, Apulia, Włochy

Otranto, Apulia, Włochy

Hiszpania – wakacje bez tłumów turystów

Hiszpania jest popularnym kierunkiem turystycznym przez cały rok. Jeśli masz w planie podziwiać fantastyczne zabytki i muzea w hiszpańskich miastach, wizyta po sezonie będzie znacznie lepszym wyborem niż w szczycie lata.

Barcelona, Madryt, Sewilla i Granada bez tłumów i upalnych dni, za to z przyjemną z pogodą i warunkami do spokojnego zwiedzania – prawda, że brzmi dobrze? Sprawdź, na jakie temperatury się przygotować.
 

Pogoda poza sezonem

 

  • Wiosna. Temperatury wahają się od około 15°C do 25°C. Pogoda będzie w sam raz do całodniowych aktywności na świeżym powietrzu. To doskonały czas na zwiedzanie Andaluzji, Katalonii czy Walencji,
  • Jesień. Temperatury są podobne do wiosennych, od 15°C do 25°C, z tendencją do wieczornego ochłodzenia. Polecamy tę porę roku na pobyt w regionach winiarskich, ponieważ to właśnie w tym okresie odbywają się zbiory dojrzałych winogron,
  • Zima. Temperatury wynoszą około 5°C–15°C na północy i 10°C–20°C na południu. Taka pogoda już raczej nie zachęca do plażowania, ale za to pozwala poznać Hiszpanię od nieco innej strony i skorzystać z uroków sezonu narciarskiego w Pirenejach i Sierra Nevada.

Nikogo nie powinno zdziwić, że Hiszpania to słoneczny kraj z dużą liczbą słonecznych dni przez cały rok. Dni deszczowych poza sezonem jest zaledwie od 3 do 7.

Na północy Hiszpanii, szczególnie w Galicji i Kantabrii, opady są częstsze i intensywniejsze. Pontevedra uchodzi za najbardziej deszczowe miasto. Z kolei w południowych regionach, np. w Andaluzji, deszcz pojawia się znacznie rzadziej. Leżące tam miasto Almería to jedno z najsuchszych miejsc w Europie.

Sewilla, Plaza de Espana

Sewilla, Plaza de Espana

Madryt, Pałac Królewski

Madryt, Pałac Królewski

Wyspy Kanaryjskie – pewna pogoda przez cały rok

Teoretycznie wciąż nie wyjeżdżamy z Hiszpanii. Praktyka jest jednak inna, ponieważ aby dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie, musimy pokonać sporo drogi. Położony na Oceanie Atlantyckim archipelag jest idealnym miejscem na wakacje przez cały rok. W końcu nie bez powodu wyspy te zwane są krainą wiecznej wiosny.

Archipelag składa się z siedmiu głównych wysp. Każda z nich jest zaskakująco odmienna. Zapewniamy, że każdy znajdzie wśród nich swoją ulubioną. Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote czy Fuerteventura przyciągają swoim naturalnym pięknem, różnorodnością przyrody i szerokim wachlarzem atrakcji – zarówno lądowych, jak i morskich!

Jeśli nie wiesz, na którą wyspę polecieć, przeczytaj nasze poradniki:

Teneryfa czy Gran Canaria – którą wyspę wybrać na rodzinne wczasy?
Fuerteventura – atrakcje. Co zobaczyć? Przewodnik po wyspie
 

Pogoda poza sezonem

 

  • Wiosna. Temperatury na Wyspach Kanaryjskich wahają się od około 18°C do 25°C. Pogoda jest więc całkiem przyjemna do zwiedzania, trekkingu, a nawet plażowania,
  • Jesień. Jesienny wypoczynek na Kanarach wiąże się z temperaturami od 20°C do 27°C. To doskonały czas na odwiedzenie wysp, bo woda jest nagrzana, a tłumy turystów się przerzedzają wraz z rozpoczęciem roku szkolnego,
  • Zima. Na Wyspach Kanaryjskich panują łagodne temperatury i raczej nie spadają poniżej 15°C (nawet w nocy!). Na północnych częściach wysp i w górach może być chłodniej, lecz wciąż jest to świetna opcja na ucieczkę przed zimnem panującym w tym czasie w Europie kontynentalnej.

Wyspy Kanaryjskie są pełne słońca przez większą część roku – liczba dni słonecznych to 300–320, z nieznacznymi różnicami pomiędzy poszczególnymi wyspami.

Opady są stosunkowo niewielkie, szczególnie na południowych częściach wysp. W miesiącach zimowych mogą występować sporadyczne deszcze, głównie na północy i w rejonach górzystych, ale są one zazwyczaj krótkotrwałe.

Lanzarote

Lanzarote

Fuerteventura

Fuerteventura

Turcja – przyjemna temperatura

Turcja jest znana z bogatej kultury, malowniczych krajobrazów i oczywiście nadmorskich kurortów, w których chętnie urlopują Polacy.

Jest tu mnóstwo pięknych miejsc: od barwnego Stambułu, po czarujące formacje skalne Kapadocji i błękitne wybrzeża Morza Egejskiego. W Turcji każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjazd poza sezonem to doskonała okazja, aby odkrywać te cuda w spokojniejszej atmosferze. To także więcej czasu na spokojne zakupy (sprawdź, jakie pamiątki warto przywieźć z Turcji).
 

Pogoda poza sezonem

 

  • Wiosna. Temperatury w Turcji pomiędzy marcem a majem wahają się od około 7°C w nocy do nawet 23°C w dzień. Jest to doskonały czas na zwiedzanie miast. Według nas letnie upały zachęcają raczej do morskich kąpieli niż do „nabijania” kroków,
  • Jesień. Jesienne temperatury są podobne do wiosennych, a nawet wyższe. Wynoszą od 10°C w nocy do 28°C w dzień. Wieczory mogą być chłodniejsze, szczególnie w rejonach górskich. Za to woda bywa cieplejsza niż wiosną, nagrzana po letnich miesiącach,
  • Zima. W tym okresie temperatury spadają do około 5°C–13°C na przestrzeni doby. W górach mogą nawet pojawić się opady śniegu, co stwarza świetne warunki do uprawiania sportów zimowych.

W Turcji większość dni jest słoneczna, szczególnie na wybrzeżu śródziemnomorskim (nawet do 300 dni rocznie). W centrum kraju i od strony Morza Czarnego ta liczba jest nieco mniejsza.

Częstotliwość opadów jest zróżnicowana w zależności od regionu. Najbardziej deszczowa pora roku to zima (maksymalnie 14 dni z opadami na miesiąc). W tym czasie można spodziewać się do 229 litrów na metr kwadratowy deszczu miesięcznie.

Sprawdź też nasze inne propozycje na udane wakacje poza sezonem:
Gdzie na wakacje w październiku?
Gdzie na wakacje w listopadzie?
Gdzie na wakacje w styczniu?
Gdzie na wakacje w kwietniu?

Antalya

Antalya

Goreme, Kapadocja

Goreme, Kapadocja

Kolejne artykuły

Pamiątki z Tunezji przyciągają uwagę każdego turysty – i słusznie! Są naprawdę piękne. Jeśli planujesz podróż do tego afrykańskiego kraju, sprawdź, co przywieźć z Tunezji, aby wspomnienia z wyjazdu trwały jak najdłużej.
Zwykle city break trwa weekend lub maksymalnie cztery dni – więc do samolotu powinien wystarczyć plecak podręczny. Intensywne zwiedzanie, typowe dla takich podróży, wymaga wygodnych butów. Co jeszcze będzie potrzebne na wyjeździe? Sprawdź!
Ramadan to miesiąc, który jest świętym okresem dla muzułmanów na całym świecie. Przed urlopem dowiedz się, czy w tym czasie warto planować wakacje w kraju, gdzie dominuje islam. Czy post wpływa na życie turystów?
W tegoroczne Boże Narodzenie wolisz spróbować czegoś innego i chcesz udać się w ciekawy zakątek świata? Mamy propozycje, które zadowolą miłośników zimy, ale też tych, którzy śnieżne wieczory chcą zamienić na dni na plaży w blasku słońca.
City break w Madrycie? Brzmi jak marzenie! Oderwij się od codzienności i odkryj stolicę Hiszpanii. Poznaj obowiązkowe punkty w planie weekendowego zwiedzania miasta. U nas znajdziesz też praktyczne porady, które ułatwią Ci zorganizowanie wyjazdu.
Planujesz podróż do Włoch? Myślisz już o kolorowych rynkach pełnych wyjątkowych wyrobów i lokalnych przysmaków? Oto pamiątki, które już po jednym spojrzeniu (lub smaku!) przeniosą Cię z powrotem do słonecznych dni we Włoszech.